Notebook Adaptörü Hasarı

videoları normal koy link atma!
örnek video bu böyle konur video.
Tek bir video değil kanal linki paylaşılmış. Tek bir video linki paylaşılınca otomatik ekleniyor zaten;)
Yani mecburen link paylaşılacak.

514 smdleri söktüm üstündeki köprü diyotla denedim olmadı başka köprü diyot taktım yine olmadı.Devrenin kendi üstündeki köprü diyot AC bacakta kısa devre veriyor ama sonradan taktığım köprü diyot kısa devre vermiyor değer gösteriyor.Yine de çalışmıyor.Şimdi kondansatör sağlam, sigorta gitmiş yerine tel koydum şimdilik,köprü diyot gitmiş yerine başka bir köprü diyot koydum,dirençlerin hepsi sağlam yanık yerdeki 514 SMD lerde ne kısa devre var ne de değer onları da söktüm.Lehimlerde çatlak vs. Sorun yok.Kapasitörler sağlam.Eee bu alet hala niye çalışmıyor kafayı yiyeceğim.1 gündür bununla uğraşıyorum sonuç yok. @paskomya usta ölçü aletini aldım sonuç böyle yardımcı olurmusunuz ?

Son düzenleme:
resimlere bir daha baktım, devre yollarında kopukluklar var onlara da baktın mı? kondastörün sağlam olduğunu nereden biliyorsun ölçü aleti kondastör ölçmez.

resimlere bir daha baktım, devre yollarında kopukluklar var onlara da baktın mı? kondastörün sağlam olduğunu nereden biliyorsun ölçü aleti kondastör ölçmez
Ölçmüyor doğru ama kondansatör enerji depoluyor.Depoladığı enerjiyi ölçüyorum.Devre yollarında kopukluk olabilir çünkü köprü direncin AC bacaklarına prizde iken 220V geliyor mu diye kontrol ettim ama herhangi bir voltaj yoktu.Tam olarak hangi kısımda kopukluk gördünüz?

tamir edimesin diye tasarlanmış bir devre o bozulunca geri dönüşüme ver yeni al mantığı var...

Son düzenleme:
tamir edimesin diye tasarlanmış bir devre o bozulunca geri dönişime ver yeni al mantığı var...
Doğrudur firma hilesidir.İnternette adaptör yapanları gördüm ama video kaliteleri çok düzgün değil parçayı anlayamıyorum.Bir de benim ilk kapsamlı elektronik tecrübem,diyotu direnci isim olarak biliyordum sadece şimdi ne olduğunu öğrendim.Ve bir şey daha sigorta yerine tel koymuştum ve köprü diyotsuz prize taktım telin olduğu yerde beyaz bir ışık oluştu hemen geri çektim (Prize de tam takmamıştım) öncesinde tel kısa devre yapmasın diye altına elektrik bandı ile yapıştırmıştım o yüzden iletkenlik olmuyormuş demek.Parçaları tamamlayıp devreyi eski haline getirip tekrar deneyeceğim.

Doğrudur firma hilesidir.İnternette adaptör yapanları gördüm ama video kaliteleri çok düzgün değil parçayı anlayamıyorum.Bir de benim ilk kapsamlı elektronik tecrübem,diyotu direnci isim olarak biliyordum sadece şimdi ne olduğunu öğrendim.Ve bir şey daha sigorta yerine tel koymuştum ve köprü diyotsuz prize taktım telin olduğu yerde beyaz bir ışık oluştu hemen geri çektim (Prize de tam takmamıştım) öncesinde tel kısa devre yapmasın diye altına elektrik bandı ile yapıştırmıştım o yüzden iletkenlik olmuyormuş demek.Parçaları tamamlayıp devreyi eski haline getirip tekrar deneyeceğim.
elektrik şakaya gelmez araya lamba girmeden bağlarsan kötü sonuçlarla karşılaşabilirsin. lamba en büyük güvencedir

Forum istatistikleri

Konular
127,969
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri