Nostaljik radyo tamiri; kısa orta ve uzun dalga frekanslarının günümüzde kullanılabilirliği hakkında yardım

Katılım
8 Tem 2019
Mesajlar
290
Puanları
31
Yaş
21
Bazen normal potta 3 bacaktan ikisi birbirine bağlanarak 2 bacak kullanılır. Eğer sizde de bu 4 bacak 2 bacaklı iki pot gibi kullanıldıysa. Bir tane 10 K veya 20K civarı stereo pot alırsınız tek mil ile iki pot kontrol edilir bu modellerde. Öndekilerin 2 bacağını bağlar toplamda iki bacaklı pot olur arkaya da aynısını yaparsınız sonra bu iki bacağa paralel direnç takarak bu değere erişirsiniz. Ama şemadan kullanım şekli bu şekilde mi ben çıkaramıyorum.
 

merizgi

Üye
Katılım
22 Eki 2018
Mesajlar
2
Puanları
1
Yaş
47
Cevabınız için teşekkür ederim. Öndeki potun anahtar dışında işlevi yok sanki, çünkü kırmızılardan başka çıkışı yok. 3 ayak karta giriyor, bir tanesi de yukarıdan çıkıyor, gri olan.
Neyse araştırmaya devam.
 

Mr_YAMYAM

Profesyonel Üye
Katılım
6 Ara 2017
Mesajlar
1,717
Puanları
1,006
Konum
ANGARA
4 Uçlu potlar LOUDNESS aktivitesi için tasarlanmışlardır.
O POT toplamda 22K olup loudness aktivitesi için 5K lık kısmından harici bağlantısı vardır.
Bu uygulama düşük seviyelerde bass seslerin daha fazla alınabilmesi için yapılmaktadır.
Bu bağlantı iptal edilebilir ama düşük seslerde bass az duyulacaktır.
 

nusyil

Üye
Katılım
21 Kas 2010
Mesajlar
202
Puanları
31
Yaş
48
İyi günler. Forumda yeniyim. Türkiye'de radyo tamiri konusunda yeterli web sitesi olmadığını biliyorum. Burayı keşfettim. Umarım yardımlarınızı esirgemezsiniz.
22RR644 philips radyonun tamiri ile ilgileniyorum, ses potansiyometresi arızalı ve parçalandı. Resmini atıyorum (Başka bir resim) ve bağlantısına ilişkin şemayı da atıyorum.
Öndeki kırmızılar radyoyu açıp kapıyor, onu anladım. Altta da 3 giriş var, ayrıca üstte bir tane gri kablonun bağlandığı çıkış var. şimdi sıkıntı şu: Bu potansiyometreden bulamıyorum. Şemadan da anlaşılacağı üzere 5k+17k şeklinde. Bunun yerine başka bir pot. uydurabilir miyim. Bağlantıları konusunda yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
Merhaba. Muhtemelen Normal anahtarlı bir potansiyometre de işinizi görecektir. 5K' lık kısım sanki bir ton kontrolü gibi ama emin değilim. Alttaki üç girişi birebir aynı olacak şekilde normal pot'a bağlayın. Kırmızı kabloları da aynı şekilde. Gri kabloyu boşta bırakıp deneyin..Kolay gelsin.
 

Forum istatistikleri

Konular
119,213
Mesajlar
838,843
Kullanıcılar
432,404
Son üye
aqweaqwe3

Yeni konular

Üst