NTC araştırması hakkında yardım

Arkadaşlar merhaba. Otomotiv sektöründe kullanılmakta olan bir sensörü yerlileştirme projem var. 4.7m ohm direnç ölçümü veriyor (NTC satan birkaç firma ile görüştüm megaohm NTC hiç satmadıklarını söylediler) . Parçayı kestik içerisindeki eleman 1mm x 1mm x 0.6mm çok küçük bir şey. Her hangi bir yazı, ibare yok.

Bu parçayı bilen, tanıyan var mı?
Tedariği hakkında yönlendirebilecek biri var mı?

Ürün fotoğrafını ekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• e72cdaae-7136-4181-a078-370d88cadf37.jpg
    e72cdaae-7136-4181-a078-370d88cadf37.jpg
    181.9 KB · Görüntüleme: 38
Ne sensörü bu ?

Anladığım kadarı ile siz transduser kısmının çıkışını ölçerek 4.7 ohm bulmuşsunuz.Lakin işi yapan işaret ettiğiniz sensör.sensörün yaptığı işe göre aramak lazım.

Ne sensörü bu ?

Anladığım kadarı ile siz transduser kısmının çıkışını ölçerek 4.7 ohm bulmuşsunuz.Lakin işi yapan işaret ettiğiniz sensör.sensörün yaptığı işe göre aramak lazım.

Merhaba. Aracın egzost sisteminde egzost gazının sıcaklığını ölçüyor. İşin doğrusu ölçümü ben yapmadım. Termokupl üretimi yapan büyük bir firma yaptı ölçümü. Fakat kendi iş yoğunluklarından ve çalışma alanları dışında olduğu için pek yol kat edemedik.

Merhaba. Aracın egzost sisteminde egzost gazının sıcaklığını ölçüyor. İşin doğrusu ölçümü ben yapmadım. Termokupl üretimi yapan büyük bir firma yaptı ölçümü. Fakat kendi iş yoğunluklarından ve çalışma alanları dışında olduğu için pek yol kat edemedik.

O zaman o elemanın ismi termistör.

Yüksek sıcaklıklar için NTC sensör kullanmak doğru değil zaten. PTC kullanırsanız sıcaklık arttıkça sensörden geçen akım düşerek sensörün ısıl yükünü azaltırsınız.Eğer uzun ömürlü bir şey tasarlayacaksanız bunu dikkate alın.

O zaman o elemanın ismi termistör.

Yüksek sıcaklıklar için NTC sensör kullanmak doğru değil zaten. PTC kullanırsanız sıcaklık arttıkça sensörden geçen akım düşerek sensörün ısıl yükünü azaltırsınız.Eğer uzun ömürlü bir şey tasarlayacaksanız bunu dikkate alın.

Bana söylenen NTC'de sıcaklık arttıkça direnç düşüyor. PTC'de tam tersi. PTC ile bu sensör çalışmaz dendi. Zaten bu termistörü nereden nasıl bulacağım asıl sıkıntı orada..

Bana söylenen NTC'de sıcaklık arttıkça direnç düşüyor. PTC'de tam tersi. PTC ile bu sensör çalışmaz dendi. Zaten bu termistörü nereden nasıl bulacağım asıl sıkıntı orada..

Benim bildiğim "yüksek sıcaklıklarda direncin artması sensörden geçen akımı düşürür" Yanılıyor olabilirim öyle çokta iddialı olmak istemem.

Nereden bulacağınıza gelince.tıpa tıp aynısını zor bulursunuz.Zira bu tür üretici firmalar kendileri ihtiyaca göre tasarlayıp ona göre üretiyor veya ürettiriyorlar.Neticede nereye takılacağı nasıl şartlarda çalışacağı falan bunu belirliyor.

Ayrıca siz tıpa tıp aynısını mı arıyorsunuz yoksa NTC sensör için işinizi görecek bir termistör mü? İlkini bilemem ama ikincisi piyasada elektronik komponent satan yerlerde bulunabilir herhalde?

piyasadan bir kaç tane ntc alın deneyin belki uyar birisi. zaten pahalı elemanlar değil.

Pahasında değilim zaten piyasada bu değer ve ölçüde NTC yok yada ben bulamadım. Nereden bulabileceğimi öğrenmeye çalışıyorum.

Pahasında değilim zaten piyasada bu değer ve ölçüde NTC yok yada ben bulamadım. Nereden bulabileceğimi öğrenmeye çalışıyorum.
Bu malzemenin aynısından yeni bir tane al. Sonra oda sıcaklığında ölçüm yap, egsozda en yüksek sıcaklık kaç derece ise o sıcaklığa kadar ısıt. Isıtırken belirli ısı aralıklarında direncini ölç ve bir yere not al. Bu kriterlere göre araştırma yapman daha doğru. Elekteonik komponentlerde içini açıp bakarak kriterlerin çoğunu belirleyemezsin.

Bu malzemenin aynısından yeni bir tane al. Sonra oda sıcaklığında ölçüm yap, egsozda en yüksek sıcaklık kaç derece ise o sıcaklığa kadar ısıt. Isıtırken belirli ısı aralıklarında direncini ölç ve bir yere not al. Bu kriterlere göre araştırma yapman daha doğru. Elekteonik komponentlerde içini açıp bakarak kriterlerin çoğunu belirleyemezsin.

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Bahsettiğiniz ölçümleri yaptırabileceğim profesyonel bir yer öneriniz var mı?

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri