Neo 6m gps kilitlenmiyor

Iammy

Üye
Merhaba elimde linkteki gps den 2 adet var arduinoya rx tx 5v gnd bağlantısını yaptım. ilk önce tinygps kütüphanesini kullanarak hazır örnek kodu açıp gps baudrate elimdeki gps e göre değiştiridim kodu çalıştırdım 10 dk bekledim sürekli her şeyi sıfır gösterdi. onunla 2gün uğraştım olmayınca herhalde bozuk diye düşünerek ikincini paketini açtım onuda denedim şuan 40 dk dan beri açık anten gökyüzünü görecek şekilde balkonda duruyor fakat hala bağlanılan uydu sayısı 0 gözüküyor. Kütüphane belki benim gps ile uyumlu değildir diye direk seri haberleşme kodunu çalıştırdım fakat gelen değerler hep 999999 veya 0 şeklinde anlamsız koridinatlar acaba benim bir hatam olabilir mi?

GPS link: https://www.robotzade.com/urun/gy-neo6mv2-neo-6m-gps-modulu-ucus-kontrol-sistemi-gpsi
Kütüphanesiz direk serial haberleşme ile GPS den gelen veriler.
Ekran Alıntısı.PNG

Son düzenleme:
Bulutlu bir havada deniyor olmayasın.Çok bulut varsa uyduları bulamayabilir.

Bulutlu bir havada deniyor olmayasın.Çok bulut varsa uyduları bulamayabilir.
Çok farklı zamanlarda denedim ama sonuç elde edemedim ama bu günkü denememde balkona koyup yaklaşık 1 saat açık bıraktım en son kontrol ettiğimde bir şekilde saat ve tarih bilgisini almış uydudan tarih doğruydu ama saat bilgisi 3 saat gerideydi.
Fakat hala konumla ilgili bir bilgi yoktu

UTC olarak veriyor uluslararası olsun diye siz +3 siz eklemek durumundasınız. Yani doğru diyebiliriz. Kaç uydu görmüş bir de3-4 tane en azından varsa problem yoktur. Youtube da Arduino haber kanalının ilgili içeriklerine bakmanızı tavsiye ederim.

Modülün beslemesini arduino üzerinden mi yapıyorsunuz? Eğer arduino üzerinden yapıyorsanız modülü başka bir kaynak ile besleyip o şekilde deneyin.

UTC olarak veriyor uluslararası olsun diye siz +3 siz eklemek durumundasınız. Yani doğru diyebiliriz. Kaç uydu görmüş bir de3-4 tane en azından varsa problem yoktur. Youtube da Arduino haber kanalının ilgili içeriklerine bakmanızı tavsiye ederim.
Ben pile bağlayıp açık bıraktım bu sebeple sürekli bilgisayara bağlı bırakıp izleyemedim. Ben 1 saat sonra bilgisayara bağladığında hiç uydu gözükmüyordu büyük ihtimal bir ara uydu buldu sonra kaybetti o sıra üzerindeki hafıza pili ile saati tarihi kaydetti ben bilgisayara bağladığımda bu sayede saat tarih bilgisini görebildim
Modülün beslemesini arduino üzerinden mi yapıyorsunuz? Eğer arduino üzerinden yapıyorsanız modülü başka bir kaynak ile besleyip o şekilde deneyin.
Arduino ile yapıyordum arduinoyuda sürekli bilgisayara bağlı bırakmamak için lipo ve 5v a sabitlemek için 10A lik step up voltaj regülatörü kullanıyorum ama yarın direk voltaj regülatöründen bağlamayı denerim

Besleme ile ilgisi olduğunu düşünmüyorum.

İlk kullanımda veya aylar, yıllar boyu kullanılmadığın da pozisyon sabitlemesi saatler sürüyor.
İlk GPS modülü kullanmam 10 yılı geçmiştir. Tam bir güne yakın sürmüştü ilk defa fix olması.
Tabii şimdiki GPS çipleri daha hızlıdır.

Ya beslemeyi verip sabırla bekleyeceksiniz yada , pozisyon sabitlemesini hızlandırmak için u-blox'un ucenter diye bir programı vardı.
Programı kullanıp GPS modülünü AGPS moduna sokup, internetten almanak indirip modüle yüklenmesini sağlayın.

Besleme ile ilgisi olduğunu düşünmüyorum.

İlk kullanımda veya aylar, yıllar boyu kullanılmadığın da pozisyon sabitlemesi saatler sürüyor.
İlk GPS modülü kullanmam 10 yılı geçmiştir. Tam bir güne yakın sürmüştü ilk defa fix olması.
Tabii şimdiki GPS çipleri daha hızlıdır.

Ya beslemeyi verip sabırla bekleyeceksiniz yada , pozisyon sabitlemesini hızlandırmak için u-blox'un ucenter diye bir programı vardı.
Programı kullanıp GPS modülünü AGPS moduna sokup, internetten almanak indirip modüle yüklenmesini sağlayın.
Tam olarak nasıl oluyor o dediğiniz internette araydım fakat agps hakkında hiçbir şey bulamadım.
U center programını indirdim gps i arduinoya bağlayıp arduinoyuda sürekli reset olucak şekilde pimlerini bağladım.
bir ara 25 uydu buldu fakat hala kilitlenmesi aşağıya ekran görüntülerini koyuyorum
IMG-20210918-WA0000.jpg

Bu ucenter 2 programı siz büyük ihtimal eski sürümünden bahşediyorsunuz bu yeni çıkmış eski sürümüde indirdim. Yukarıda fotoğrafta 25 uydudan sinyal aldığını gösteriyor fakat hala no fix bazen 15 uyduya kadar düşebiliyor. Gspden gelen verini ham halide aşağıda

IMG-20210918-WA0001.jpg

Nasıl agps moduna alabilirim bununla ilgili bir kaynak var mı

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri