NO FROST Buzdolabı Arızası

merhaba. sorumdan sonra uzun bir süre bu konuyla ilglenemedim. öncelikle ilginize teşekkürler. benim dolabın markası beko bk-9431 nf. arkadaşlar rezistansları kontrol et demişler. razistanslar sağlam. problemi baştan anlatayım. ilk olarak soğutucu bölümün üstündeki hava kanalı su damlatıyordu. bir süre sonra soğutmamaya başladı. kontrol ettiğimde üst kanalda buzlama olmuş. sonra timer ını kontrol ettim rezistans kontağı geçirmiyordu, değiştirdim. şimdi soğutucu bölüm soğutmuyor. biraz daha inceledim. benim anladığım soğutucu bölüme soğuk hava dondurucu bölümden emiş yaparak aşağıya soğuk hava veriyor. benim anladığım o. ben dondurucu bölümün kapağını açarsam soğutucu bölüme gayet iyi soğuk hava geliyor. ama üst kapağı kapatırsam aşağıya hiç üfleme yapmıyor. (iki durumdada fan çalışıyor) bundan dolayı hiç soğutmuyor. bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

Hava sirkilasyon kanalının dönüş bölümü buzla tıkanmış, üfleme açık bu nedenle dolabın kapısını acınca soguk üfleme gercekleşiyor .Muhtemelen strafor tam kurumadan sogutucu çalıştırılmış .

Dolabınızı mümkünse bir müddet kullanmayın ara bölme straforunu sökün iyice kuruttugunuza emin olana kadar havalandırın .sonrasında beyaz tutkal ile çok ince bir kat straforu fırca ile boyar gibi kaplayın.

Bu işlem dolabınızın 6 yıl daha tıkanıklık yapmadan daimi çalışmasını saglayaçaktır . Bu işlem biraz zaman alıcı ve meşakatli biriştir servislerin bu işlemi yapmasını isterseniz straforu degiştirip geçerler (zaman sorunundan)

volttajların düşmesinden kaynaklanıyo büyük bir ihtimalle servisin dediği doğrudur ben bosch siemens profilo beyaz eşya yetkili servisinde staj yapıyorum bize de böyle şikayetler geldiği zaman 3 gün fişini çektirip kapıları açık olsun diyoruz ya şansına eskisi gibi çalışıp düzelir yada fan motoru aşırı buzlanmadan dolayı arızalı olabilir fan motoru arızalı oldugu durumda çalıştırılırsa bu sefer üst panel kartınıda patlatabilir yetkili servisin gelip bakması gerekir.

ne olursan ol özünde ol

bilgiler için teşekkürler alfa romeo. hava dönüş kanalı tıkanmış diyorsunuz. dönüş kanalı soğutucu bölümün üst tarafındaki kanal mı. orası değilse neresidir.

hava akış açık grafikleri elimin altında şu an yok. Elime geçince eklerim

selamlar. arkadaşlar benim beko 4952 T model buzdolabım var dolabın alt kısmı yani içi buzlanma yapıyo.sonra buzlar eriyo ve dışarıya akıyo mutfak sürekli ıslak bunun sebebi nedir acaba.yardımcı olurmusunuz

Sebzeliğin üst rafında, arka duvarda bir delik vardır. Soğutucu bölmenin arka duvarında olan buzlanma düzenli olarak eritilir ve eriyen buzun suları aşağı süzülerek bu delikten motorun üzerindeki buharlaştırma kabına ulaşırlar. Deliği örgü şişi ile açınız. Sorun çözülecektir.

Fazla buzlanma olmaması için kapı lastiklerinin sağlamlığını kontrol edin, buzdolabının ayarını biraz daha kısın.

arkadaşlar dış ortam soğuk olduğu zaman derindondurucu dolapların çoğu çalışmaz. bunların termostatları gövdedin dış kısmına daha yakındır yani mantıksal olarak dolabı 4 dereceye kadar soğut diyorsun ama mutfak 3 dereceyse dolap çalışmaz haliyle ısıtıcılarda çalışmaz. no frostlarda ise alt kısma giden hava üst kısmın arkasından emilerek ara bölmeden geçer ve altta iner eğer evap ısıtıcı arızalı ise hem arka duvar hemde ara bölme tavası buz tutar tek çözüm ara bölmedeki buzu eritmekve ısıtıcıyı değiştirmek

:confused::confused::confused:
Merhaba arakadaşlar.
Haziran ayında spottan electrolux marka no frost, elektronik kontrollü, dgital ekran, kombine (dondurucu bölmesi altta), 2 yıl garantili buzdolabı aldım, almaz olaydım. Aldığım günden beri uğraşıyorum. Dolabın soğutucu bölmesi soğutmuyor, dondurucu bölmede hiç bir sorun yok. Belki 10 kere eve servis geldi, 2 kere birer hafta olmak üzere atölyeye tamir ve teste aldılar. Kartı ve sensörleri değişti dediler ama maalesef netice alamadım. Soğutucu bölme 7 ve üzeri derecelerde seyrediyor. Oysa ben +2 veya +4'e ayarlıyorum. Doğrusu da bu olsa gerek. En son iki gün önce soğutucu bölme ayarını H (high-en soğuk) olarak ayarladım. Soğutucu bölme bir gecede +12 dereceye çıktı. Bu durumda ne yapmalıyım, bu sorun neyden kaynaklanıyor acaba.

no-frost cihazda aşırı karlanma olduğu zaman soğuk hava dolaşım kanalları tıkanır ve alt bölüm soğutmaz .sırasıyla kontrol edilmesi gereken yerler
1] su oluk rezistansı,fin evap rezistansı
2] termosigorta grb
3] defrost tımer [görsel olarak kontrol et takılma yapıyormu ,]
4]kapı svici[kapı sivicine basılı tuttuğunuz zaman dondurucu bölmedeki fan motorunun çalışması gerekir]
5]su gider oluğu temizmi?[ kanala su dök kompresörün üzerindeki tasa rahatça ulaşıyormu]

muhakkak yukarıda yazmış olduğum işlemleri sırasıyla kontrol et. anlatımına göre cihaz bloke olmuş,ayrıca termostat arızası çok nadir rastlanılan bir durum.
kurcalama termostatı bulamazsın sonra vestelde,benden söylemesi.

ben bu şikayeti bir yerden hatırlıyorum ama
:confused::confused::confused:
Merhaba arakadaşlar.
Haziran ayında spottan electrolux marka no frost, elektronik kontrollü, dgital ekran, kombine (dondurucu bölmesi altta), 2 yıl garantili buzdolabı aldım, almaz olaydım. Aldığım günden beri uğraşıyorum. Dolabın soğutucu bölmesi soğutmuyor, dondurucu bölmede hiç bir sorun yok. Belki 10 kere eve servis geldi, 2 kere birer hafta olmak üzere atölyeye tamir ve teste aldılar. Kartı ve sensörleri değişti dediler ama maalesef netice alamadım. Soğutucu bölme 7 ve üzeri derecelerde seyrediyor. Oysa ben +2 veya +4'e ayarlıyorum. Doğrusu da bu olsa gerek. En son iki gün önce soğutucu bölme ayarını H (high-en soğuk) olarak ayarladım. Soğutucu bölme bir gecede +12 dereceye çıktı. Bu durumda ne yapmalıyım, bu sorun neyden kaynaklanıyor acaba.

dondurucu bölme fan motoru ve kapı sivicini kontrol ettir.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri