NRF2402A 2.4 GHz tranciever için yardım

MAIN_LOOP

Onursal Üye
Onursal Üye
entgrenin kendi özel protokolu olan shockburst tekniğiyle ilgili çalışma yapan arkadaş varmı.birde nrf2401 ile nrf2402 yi haberleştirmeyi başaran arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim.

Bir ara nrf2401 chipli TRW-24G adında bir modül kullanmıştım. Güzel tarafı iki ayrı kanalla aynı anda çalışabiliyor oluşuydu.
ShockBurst için üzerindeki registerleri konfigüre etmek yetiyor.
shockburst modüle, örneğin 10kbps gibi yavaş gelen datanın modülde bufferlanıp 1Mbps hızda havada iletilmesi gibi bir şey. Bir master'ın çok sayıda slave ile haberleştiği gibi bir durumda bandı meşgul etme süresi azalıyor. Birde gönderme süresi kısaldığı için enerji harcaması düşüyor.
Linkteki dökümanın 12-14 sayfalarında konfigürasyon registerleri anlatılıyor.
http://www.kosmodrom.com.ua/data/TRW-2.4G.pdf

Sonrasında Protokol adress, kripto vs. herşeyi kendi halleden Zigbee modüllerle çalışmak daha kolay geldi. Bu modülün üzerine pek düşmedim.

Bende zigbee kullanmak istedim ama elimde çok küçük 2402 li aktif tag lar var.mecburen bunlara alıcı devresi çizdim buyüzden nrf2401a ya mecburum kartlarda yeni geldi çinden altın kaplama bide :) yani artık kaçarım yok.

dediklerin üzerine inceledim biraz önce kurulumu yaptım çalıştı çok teşekkür ederim.shockburst harbiden çok iyi bişey yanlız modulun tx süresi 20 byte lık payload için neredeyse 2 ms. bide protokol kendisi preamble ve crc16 ekliyor.bana saf datayı ayırıp veriyor alıcı.birde çıkışı 0 dbm e kadar düşürdüm mesafe 20mt oldu yalnız ben mesafeyi 1-3mt yapmam lazım.bunun için alıcıya T tipi attenuator yapıcam şimdi.vericiye zayıflatma yapıyım dedim onun kartı hem hazır hemde oynayacak yer bırakmamışlar.

teşekkür ederim tekrar.

2ms yi nasıl ölçtün.
İşlemciden nrf'ye verinin aktarılma süresi mi?. Benim kullandığım modülün işlemci interface'i yavaştı. Datayı işlemciden modüle göndermek uzun sürüyordu. Ama paketin havada kaldığı süre kısa olmalı. Bunu da ölçme imkanım olmadı.
Modülü alma nedenim datasheet'i öylesine okuyup 1Mbit in sürekli olduğunu zannetmem. Bir hava aracının hesap kitap işlerininin debug işi için kullanmaktı niyetim. Modüle adress vs. aktarımı yerine 250kbps lik zigbee daha iyi performans verdi. Gerçi ben de çok üstüne düşmedim, modülün günahını almayayım.

Konuyu dağıtıyorsun demezsen;
Çıkış gücünü arttırmadan yönlü antenlerle mesafe arttırma konusunda bilgin var mı? Klasik Yagi vs leri bende biliyorum. Ama en performanlı şu şekilde olur gibisinden bir bilgiye ihtiyacım var. RF konusunda ancak yüzeysel denebilecek bilgim var. Biri tek yönlü, diğeri bidirectional iki ayrı frekansda ve alıcı tarafın yönlü olmasını istiyorum. Frekanslar 9xx ve 2.4.

ölçmedim datasheet te yazıyor :)

www.hittite.com bir firma bu diğeride www.rfmd.com

bu firmaların rf ile ilgili bir sürü ürünü var. bir firmada askeri projelerde kullandım.kaliteli ve güvenilir. military speclerinde ürünleri var.

senin seçmen gereken rf lineer power amplifier bu mesafeyi uzatmanın bir yolu
diğer yol alıcı hassasiyetini arttırmak olacaktır. ( eğer alıcı sağarsa 100w ta bassan mesafe uzamaz)

modul eğer data moduluyse mesafe için bir iki tavsiyede bulunayım. (programla ilgili)
1-data göndermeden önce modul donanım senkronizasyonu için mutlaka eit aralıkta 1010101010101 dizileri göndermen (preamlbe)
2-preamble arkasından hiç gecikme yapmadan hemen data göndermelisin
3-data paketini 1 kez değil 5-6 kez göndermelisin herpaket arasına 10ms boşluk koyularak

