Ntc - Ptc

arkadaslar abiler yardımcı olursanız sevinirim bana ptc ve ntc hakkında biraz bilgi lazım teşekkürler :cool:

PTC
Bulunduğu ortamın veya temas ettiği yüzeyin sıcaklığı arttıkça elektriksel direnci artan devre elemanıdır.

NTC
-60 derece ile +150 derece arasındaki sıcaklıklarda kararlı şekilde çalışır.Daha çok elektrik motorlarını fazla ısınmaya korumak için tasarlanan devrelerde kullanılır.Ayrıca ısı seviyesini belirli bir değer aralığında tutulması gereken tüm işlemlerde kullanılır.

ptc kompanzasyondaki harmonik filtrelerde aşırı ısınmaya karşı koruma elemanı olarakda kullanılır harmonik filtre yüzeyine temas eder ve belirli bi sıcaklık değerini geçince sigortayı attırır.

bozulmuş oldugunu nasıl anlayacagız.biliyorumda tam otursun bilgiler

ptc ve ntc'lerin 25 derece ortam sıcaklığındaki direnç değerleri bellidir ve adlandırmaları buna göre yapılır, örneğin "10k ntc" gibi. Bu ntc'nin direncini 25 derece ortam sıcaklığında ölçerseniz 10k değer görmeniz gerekir. Bundan çok farklı bir değer ölçüyorsanız kesinlikle bozuktur.

sıcaklıkla direnç değeri değiştirmesini test etmek için, uçları ohmmetreye bağlı ntc ya da ptc ısıtılıp direnç değişimleri gözlenebilir.

ptc ve ntc'lerin 25 derece ortam sıcaklığındaki direnç değerleri bellidir ve adlandırmaları buna göre yapılır, örneğin "10k ntc" gibi. Bu ntc'nin direncini 25 derece ortam sıcaklığında ölçerseniz 10k değer görmeniz gerekir. Bundan çok farklı bir değer ölçüyorsanız kesinlikle bozuktur.

sıcaklıkla direnç değeri değiştirmesini test etmek için, uçları ohmmetreye bağlı ntc ya da ptc ısıtılıp direnç değişimleri gözlenebilir.

Aynen öyLe.

uğur keklik arkadaşım, senin sitendeki ptc ile fan çalıştırma devresini ben yaptım fakat çalışmıyo, biraz bilgi almak istiyorum, ve baskı devre şemasını siteden alamadım linkin kırık, kendim çizmeye çalıştım, roleden gelen üç çıkış var ve fanı hangisine bağlayacağımı bilmiyorum. tek tek denedim ptcyi de ısıttım ama fan çalıştıramadım, lütfen acil yardımcı olabilir misiniz.... msn adresimi de ekleyebilirsiniz genelde acık coook acil yardımınıza ihtiyacım var, finallerden önce teslim etmem gerekiyo bu devreyi...... LÜTFEN

arkadaşlar com nc felan yazmıyo hiç bi yerde, proteusta da kendim çizmeye çalıştım, bi yardımcı olacak yok mu lütfenn, online yardım da olabilirr, transistör felan nasıl bağlanacak bilmiyommm, ben devreyi yaptım çalıştırdım ptcyi okadar ısttım ama fan çalışmadıııı. lütfen bi msn felan verin

Rölenin üstünde yazmıyorsa avometreyle tespit et ve dediğim uçlara bağla.Gayet basit

sorun şuuu: ben elektronikten anlamıyorum ve bu projemm, bilgisayar okuyorumm, avo metreden anlamıyorum, bütün uçları denedim ısıttım ptcyi olmadı, eksik ne bilmiyorum, problem neyden olur bilmiyorum, bi msn felan verin ltfen , karşılıklı konuşup halledelim yardımcı olmak istiyosanızz lütfennn

malzeme listesi şu:
10k direnç
100k potansiyometre
10 k ptc
BC237 transistör
5 bacaklı 12 v röle

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940