Notebook Hediyeli Proje Yarışması

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Mesut

Onursal Üye
Onursal Üye

Elektrik projeleri için branşında, Türkiye lideri olan cofaso ™ Mert Bilgi İşlem ltd. ve Kontrolkalemi.com* katkıları ile düzenlenen yarışmamızda, aşağıda ki problemi, programda seçeneği sunulmuş, IEC normu ile, çizim estetiğine, anlaşılabi-lir-li-ğine dikkat ederek, en kısa sürede, doğru olarak yayınlayan kişi ;

LENOVO (IBM) 3000 N500 CORE 2 DUO T5800 2GHZ 1024MB 250GB TAŞINABİLİR BİLGİSAYAR NS748TX ( PARLAK EKRAN ) Kazanacaktır.

Ödülümüz, Win09- -2faz-otomasyon-electrotech-hydraulic fuarında KontrolKalemi.com stand'ında tarafımızca verilecektir.

Birbirinin aynısı veya birbirinden esinlenerek çizim hazırlanmaması vede kopya çekmenin önünü almak için, hazırladığınız her cevabı konuya eklemeden önce, mutlaka winrar ile rar dosyası halinde *şifreleyerek* konuya gönderiniz. Şifreyi kimse ile paylaşmadan, konuya yazmadan bize özel mesaj ile göndermeniz gerekmektedir. 20 mesaj altındaki üyeler için, getirdiğimiz özel mesaj kısıtlaması nedeniyle, foruma yeni üye olan ve mesaj sayısı 20 'nin altında olan üyelerimiz, forumdaki kullanıcı isimlerini belirterek şifrelerini [email protected] adresine mail göndermeleri gerekmektedir.

Yarışma süresi boyunca, sadece Otomatik Kumanda Bölümünde, Üyelerin mesajlarını düzenleme yetkileri alınmıştır, göndereceğiniz çizimleri sonradan değiştirme gibi bir şansınız olmayacaktır, bunun için konuya eklemeden önce son kontrollerinizi dikkatlice yapınız.

Yarışmada Cofaso 6.1 çizim programı kullanılacaktır, farklı bir program ile hazırlanan çizimler geçersiz sayılacaktır.Çözüme ulaşmada, otomatik kumanda teknikleri kullanılacaktır.

Aşağıda verilen problemin cevabı, forumda farklı konularda yer aldığından, yarışma nedeni ile, ilgili şema ve çizimler forumdan kaldırılmıştır.

Programı ve hazır pano görünüm sembollerini vede eğitim videolarını indirmek için
* Tıklayınız. *

Programın kurulum ve kullanımı hakkında yardım almak için
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/cofaso-6-1-e-plan-6-1-türkçe-sorunlar-buraya.9259/page-28

Problem :

*Bir karıştırma sisteminde, 8 adet 3 kw trifaze asenkron motor bulunmaktadır,

*Her motor birbirinden bağımsız start - stop butonları ile çalıştırılıp durdurulubilecektir.

*Motorlar sigorta, termik ve faz koruma rölesi ile korunacaktır.

*Faz koruma rölelerinin, referans fazları, bağlı oldukları motor devresinde, termik ve kontaktörün çıkışına bağlanacaktır.

*8 adet motor için, " çalışıyor " vede " arıza " sinyalizasyon devresi çizilecektir.

*Her lamba bağlı olduğu motor devresinde, hem " çalışıyor " hemde " arıza" bilgisini verecektir.

*Motorlar çalışıyorken, lambalar sürekli, termik atması durumunda kesik - kesik yanıp sönecek,

*Beraberinde korna ve tepe lambası sesli ve ışıklı ikaz verecektir.

*Örnek ; 4 nolu motorun termiği atarsa, 4 nolu motor devresinde ki, sürekli yanan "çalışıyor" lambası, bu defa "arıza" bilgisi için kesik kesik yanmaya başlacaktır.

*8 adet röle, 8 adet sinyal lambası, 1 adet flaşör röle, 1 adet tepe lambası, 1 adet'te sesli ikaz için korna malzemeleri kullanılacaktır.

Gerekli kumanda ve güç devre şemasını çiziniz. ( Pano görünümü dahil )

Yarışma 15 şubat 2009 tarihinde bitecektir.

SN.MESUT BEY
bu yarışmaya katılmak istiyorum şartları okudum bazı sorularım var cevaplarsanız sevinirim

1- 8adet röle, 8 adet sinyal lambası, 1 adet flaşör röle, 1 adet tepe lambası, 1 adet'te sesli ikaz için korna malzemeleri kullanılacaktır. denmiş burada devrede kullanılacak kumanda sigortasının adı geçmiyor ayrıca klemenslerde geçmiyor hali ile bu malzemeleri kullanmadan çizmeyi düşünüyorum bu malzemelerin eksik çizilmesi hata olarak algılanacak olursa lütfen uyarınız

2-cofaso programında çizdiğim projeyi ben pdf formatında göndermeyi biliyorum uygunmudur ? (winrar sıkıştırma ve şifreleme konusunu forumdan öğreneceğim)

Sn: sanatkar

1: Sigortasız kumanda devresi düşünülemez, tabiki sigorta olacak. Her kumanda devresi için ayrı sigorta kullanılacak.

2: Çizimleri, .jpg veya pdf formatında ( Winrar ile şifreleyerek ) gönderebilirsiniz.

hayırlı olması vesilesiyle tüm arkadaşlara başarılar

Moderatör tarafında düzenlendi:
cofaso güzel bi program tavsiye ederim arkadaşlar, ben kullanıyordum zaten isabet oldu benim için,çizimim biraz aceleye geldi ama iyi antreman oldu :) kontrol kalemi.com 'a boyle işler organize ettiği için teşekkürler,,
herkeze bol şans ,kolay gelsin...:rolleyes:

Merhabalar Ben Aslında Eski bir üyeyim ama eski kullanıcı bilgilerimde sorun var bende yeni bir kullanıcı açtım diğer üye bilgilerimden katılacaktım bu yarışmaya ama olmadı şimdi projemi hazırladım fakat buraya nasıl ekleceğimi bilmiyorum bu yüzden aşağıya linkini gönderdim şifreyide özel mesaj ile yollamam gerekiyor 20 mesaj yazmadığım için gönderim yapamıyorum lütfen benimle itibat kurarmısınız şimdiden teşekkürler

Arkadaşlar 20 mesaj altında olan üyeler pm yollayamadığı için şifrelerini mail yolu ile Sayın Mesut'a ulaştırmaları gerekmektedir. Attığınız mailde mutlaka kontrolkalemi.com'da ki kullanıcı adınızı yazmayı unutmayın.

[email protected]

sonunda bitti :) kontrolkalemi ekibine teşekkürler...
herkeze bol şans
kolay gelsin...

konuyla ilgili proje ektedir...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,134
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular

Geri