rf ile ilgili olanlarda
1-verici yada alıcı anteni modullere yakın olmalı.eğer uzaksa kaybı az olan ama 50ohm empedanslı coax kablo kullanılmalıdır.
eğer kablo empedansı ve anten empedansı vericinin empedansına match değilse SWR (standing wave ratio) dediğimiz olaydan dolayı vericinin çıkışını bile yakabilirsin (genelde çıkışı yuksek olan modullerde).bu olmasa verici antene tam gücünü basamıycaktır.dolayısı ile mesafe düşecektir.
2-rf konusunda gnd çok ama çok önemlidir.eğer alıcı ve verici modulerinin gnd bağlantısını iyi yapmazsan verim düşer

rf başlı başına bir devlet zaten :) konusunda iyi tanıdıklarım var .
udea firmasından Nevzat bey var. udea modullerin tasarımcısı.ilgilenirsen özel mesajdan cebini veririm.

bide hava aracı deyince ilgimi çekti. bende ankara thk da model uçak rehber öğretmeniyim gönüllü olarak 7 senedir uğraşıyorum.
bizde www.modelucak.net sayfasından bakabilirsin fpv uçuşlarımızda var.videolarda o sitede. siteden ankara model uçak pilotları bölümünde murat örs diye bakabilirsin. uçaklarla ilgilide yardımcı olmaya çalışırım.

kolay gelsin

Linkleri inceleyeceğim. Bir de ürünün olması TR de ulaşılabilir olması anlamına gelmiyor her zaman.
Modüllerin biri data. Zigbee çalıştığı için preamble vs. derdi yok.
Model konusunda da başınızı ağrıtırım hocam. Teşekkürler.

rica ederim tabikii

buarada hocam sende benim gibi gece çalışanlardansın galiba :) saate bakılırsa

ben ancak geceleri program yazıyorum.

Ben de gece kuşuyum.. Uzun süreli çalışmalarda gece daha verimli oluyor.

Yazılım microlar için mi?. Ne tür konularda çalışıyorsun.

genelde picmmicrolar evet.
şuana asıl para kazandığım sektör medical.negtatif basınç destekli yara drenaj pompası üretimi yapıyorum anlşatığım bir firmaya
birde otomotiv var.(otomotiv elektroniği kısmında)

bu aralar FPGA lere merak saldım. vhdl dili öğreniyorum.

Bir ara nrf2401 chipli TRW-24G adında bir modül kullanmıştım. Güzel tarafı iki ayrı kanalla aynı anda çalışabiliyor oluşuydu.
ShockBurst için üzerindeki registerleri konfigüre etmek yetiyor.
shockburst modüle, örneğin 10kbps gibi yavaş gelen datanın modülde bufferlanıp 1Mbps hızda havada iletilmesi gibi bir şey. Bir master'ın çok sayıda slave ile haberleştiği gibi bir durumda bandı meşgul etme süresi azalıyor. Birde gönderme süresi kısaldığı için enerji harcaması düşüyor.
Linkteki dökümanın 12-14 sayfalarında konfigürasyon registerleri anlatılıyor.
http://www.kosmodrom.com.ua/data/TRW-2.4G.pdf

Sonrasında Protokol adress, kripto vs. herşeyi kendi halleden Zigbee modüllerle çalışmak daha kolay geldi. Bu modülün üzerine pek düşmedim.

Merhaba ISMAILY,

Ben TRW-24G modülünü kullanmak istiyorum. Ama anteni yeterli olur mu bilmiyorum. Ben tren makinist kısmında alıcı devresini istasyonlara da veya tünele de verici devresini koyarak haberleştirebilir miyim ? alıcı kısmını trenin dışına mı koymalıyım ? Tren içinde olursa montaj kolaylığı olacak ayrıca hava şartlarından devreyi maksimum korumaya almış olacağım.
Ben projede trenin geliş güzergahını sürücü tarafından seçilecek siviçle ile yapmayı düşünüyorum çünkü geliş güzergahına anons değişecek. istasyonun bir ucunda bir verici diğer ucunda diğer verici koyarak istasyon bilgisini sürekli yayınlayacağım. iki tane kullanılmasının nedeni istasyon uzunluğundan dolayı(istasyon uzunluğu yaklaşık 100 metre) . anonsun trenin istasyona girmesinden önce yapılması gerekiyor!. istasyona konulan iki vericinin verilerinin karışma ihtimali var mı? İstasyona vericinin konulma isteğinin nedeni besleme hattının daha kolay çekilebilmesidir. kolay gelsin...

Forum istatistikleri

Konular
128,164
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri