Notebook bataryası hücre değişimi

omertek

Usta Üye
Notebook'u olanlar bilgisayarınız beş dakika elektriksiz duramıyorsa bir adım ileri çıkın..Biliyorum sayımız çok fazla :) Bu yazıyı yazarken beş dakikayı geçemeyen Netbook pilimi de sıraya soktum.Cep telefonları da dahil olmak üzere İlerleyen teknoloji ile beraber piller sayesinde elektrik prizlerinin yanıbaşında yatar olduk :) Tabiri caizse birer köleyiz aslında.

Tabi bana çok umut bağlamayın devasa arge birimleri olan markaların çözemediği problemi ben çözecek değilim.

Şu an bariz bir şekilde kendime iş arıyorum , ekranı arızalı olan , harici monitör ve mecburen adaptörü ile yani fişe bağlı olarak kullandığım notebook'umun haliyle bataryası da arızalı.Aslında bana bir zararı yok fakat zaten fişte kullandığım için yapmamın da faydası olmayacak.

Peki ne olacak ; Bu işle ilgili internet üzerinde forumlarda olurdu olmazdı bir sürü tartışma var.Bir Eprom muhabbetidir almış başını gidiyor.Pilleri değiştirince çalışmama ihtimalini herkes tartışıyor ama deneyen yok ,yada çok az.Bu arada hücre değişimi 150TL civarı Karaköy tarafında profoesyonel olarak yapılıyor , onlara lafım yok.

Bende merak ettim bakalım bizim pil çalışacak mı diye.Kibarca plastik kasayı açtım ölçümlerini yaptım piller tamamen ölmüş.(Bu arada size beş dakika dedim ama benim bilgisayar fişi çekince pat diye gidiyordu.)Pillerin bağlantı şekillerini hafızaya kaydedip birbirinden ayırdım.Eyvah pilleri devreden ayırmayacaktın dışardan karta enerji verip öyle yapacaktın diyenler olacak ama zaten voltaj yoktu :).Olsaydı da yapmazdım , sonuçta deneyip sonucunu görmek için yapıyorum .Piller yada hücreler altı adet , ikişer ikişer paralel , ikişerli gruplarda seri bağlı ,toplamda 12 Volt ölçüyoruz.Dikkatimi çeken nokta devre üzerinde dört adet pin vardı her ikili grubun "+" ve "-" uçlarından dört uç çıkmış.Neyse şu an bizim için önemli değil:Sonuç olarak pilleri tamamen devreden ayırdım ve yeni pilleri taktım.Arkadaş herhalde sen çok zenginsin haybeden pilleri değiştirdin diyebilirsiniz ama demeyin :) piller yeni değil , çıkma ama sağlam piller.

Birde bu işin biz nasıl yaparız tarafı var.Öncelikle şunu söylemeliyim lithium pillerle uğraşıyorsanız dikkatli olmalısınız.Kısa devre yaptırmamaya çalışın ve kesinlikle kafanıza göre şarj etmeye çalışmayın.Normalde pil bağlantılarının punta makinesi ile yapılması en sağlıklı olanı benim böyle bir imkanım olmadığı için pilleri fazla ısıtmadan dikkatli bir şekilde lehim yaptım.Bu arada mümkün olduğu kadar eski pillerden söktüğüm bağlantıları kullandım.Bende olmadı ama lehim yapacaklar şuna dikkat etmelisiniz , her şey doğru olsa bile bağlantı noktalarındaki kalınlıklar fazla olursa pil grubunuz boyu uzar ve plastik kasaya sokamazsınız.Tabi birde karta lehimlenecek pil bağlantılarının piller üzerindeki açısını ayarlamış olmanız gerekir yoksa yine uğraştırır.

Sadede gelelim pilleri değiştirdim şu an canavar gibi çalışıyor.Yaşasın artık elektrik kesilince notebook'um kapanmayacak en azından blog yazısı hazırlarken elektrik gittiğinde yazdıklarım kaybolmayacak :) Hepten de boş beleş bir iş yapmadığıma sevindim hani.

Ve fotoğraflar :)

Aslında açılmış ama açmadan önce çekmeyi unuttum çaktırmayın:)

IMG_20131130_100353.jpg

Model merak edenler olabilir.
IMG_20131130_100425.jpg

Kontrol kartımız ve sıcaklık sensörlerimiz (İnce kabloların ucunda iki adet)Dört adet bağlantı noktası da fotoğrafta görünüyor.
IMG_20131130_100451.jpg

Eski emekli pillerimiz.
IMG_20131130_100509.jpg

Taze iş gücü az kullanılmış :) (Klasik tabir 35 yaşını geçmemiş)

