Notebook pili çıkarıp adaptörle çalıştırmak

barkotak

Üye
merhaba...pili ölmüş bir ht book 14 notebook var...devamlı prize takılı kullanıyorum ama pil dolmuyor.tam tersi pil yüzdesi her dakka azalıyor ve notebook kapanıyor..pili çıkarıp pile giden kablolara aynı volt değerinde yani 3.7 volt adaptör taksam notebook çalışır mı?
regüleli regülesiz adaptör fark eder mi? piyasada volt değeri ayarlanabilen adaptörler var..o adaptörü alsam ve tam 3.7 volta ayarlasam notbook çalışır mı?
bağlantıları nasıl yapmam gerekir? teşekkürler

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Bahsettiginiz işlem cok riskli ve muhtemelen calismaz.

Biz bazen pilleri söküp yeni sifir pil ile değiştirdiğimizde bile batarya calismiyor. Siz adaptor takmanız daha riskli.

Peki notebook kapali iken bataryayi soktugunuzde adaptor ile calismiyormu? Bazi notwbooklar o sekilde de calisir. Denediniz mi?

Bahsettiginiz işlem cok riskli ve muhtemelen calismaz.

Biz bazen pilleri söküp yeni sifir pil ile değiştirdiğimizde bile batarya calismiyor. Siz adaptor takmanız daha riskli.

Peki notebook kapali iken bataryayi soktugunuzde adaptor ile calismiyormu? Bazi notwbooklar o sekilde de calisir. Denediniz mi?
Hayır pili çıkarınca kesinlikle çalışmıyor. Çalışsa sorun kalmaz zaten. Bazı yerlerde eşit voltaj olursa pili çıkarıp aynı kabloya adaptör bağlayıp cihazı kullananları okumuştum
Cihazın adaptörü 5 volt. Batarya gücü ise 3.7 volt. Ben 5 değil 3.7 volt bir adaptör Takmayı düşünüyorum. neden çalışmasın

Bazı batarya paketlerinin içinde bms var. ( batarya yönetim sistemi ) Bu sistem pillerin bağlı olduğu elektronik bir kart. Eğer siz oraya bağlı olan pillerden birini sökerseniz voltaj 0 olduğunda o bataryayı ölü kabul edip bir daha çalışmıyor. Forumda da konusu geçti bir çok arkadaş denedi yeni pil alıp puntalayıp pil paketi yaptılar ama çalıştıramadılar.

Siz pillerin olduğu yerden elektrik vermeyi düşünüyorsunuz. Nasıl olur bilemedim. Bence çok sakıncalı bir durum yani notebook a zarar verme durumu olabilir.

Deneyimli arkadaşlarda yazsın yorum yapsın bakalım ne diyecekler.

Bazı batarya paketlerinin içinde bms var. ( batarya yönetim sistemi ) Bu sistem pillerin bağlı olduğu elektronik bir kart. Eğer siz oraya bağlı olan pillerden birini sökerseniz voltaj 0 olduğunda o bataryayı ölü kabul edip bir daha çalışmıyor. Forumda da konusu geçti bir çok arkadaş denedi yeni pil alıp puntalayıp pil paketi yaptılar ama çalıştıramadılar.

Siz pillerin olduğu yerden elektrik vermeyi düşünüyorsunuz. Nasıl olur bilemedim. Bence çok sakıncalı bir durum yani notebook a zarar verme durumu olabilir.

Deneyimli arkadaşlarda yazsın yorum yapsın bakalım ne diyecekler.
Cevabın için sağol kardeşim. Deneyimli arkadaşların fikirlerini de merak ediyorum

Kutupları doğru bağlarsanız zarar vermez 4.2 volta kadar çıkabilirsiniz. 5 volt smps adaptöre uygun akımda seri diyot bağlayarak ta yapabilirsiniz. Aynı anda kendi adaptörünü kullanmayın. Regülesiz adaptör kullanmayın. Pilini değiştirmeyi neden düşünmüyorsunuz. Çalışırsamı değiştireceksiniz.

Kutupları doğru bağlarsanız zarar vermez 4.2 volta kadar çıkabilirsiniz. 5 volt smps adaptöre uygun akımda seri diyot bağlayarak ta yapabilirsiniz. Aynı anda kendi adaptörünü kullanmayın. Regülesiz adaptör kullanmayın. Pilini değiştirmeyi neden düşünmüyorsunuz. Çalışırsamı değiştireceksiniz.
Piyasada bu modelin pili yok malesef. Tek çare elektrikle çalıştırmak. İnternet sitelerinde 85 lira civarı satılan dijital göstergeli ayarlı bir adaptör var. Acaba regüleli midir.
Markası bu Powermaster 3V-12V 5Amper Çok Uçlu Ayarlı Adaptör

Eğer her pil hücresini ayrı ayrı besleyecekseniz tam izole güç kaynağı kullanmalısınız.

Ama hala tavsiye etmiyorum.

İçine sığan li-po pilleri kullanabilirsiniz. Hatta telefon bataryası bile olabilir.

Eğer her pil hücresini ayrı ayrı besleyecekseniz tam izole güç kaynağı kullanmalısınız.

Ama hala tavsiye etmiyorum.
Pil hücresi konusunu bilmiyorum. Elektrikten pek anlamam. Benim yapmak istediğim şu: Bataryadan cihaza giden kabloyu kesip kablonun ucuna adaptör bağlamak

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri