O G İletken Çeşitleri A G İletken Çeşitleri Nelerdir?

1/0 hatta 1 çelik ve üzerine sarılı 1 aliminyum iletken halka
3/0 hattaysa 1 çelik ve üzerine sarılı 3 aliminyum iletken halka oluyormuş...
dostum amacım senle dalga geçmek değil. Ama sana bu bilgiyi geçene sorarmısın 477 mcm ne demekmiş ?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
tamam söyledikleriniz doğrudur fakat o zaman hala niye 1/0 ya da 3/0 deniyor bunun cevabı nedir ???

tamam kardeş 000 dan kısaltarak 3/0 denmiş te bu 000 denmesinin sebebi ne ?????????? kendiniz de bilmiyorsunuz tam olarak ya da bilen açıklama yapma gereği duymuyor ama hemen ön yargı seni kandırmışlar falan

tecrübeli ustalarımız abilerimiz hatta bakınca rose mu lily mi panse mi swallow mu nasıl anlarız bir yolu var mıdır. yoksa sadece projeden mi bilebiliriz yada dağıtım şirketine sorarak

peki hangi iletkenler birbirinin yerine kullanılabilir ?

swallow
pigeon
rawen
hawk
patridge
drake
rose
lıly
popy
pansy
aster
oxlıp
phlox

peki hangi iletkenler birbirinin yerine kullanılabilir ?

swallow
pigeon
rawen
hawk
patridge
drake
rose
lıly
popy
pansy
aster
oxlıp
phlox
arkadaşlar ben bişey soracağımda mesela bu iletkenler akım taşıma kapasitelerine göre seçiliyor deil mi??
mesela ben bugün 10/33 bir beton direk gördüm mühendis direk pigeon dedi acaba tepe kuvvetine görede seçilebiliyor mu diye düşündüm kafam karıştı bi yardımcı olursanız çok sevinirim.

Merhaba;
İsterseniz kaba bir hesaplama yapalım.
Pigeon hat ortalama 300A çeker.
Hattın güç hesabına bakalım: (kök3)x(Şebeke gerilimi)x(cosfi)x(3/0 taşıdığı akım)
kök3 : 1.73
Şebeke gerilimi: 31.5kv ya da 34.5kv
cosfİ: 0.95
3/0AWG akım: 300A
Tüm değerleri yerine yazarsak ortalama 16MW çıkacaktır. 3/0 hattın nominal yüklenme gücü 16MW'tır. Ancak 24MW'a kadar yüklendiğine şahit olmuşluğum vardır.

Umarım bu hesapla sorunuza cevap almışsınızdır.

Arkadaşlar merhaba ben de elektrik teknikeriyim bi resmi dairede. Bizim pompa istasyonu var. Teaşın Şalt sahasında fider çıkışını besleyen 31.5 kv 3/o lık hattın başında 50 MVA trafo var. bizim pompa istasyonunda 10 MVA (10 KV)trafomuz var...

Şimdi öğrenmek istediğim 3/0 lık hat kaç MVA güç çekebilir maximum.
pompalarımız 2.5 MW (10 KV İle çalışıyor)
mevcut 2 pompa var. 4 pompa daha eklenecek. tabi 10 MVA trafo daha eklenecek.
Yani tedaşın bu 3/0 hattıyla ne kadar pompa çalıştırabilirim onu öğrenmek istiyorum. (mevcut 2 pompayı birden çalıştırıyorum yani 5 MW Güç çekiyorum)
Yardımcı olanlara teşekkür ederim.:)

Not: Aynı odada oturduğumuz meslektaşım bazılarıyla işbirliği ederek bu hattın 2. bir pompayı çalıştıramayacağını onun için 40 km den bize ait bir hat çekmemmiz gerektiğini iddia etmişti. tabi bu çekilecek hatta (13.5 milyon TL) ortak olacaktı. (devleti dolandıracaktı yetkili hırsız mühendisle işbirliği halinde çıkar için)Duruma ben el attım. Onun için vereceğiniz teknik bilgiler benim için önemli.

spyx.. arkadaşım.
Enerji adlığınız nokta ile,pompa istasyonu arasındaki mesafeyi vermemişsiniz.Çok ciddi bir
suçlama ile yola çıkabilmeniz için,ortaya hesap yaparak çıkmanız gerekir idi.Yapacağınız
hesaplar için,aşağıdaki bilgileri veriyorum.
1-Bahsettiğiniz iletkenin,akım taşıma kapasitesi 275 amp. olup, 31,5 kv için,güç taşıma ka-
pasitesi yaklaşık 15 MVA dır,
2-Bu kesit için yapacağınz gerilim düşümü hesabına göre,kesiti tahkik etmeniz gerekir,
3-OG hatlarında,gerilim düşümü ve akım yoğunluğu hesaplarına ilaveten,güç kaybı hesap-
ları da yapılması gerekir.Bunun formülü
S = L * P / X *% e * U * U * Cos q * Cos q dir.
Burada, L metre, P MW , X = 35 ,% e enerji kaybı yüzdesi ( genelde 5 alınır ),U kv olarak
gerilim dir.
Sadece,akım taşıma kapasitesi yönünden bile baksak,20 MVA olacak olan ihtiyacınızı,mev-
cut 3/0 hatla beslemeniz mümkün olmayacak gibi gözüküyor.
Kesin iddiada bulunabilmek için;
1-Akım yoğunluğuna ilaveten,gerilim düşümü ve güç kaybı hesaplarını yapmanız gerekir,
2-Max. kullanılabilir yükü tesbit etmeniz gerekir,
3-Bu hesapların sonucundan kesin emin olmadan hiç kimseyi zan altında bırakacak iddalarda
bulunmamanız gerekir.
merhabaarl bi soru soracaktım 477 hatta max ne kadar bi güç baglayabiliriz

ekteki dosyada iletkenlere ait bilgiler mevcut. uygulayacağınız gerilime göre gücü hesaplayabilirsiniz.

Ekli dosyalar

• YG ileken özellikleri.xls
    32.5 KB · Görüntüleme: 25

Forum istatistikleri

Konular
128,123
Kullanıcılar
449,830
Son üye
xkullanıcı45

Yeni konular

Geri