IMG_20131130_100535.jpg

Birleşme tamamlandı.
IMG_20131130_103328.jpg

Sensörleri pillerin üzerine sabitledik.
IMG_20131130_103336.jpg

Arada mecburen ince bakır levha kullandım.
IMG_20131130_103343.jpg

Burada da kalınlık olmadın diye hafiften taşlama izini görebilirsiniz
IMG_20131130_103352.jpg

Piller yerinde güzeldir :)
IMG_20131130_103537.jpg

Bu soketin yerine oturabilmesi için yukarda bahsettiğim bağlantı ayak açılarının düzgün olması gerekiyor.
IMG_20131130_103546.jpg

Batarya plastiğini sökerken haliyle bu tırnaklar kırılıyor.Bunları komple temizlemeden kapağı oturtamazsınız.
IMG_20131130_103652.jpg

Ve işlem tamam.
IMG_20131130_103958.jpg

ikidusundum.blogspot.com

pilleri değiştirdikten sonra bilgisayar hala bataryayı değiştirin veya şarj etmiyor gibi uyarı vermedi mi ?

çünkü bataryaların çoğunda eprom var ve onu pil değiştirdikten sonra resetlemeniz gerekiyor yoksa aynı tip uyarıları almaya devam edersiniz

Hersey normal sarjda iken sarj oluyor gozukuyor.Sarjdan cektigimde pilin durumunu yuzdesel olarak gorebiliyorum.

abi lütfen benim de öyle sorunum var ama pili var şarj olmuyor yani bataryanın içindeki piller bozuk

kodları yada markası aynı olmasa fark edermi yada yanarmı laptop bir sıkıntı olurmu ?

lutfen acil bekliyorum

patarya markası :http://urun.gittigidiyor.com/bilgisayar-tablet/hp-pavilion-g6-1000-batarya-pil-a-kalite-252611717

SF US18650GR
T G7111MG16X
BUDA TAKILACAK PİLLER
RENGİ YEŞİL

AMA DİĞERİ

PF63A9
016495
BU ORJİNALİDİR
RENGİ KIRMIZI

Moderatör tarafında düzenlendi:
bekliyorum sizi lütfen ...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Konuyu hortlattım ama yazmam gerekiyordu. Gerçekten güzel bir iş çıkarmışsın. Bende 6'lı paralel bağlı pil grubundan arızalı olan 2'li pilleri yenisiyle değiştirdim. Diğer 4 pili değiştirmedim. Sağlamdı. Bataryayı laptopa taktığımda şarj olmaya başladığını görünce çok sevindim. Fakat % 28'e geldiğinde şarj durdu, devam etmedi. Adaptörü laptoptan ayırınca da laptop kapandı. Bataryayı tekrar söküp pillerin hepsini tek tek LiiTikola şarj cihazım ile şarj edeceğim. Pilleri takma esnasında bataryadaki eeprom karta +5V vererek yapacağım. Bakalım başarabilecek miyim?

apo12345

Pillerin kodu ve markasının aynı olmasına gerek yok. Önemli olan gücü 4 mAh'dan yüksek, direnci 100 miliohm'dan (mR) küçük pilleri kullanabilirsin. Eski piller çıkarmadan önce bataryadaki eeprom karta bir usb kablo ile 5V enerji vermelisin. Yoksa kart pilleri tanımayabilir, taktığın piller de çöp olabilir.
Not: Eski nesil laptoplarda bataryanın içindeki eeprom kartlar pilleri tanımıyor. Enerji vermesen de pilleri sorunsuz değiştirebilirsin. Yeni nesil laptoplarda eeeprom pilleri tanıyor.

Son düzenleme:
Elimden gelir ama hayatta uğraşmam hele hele çıkma 18650 pillerle böyle bir işleme hiç girişmem çünkü ömrü uzun olmaz. Al birtane ups yada inverter + akü kombinasyonu yap olsun bitsin. Ben öyle yaptım 5 yıldır kullanıyorum.

Arkadaşım 19" oyun laptopunun bataryası bitti. Türkiye'de satılmıyor. Muadili dahi yok. Ebaydan getirteyim dedim. 1.100 TL'ye gelecekti. Gittim 900 TL'ye UPS aldım. 15.6" kendi laptopumun bataryası bitti. Ebaydan getirttim. 14 ayda pert oldu. UPS alsan 500-600 TL den aşağısı yok. Bir süre sonra onlarında bataryaları bitiyor. Bu işi hobi amaçlı yapıyorum. Başarırsam param Türkiye'de kalacak. Kmseye bağımlı olmayacağım.

Şu batarya üretememenin gözü kör olsun! Adamlar teknolojiyi çalarlar diye bazı batarya ve aküleri TR'ye satmıyorlar bile. :confused:

Evet mesela A-B-C-D-E 5 alternatifli bir çözümde en iyisinin A şıkkı olduğunu bilsemde E şıkkını kendi imkanlarımla ben yapabiliyorsam uygulamaya geçebiliyorum. Bu tamamen bir tercih meselesi.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri