Ni-MH Pil yerine Li-ion Pil olur mu?

buelent111

Üye
Selam arkadaşlar,
Elektrikli el süpürgesinin pili artık şarj tutmuyor bu pil yerine 2 tane seri bağlı li-ion 18650 pil kullansam sıkıntı olur mu?
Teşekkürler.

Screenshot_20230105_234017_WhatsApp.jpg

Ni-Mh pil 1.2 V tur. Tam şarjlı olduğunda 1.45V a yükselir. Sizin bataryanız 7.2V olduğuna göre 6 tane seri pil bağlı demektir. 6 tane seri pil tam şarj voltajı 1.45x6= 8.7V yapar. Lion pil 3.7V tur. Tam şarj olduğunda 4.2V a yükselir. Biraz tehlikeli pildir. Fazla şarja gelmez. İki adet lion pili seri bağlarsanız 4.2x2=8.4V yapar. İki pil türü arasında 0.3 V gibi bir fark oluyor. Sizin cihazın şarj ünitesi 6 adet ni mh pilin full şarj voltajı olan 8.7V a göre ayarlı olduğu için lion pilleride bu voltaja kadar şarj etmek isteyecektir. Bu durumda lion piller pil başına 0.15V gibi fazladan şarja maruz kalacak yani full şarjlı pil voltajı 4.2 den 4.35 e yükselecektir. Bu değer sorun olur mu? Ben herhangi bir sorun olacağını sanmıyorum. Lion pilleri 2S bir Bms ile bağlarsanız sorun olmaz ancak ben lion pillerden korkuyorum.

Hayır, olmaz, kendi güvenliğiniz için yapmamalısınız. NiMh ve Lityum pillerin farklı kimyaları, farklı hücre voltajları vardır ve farklı şarj yöntemleri/algoritmaları gerektirirler.

Arkadaşların yazılarına ek olarak uygun yeni bir şarj adaptörü ile birlikte bataryayı değiştirirseniz şahsi fikrim olur.

Yani yeni batarya , bms ve sarj aleti ile kullanıma devam edebilirsiniz.

Evet 2s BMS devresi ile birlikte olur. Zaten bu şekilde yapılıyor.

@t_okan bir şeymi sormak istediniz?

@t_okan bir şeymi sormak istediniz?
Evet. Eski bir cihazdan yazmaya çalıştım da sorun oldu, yazamadım. Şimdi telefonumdan yazıyorum, kalabalık ettim kusura bakmayın.

10 tane şarj edilebilir nimh pil bağlanmış ve 12 volt cihaz çalışıyor. Tamircisi bana 12,6 v 1a lityum şarj aleti gönderdi. Bu bataryalar için bir sorun oluşturur mu?

Evet. Eski bir cihazdan yazmaya çalıştım da sorun oldu, yazamadım. Şimdi telefonumdan yazıyorum, kalabalık ettim kusura bakmayın.

10 tane şarj edilebilir nimh pil bağlanmış ve 12 volt cihaz çalışıyor. Tamircisi bana 12,6 v 1a lityum şarj aleti gönderdi. Bu bataryalar için bir sorun oluşturur mu?

Cihaz nedir? Bunu bilsek daha iyi olur.

Matkap ve şarjlı bir cihaz ise sorun yok gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Zaten Nikel piller sarj olduğunda 1.4 volt olur. 10 pil 14 volta kadar sarj olur.

Forum istatistikleri

Konular
128,132
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri