Normalde Kapalı Kontağın Çalışmasını Hakkında yardım

plc yi tam format yapabilirsin comminication --> format plc memory iki çeşit format var tam sadece datalar ve datalarla birlikte kontrol kısmı tam format yapıp tekrar deneyin.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
arkadasım ben senin sorununu tam anlamadım fakat plcler genelde yukarıdan asagıya ve soldan saga dogru sitemi tarayarak giderler senin plc deki ilk kapalı kontagına sinyal gelmiyor 2 . satırdaki kapalı kontagına sinyal geliyor bence plc ni resetle olmadı devreni tekrar kontrol et derim

BU resetleme plc yazılım (fpwingr)üzerinden mi yapılıyor ?

pardon ben deltanın format örneğini vermişim evet o program üzerinden formatla.

kapalının kapalısı acık kontak gibi calısır yani hem kapalı kontak yazar hem rolenın kapalı kontagını kullanırsan normalde acık gıbı calısır

Öyle olsaydı NO kontak da NC kontak gibi çalışırdı rolerde bir sıkıntı yok. PLC nin giriş ve çıkış donanımında sıkıntı yok. Yarın şu reseti bir deneyeceğim sonuçları paylaşırım.

Aynı model başka bir plc ile denedim yine aynı nc kontak olması gerektiği gibi davranmıyor, nc kontağın neden böyle davrandığını sanırım bu forumda çözemeyeceğim. Devreyi alıp özdisanın yolunu tutacağız bakalım orada neler olacak.

Arkadaş sen hadiseyi çözmüşsündür ama yiede söyleyeyim
orada hiç bir yanlışlık yok
plc'nin girişine besleme gelmediği zaman çıkış aktif olur
plc'nin girişine besleme geldiğinde ise çıkış pasif olur

çünkü çıkışı kapalı kontakla tetiklemişşin
kısacası yaptığın işlemde girişler x0 ve x1 yokken y0 ve y1 aktif
x0 ve x1 varken y0 ve y1 pasif olur

NO kontağı, NC ye nasıl çevirebiliriz acaba

Aynı model başka bir plc ile denedim yine aynı nc kontak olması gerektiği gibi davranmıyor, nc kontağın neden böyle davrandığını sanırım bu forumda çözemeyeceğim. Devreyi alıp özdisanın yolunu tutacağız bakalım orada neler olacak.

Arkadaşım plc lerde tarama döngüsü vardır:
eğer yazılıma nc kontak eklersen ve inputuna giren butonun nc kontağını kullanırsan çıkış vermez şöyleki:

buton kontak:nc> plc ladder kontak:nc = çıkış> 0/off olur.
buton kontak:no> plc ladder kontak:nc = çıkış> 1/on olur.
buton kontak:no> plc ladder kontak:no = çıkış> 0/off olur.
buton kontak:nc> plc ladder kontak:no = çıkış> 1/on olur.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri