Notebook Adaptörü Hasarı

beko_64

Üye
Toshiba Qosmio F60 Notebook'un adaptörü oyun oynarken çıt sesi gelip arızalandı.Bir de evin ana sigortasını attırdı.İçini açtım inceledim OKAYA 0.47 uF 300V kare kondansatör patlamış diye düşündüm ama tam emin değilim şuan .Üstünde 514 yazan minik bir parça var tam o bölgede siyahlık var siyahlık alt kısma denk geliyo yani üstünde de OKAYA kondansatör var.Şimdi hangi parça arızalı. Hangisini değiştirmeliyim.Maalesef elimde multimetre yok değer ölçemiyorum.
NOT:Bundan 6-7 ay önce de kondansatör patlamıştı ve bobinin bacak teli kopmuştu kondansatörü değiştirip bobini de lehimleyip çözmüştüm ama şimdi kondansatör şişmesi yok.Neden durup dururken böyle sorun çıkarıyor?

Ekli dosyalar

• Capture+_2021-02-15-20-59-54.png
    Capture+_2021-02-15-20-59-54.png
    2.1 MB · Görüntüleme: 38
  • Capture+_2021-02-15-21-00-26.png
    Capture+_2021-02-15-21-00-26.png
    2.4 MB · Görüntüleme: 37
  • Capture+_2021-02-15-20-59-27.png
    Capture+_2021-02-15-20-59-27.png
    2.5 MB · Görüntüleme: 37
  • 20210211_160807.jpg
    20210211_160807.jpg
    191.4 KB · Görüntüleme: 37
  • 20210211_160924.jpg
    20210211_160924.jpg
    243.2 KB · Görüntüleme: 34
  • 20210211_160800.jpg
    20210211_160800.jpg
    153.2 KB · Görüntüleme: 38
514 olan SMD direnç olsa gerek.
bu işler ölçmeden olmaz.
Not: bu kısım elektrik kısmı. elektronik bölümü 2 sokak ileride :)

Valla hocam elektrik elektronik farkını tam bilmiyorum açtım konuyu uygun olur diye.Şimdi bu arızayı neden yapmış olabilir bir de o var hani elektrik gitti geldi de böyle oldu desem yok.Masada duruyordu darbe felan da almadı.

yöneticiler konuyu uygun yere taşırsa daha hızlı çözüm alacağını düşünüyorum. @paskomya hocamız da bilir diye düşünüyorum

varsayımlarda bulunacağım

laptop aşırı akım çekmiş olabilir. oyun'lar bazen bilgisayarı zorlayabiliyor. çok uzun zaman önceleri bende biraz oynuyordum mesela, ekran kartı kendi korumaya alıp oyundan attığı oluyordu. sizin bilgisayar bi yerden sonra oyunu kaldıramayacak seviye'ye gelince bu durum yaşanmış olabilir. laptop altında soğutucu bir tertipat olmasını önerebilirim.

elektronik parça ömrünü tamamlamış da olabilir.

yöneticiler konuyu uygun yere taşırsa daha hızlı çözüm alacağını düşünüyorum. @paskomya hocamız da bilir diye düşünüyorum

varsayımlarda bulunacağım

laptop aşırı akım çekmiş olabilir. oyun'lar bazen bilgisayarı zorlayabiliyor. çok uzun zaman önceleri bende biraz oynuyordum mesela, ekran kartı kendi korumaya alıp oyundan attığı oluyordu. sizin bilgisayar bi yerden sonra oyunu kaldıramayacak seviye'ye gelince bu durum yaşanmış olabilir. laptop altında soğutucu bir tertipat olmasını önerebilirim.

elektronik parça ömrünü tamamlamış da olabilir.
Hocam o zaman büyük ihtimal ısınmadan dolayı oldu.Termal macunun değişmesi gerekti ben de biraz sallamıştım onu ondan dolayı güç bindi anlaşılan (oyunda kapanmamıştı zaten) odan dolayı da adaptörü yaktı.Yalnız ben sadece bazı parçaların adını biliyorum çokta anlamam elektrikten gidip çakma çıkma aletlere 90 100 tl para vermekte istemiyorum.Aynı kalitede değil çünkü.Orijinalleri de kolay bulunmuyor bulunsa bile cep yakıyor.Ayrıca cevabınız için teşekkür ederim.Bilgili arkadaşlardan yardımcı olmalarını rica ediyorum.

Hocam o zaman büyük ihtimal ısınmadan dolayı oldu.Termal macunun değişmesi gerekti ben de biraz sallamıştım onu ondan dolayı güç bindi anlaşılan (oyunda kapanmamıştı zaten) odan dolayı da adaptörü yaktı.Yalnız ben sadece bazı parçaların adını biliyorum çokta anlamam elektrikten gidip çakma çıkma aletlere 90 100 tl para vermekte istemiyorum.Aynı kalitede değil çünkü.Orijinalleri de kolay bulunmuyor bulunsa bile cep yakıyor.Ayrıca cevabınız için teşekkür ederim.Bilgili arkadaşlardan yardımcı olmalarını rica ediyorum.
1-çakma değil de yan sanayi olana bakınız çoğu sıkıntı yaratmıyor
2- biz tamirciler ve elektronikçiler ölçüm yapmada doğru atış yapamayız
3- sen ölçemiyorsan- ya öğreneceksin yada öğreneceksin ki bize bir şeyler ver ki bizde fikir üretelim
4-tamir edilemez değil ustasının elinde.

Hocalarım multimetre ile yanık yerde ölçümler yaptım.Smd dirençlerde kısa devre yok.OKAYA 0.47uF 300V kondansatör de de kısa devre yok ve çalışıyor. Herhangi bir parça bozuk değil ama hala 19V çıkış olmuyor 0 gösteriyor neden. Bir de bu 514 smd dirençleri ölçerken biri 0.50 biri 0.93 çıkıyor ve 0.93 artıyor ama 0.50 artmıyor neden (20 M ohm da ölçtüm)

videoları normal koy link atma!

örnek video bu böyle konur video.

https://www.youtube.com/channel/UCD4WUzrCdNFrYb0vMLth1RQ/videos tavsiye ederim özellikle son videolarında bu konuları anlatıyor.
Parçaları detaylı göremiyorum videoda birçok videoya baktım ama genel kondansatör patlaması ya da kablo kopması.
Araştırmalar sonucu birkaç bilgiye daha ulaşdım.Multimetre Sigortayı ölçerken kısa devre modunda bip sesi çıkarmıyor sigorta gitmiş.Köprü diyot devre üzerinde lehimliyken AC 3. Bacak 0 değer gösteriyor devreden çıktığında ise 0.0526 - 0.536 arası bir değer gösteriyor diğer bacaklar gibi.Transistör de aynı şekilde belli bir değer gösteriyor ve sağlam.Hala anlamıyorum sorun nedir?

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,916
Son üye
adil.degirmenci

Yeni konular

Geri