NPN çıkışı PNP girişe çevirme

Soldaki, NPN sensörle kontaktör kontrol, sağdaki şekil PNP sensör ile kontrol
İş böyle olunca, kontatörün veya rölenin kontak pin'lerinden;
Her türli akımı geçirebilirsin. (AC-DC) NO veya NC olduğu gibi, ayrıca bu akım +, - olabir,
(Ekleyim dedim di Hocam,)

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Merhaba arkadaşlar;
NPN çıkışı PNP ye çevirebileceğim hazır satılan modül(çevirici) var mıdır?
npn_2_pnp.gif

Şu basit yapıyı dener misin?

npn inp yazmasına bakmayın mevcut çıkış port yapısına bağlanacak, deyim hatası var. Başka bir şey kast edildiyse ben anlamadım!
Şöyle soram; (Benden ötürü, :))
Sensörüm PNP ise NPN'e dönüştürmek için devre değişmelimi?
Değişirse ne değişmeli? Herhal böyle daha açılayıcı oldu.

(Kusura bakma benim anlamamda sıkıntı var her halde, bu saatlerde); soruda zaten pnp sensörün takılması soruluyor plc çıkışı npn pozitif tetiklemeli demek, sorunuzda yine aynı şeyi soruyorsunuz?

Genel bilgi olarak şunu söyleyeyim zaten elektroniğin başında sanırım öğretiliyordur (ben dışarıdan, kendi çabamla öğrendim mesleği), npn devresini pnp ye veya tersi çevirmeniz gerekiyorsa aktif elemanların yönünü değiştirmek yeterli (tr için aynı güç aynı amaçlı olanı ile) tabi yükün yerini değiştirmeyi de unutmayalım, sanırım resimde daha kolay anlaşılır.

12.png

Teşekürler,
Üst mesajında cevabı vermişsin.
Bişey yazmıycam resim koydum :)

Ekli dosyalar

• resim-431.jpg
    resim-431.jpg
    65.3 KB · Görüntüleme: 60
konu ile ilgili iki soru sorayım müsadenizle,
  1. bir projeye baktığınızda (resimde örnek bir adet koydum oradan da inceleyebilirsiniz) NO ya ada NC olduğunu sensör sembolünden görebiliyoruz. NPN ya da PNP olduğunu nasıl anlayacağız? Resimdeki sensör üzerinden bilgi verir misiniz?
  2. Bir sensörü elimize aldık. Üzerinde herhangi bilgi yok diyelim. 24 V güç kaynağına bağladığımda ve multimetre marifetiyle NC ya NO olduğunu tespit edebiliyoruz. NPN ya PNP olduğunu bu materyallerle nasıl tespit edebiliriz?

Ekli dosyalar

• Adsız.png
    Adsız.png
    1.6 MB · Görüntüleme: 53
1-Sensörün üstünde fabrika kodunu okuyabiliyorsanız yazar
2-Açık-kapalı kontağı ölçerken (çıkış verdiği anda) zaten NPN/PNP olduğunuda görürsünüz. (probları + - uçları ve çıkış ucuyla yer değiştirerek deneyin)

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,178
Kullanıcılar
449,939
Son üye
sorunsuzşofben

Yeni konular

Geri