Nerede hata yapıyorum ? 7 segment display

cemal1233

Üye
cc.jpg

3-2-1-0-3-2-1-0 diye sayan bir devreyi ledler ile gerçekleştirdim ve bunu display üzerinde de yapmak istiyorum ,ancak display üzerinde yapamadım hatam nerededir ,data inputları yanlış yerden mi aldım veya c ve d inputunu nereye bağlamalıyım ,dipslay ile data output arasına ne kadarlık bir direnç koymalıyım elimde 1k ve 10k var çok mu fazladır ? teşekkürler

Simulatörde mi çalışmıyor, yoksa gerçek devre mi çalışmıyor?

Simulatörde mi çalışmıyor, yoksa gerçek devre mi çalışmıyor?
simülatorde de çalışmıyor ,gerçek devre de ledler de sıkıntı yok ama displaye bağlantı yapınca saçma sigmentler yanıyor ,bir de anlamadığım birşey var bu display internette ortalama voltaj 3 volt yazıyor ,ee şimdi 555 4.5 ile 15 v arası çalışabiliyor yazıyor 4511 kod çözücü de 3 ile 15 v arası çalışabiliyor yazıyor ee şimdi ben 555 ,4511 ve 4027 için 9 v versem problem yok o zaman ancak display 3 v yazıyor ona 9 v vermek doğru olur mu ,ne yapmam lazım ,bir de galiba önce 9 v daha sonra 3.7 volt verdim displaye ve bazı segmentleri yanmıyo daha ,şimdi 9 v verdiğim için mi böyle oldu yoksa 3.7 verdiğim için mi ?

Simülatörü boş verelim şimdilik, gerçek devreye odaklanalım. Öncelikle o boştaki girişleri hallet. Kullanılmayanları pasif duruma sok. Bu ne demek? JK FF lerin set/reset leri active high, o halde onları şaseye çek. 7 segment dekoder'in kullanmadığın girişlerini de şaseye çek.

Kullandığın dijital entegreler CMOS, bunların voltajları esnektir. 12V ile hepsini çalıştırabilirsin. Ama 7 segment'lere seri direnç bağlaman lazım, yoksa aşırı akımdan 4511 gidebilir.

Öncelikle bunları düzelt. Bir de şemayı çizerken gene çok dağınık çizmişsin. Minimal çizmeye çalış, zigana geçidi gibi bir sürü virajlı iletken kullanma :D

Simülatörü boş verelim şimdilik, gerçek devreye odaklanalım. Öncelikle o boştaki girişleri hallet. Kullanılmayanları pasif duruma sok. Bu ne demek? JK FF lerin set/reset leri active high, o halde onları şaseye çek. 7 segment dekoder'in kullanmadığın girişlerini de şaseye çek.

Kullandığın dijital entegreler CMOS, bunların voltajları esnektir. 12V ile hepsini çalıştırabilirsin. Ama 7 segment'lere seri direnç bağlaman lazım, yoksa aşırı akımdan 4511 gidebilir.

Öncelikle bunları düzelt. Bir de şemayı çizerken gene çok dağınık çizmişsin. Minimal çizmeye çalış, zigana geçidi gibi bir sürü virajlı iletken kullanma :D
:D , şimdi hocam sadece displayin segmentlerini yakmak için 3.7 volt verdim devreye ve galiba verdiğim tüm yerler sönmeye başladı yavaş yavaş ve daha sonra hiç yanmamaya başladı ,ee şimdi diplayin çalışma gerilimi 3 v yazıyor ama 3.7 voltta bozuluyor ama 9 v verilince gayet iyi bir şekilde çalışıyordu ,yanıyordu ,bunu tam anlayamıyorum şimdi ,acaba 3.7 volt şarj cihazında mı bir problem var sizce ,bir de bu cihazın + ve - uçlarını birbirine değdirince kıvılcım çıkıyorum bununda bi etkisi olmuş olabilir mi ? teşekkürler

Cemal, LED'lerde önemli olan içinden geçen akım değeridir. Tipik olarak 10 - 20 mA arası akım geçirmen lazım LED den. Bunu temin ettikten sonra istersen 220V bağla, önemli değil. Tek değişen nedir? seri bağladığın direncin değeri. Eğer seri direnç bağlamadan LED'lere 9V verdiysen, o LED'ler çok büyük ihtimalle telef olmuştur. Şu kuralı kullan:

9V ile led çalıştıracağım, direnç ne olmalı? 9 / R = 0.02, R = 450 :ohm:

200V ile led çalıştıracağım, direnç ne olmalı? 200 / R = 0.02, R = 10 k:ohm:

İstenen parlaklık değerine göre bu direnç değerini artırıp azaltabilirsin.

Bir de LED'lerin, renklerine göre verilmesi gereken minimum bir voltaj değeri var. O voltaj değerinin altındaysan LED hiç yanmaz. Aşağıdaki tabloda renge göre "forward voltage" diye bak:

LED_FWV.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
kontrolü sağlamak için o çiplere güvenme. arduino veya pic kullan.
arduino kullanacaksan ben birkaç gün önce o iş için bir kütüphane yaptıydım.
Linki: https://www.kontrolkalemi.com/forum/attachments/8segmentarduinokütüphanesi-zip.45398/
ortak anot ise eightsegmentanode, ortak katot ise eightsegmentcathode kütüphanesini kullan. ikisi de arşivin içinde. kütüphane kullanımı için klasörlerin içindeki info klasörleri var o klasörü karıştır.

Ekli dosyalar

• 8SegmentArduinoKütüphanesi.zip
    46.2 KB · Görüntüleme: 5

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,178
Kullanıcılar
449,939
Son üye
sorunsuzşofben

Yeni konular