Ni-Cd Piller hayata döndürülebilir mi?

Bu piller kullanıldığı yerde bitmek üzere iken performans düşüşü gozlemlenir.

Kumanda ise iletmemeye tras makinasi ise sesi ve dönmesi azalır.

Bu hissedildiginde piller şarja takilmali.

@serkan_48 Hocam tekrar merhabalar. Bu sefer elime oyuncak arabalarda kullanılan piller geçti. Piller en az 4-5 yıldır kullanılmıyor ve voltajını ölçtüğümde 0.50v civarı gerilim olduğunu görüyorum. Bu arada pillerin üzerinde voltaj ve kapasite bilgileri yazmıyor. Pillerin boyutunun AA piller ile aynı olduğunu görüyorum. Sanırım AA pillerden tek farkı + kutbunun başındaki çıkıntılı kısmın olmaması. Piller görüntü olarak Ni-Cd pillere benziyor. 4-5 yıl önce arabadan söktüğümde piller bir kılıf içerisindeydi ve adaptöre takmak için üzerinde soketi vardı. Bir de piller 3 taneydi ve 2 tanesi birbirine paralel diğeri de seri şekilde puntalanmıştı. Sorum bu pilleri nasıl şarj edebilirim? Daha önceden fotoğrafını atmış olduğum Ni-mh AA pil şarj cihazıyla şarj edebilir miyim?

Ekli dosyalar

• IMG20220809235822.jpg
    IMG20220809235822.jpg
    127.8 KB · Görüntüleme: 8
  • IMG20220809235233.jpg
    IMG20220809235233.jpg
    172 KB · Görüntüleme: 10
  • IMG20220809235146.jpg
    IMG20220809235146.jpg
    230 KB · Görüntüleme: 11
Araçlarda Nikel cadmium piller kullanılıyordu. Bu pilde %99 ni-cd pildir. Ayni şekilde sarj edebilirsiniz. Kapasitesinin çok yüksek olduğunu sanmıyorum. 600 - 700 mA kapasitesi vardır bu kapasitesi düşmüştür. Eger sarj tutar ise 3 - 4 saatte dolar tahminim. Verim alabilirmisiniz zannetmiyorum ama uzaktan kumanda v.s. de kısa bir süre çalışabilir.

Deneyin tecrübe olur en azından.

Araçlarda Nikel cadmium piller kullanılıyordu. Bu pilde %99 ni-cd pildir. Ayni şekilde sarj edebilirsiniz. Kapasitesinin çok yüksek olduğunu sanmıyorum. 600 - 700 mA kapasitesi vardır bu kapasitesi düşmüştür. Eger sarj tutar ise 3 - 4 saatte dolar tahminim. Verim alabilirmisiniz zannetmiyorum ama uzaktan kumanda v.s. de kısa bir süre çalışabilir.

Deneyin tecrübe olur en azından.
Teşekkürler hocam oyuncak araba pillerini de aynı şekilde şarj ederek kullanıyorum. Aklıma bir soru daha geldi eğer ben kapasiteleri farklı ve voltajları aynı Ni-Cd ve ni-mh pilleri telsiz gibi bir cihazda aynı anda kullanırsam sorun oluşur mu? Bu tarz cihazlarda piller birbirine seri bağlanmış oluyor diye biliyorum. Eskiden bir telsizde yanlış hatırlamıyorsam alkaline ve çinko karbon pilleri bir arada kullanmıştım ve telsiz çalışıyorken alkaline pillerden bir tanesi akma yapmıştı. İnternette bir makalede bu tip şarjlı pillerin akma ihtimalinin düşük olduğunu okumuştum ama yine de size sormak istedim.

Teşekkürler hocam oyuncak araba pillerini de aynı şekilde şarj ederek kullanıyorum. Aklıma bir soru daha geldi eğer ben kapasiteleri farklı ve voltajları aynı Ni-Cd ve ni-mh pilleri telsiz gibi bir cihazda aynı anda kullanırsam sorun oluşur mu? Bu tarz cihazlarda piller birbirine seri bağlanmış oluyor diye biliyorum. Eskiden bir telsizde yanlış hatırlamıyorsam alkaline ve çinko karbon pilleri bir arada kullanmıştım ve telsiz çalışıyorken alkaline pillerden bir tanesi akma yapmıştı. İnternette bir makalede bu tip şarjlı pillerin akma ihtimalinin düşük olduğunu okumuştum ama yine de size sormak istedim.

Kapasiteleri farklı iki ayrı pili elbette kullanabilirsiniz. Sadece düşük kapasiteli pil kadar cihazi kullanabilirsiniz. Şarj esnasında pilleri ayrı ayrı sarj etmelisiniz. İkisini seri baglarsaniz sorun olur.

Şarjlı pillerin aktığını hiç görmedim. Ömrünü tamamlayıp bir kenara konmuş halde bile aktığını görmedim. İstisnai durum olabilir elbette.

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri