NTC Arızası Yardım

Akvaryum soğutmak içn bir devre alıp kurmuştum hazır olarak. 2 sene sorunsuz kullandım fakat bu hafta fan sayısını 4 ten 6 ya çıkarınca bir gün sonra devre arıza yapmaya başladı. Fan açarken röle sürekli tık tık ses yapıyor açamıyor devreyi, kapatırkende ayı sorun oluyor. Tamirciye gittim ntc nin arızalı olduğunu söylüyor.

NTC yi ohm metre ile ölçüyorum herşey normal görünüyor. Acaba fan sayısı artınca ntc den fazla akım geçtiği için ntc özelliğini kaybetmiş olabilir mi? bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

bu devrede fan enerjisi direk ntc üzerindenmi geçiyor anlatımınızdan bu anlaşılıyor.normalde ntc lerin üzerinden devre akımı geçmez.ntc sadece ısıyı okumak için kullanılır.okunan ısı değerini elektronic termostatınız değerlendirir ve rölesini açıp kapayarak fanlarınızı çalıştırır.normalde devreniz bu şekilde çalışıyor olması lazım.eğer bu şekildee çalışıyorsa termostatınızın rölesinde problem olabilir

digital termostatların üzerlerindeki röleler arıza yapabiliyor eger arıza röleyse üzerindeki röleyi söküp ssr (solid state röle ) kullanabilirsin bende akvaryumlarda aynı sistemi yaptım bende 5-6 yıldır sorunsuz çalışıyor ve fanlar haricinde de 600w ısıtıcı var

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri