neden yavaş donüyor

tekkollu

Üye
Arkadaşlar bahçemde kulladıgım su motorunun çok fazla ses yapması üzerine içini açtım,
içindeki bilye dagılmıştı değiştirdim..
Sökerken kondansatörü kuyuya düşürdüm degerini de bilmiyorum,motorun kımlık bilgileri de yok..
Neyse arkadaşlar ben motorun ana sargı ve yardımcı sargılarını tayin ettim ve bu elimdeki kabloları

https://www.kontrolkalemi.com/forum...kron-motor-devir-yonu-degistirme.html#post354

adresindeki seklıyle bağladım ve yönünüde ayarladım...
Bağlantı yaparken elımde bulunan başka bir kondansatörü kullandım...

Amma velakin motoru eski hızında bi türlü döndüremiyorum arkadaşlar ...yarısı kadar bile donmuyor eskisinin..Heryerini söküp inceledim mekanik olarak bi sürtme,paslanma vs. yok ...
Sebep ne olabilir ???

Moderatör tarafında düzenlendi:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
slm
öncelikle bayramınızı kutlarım
1-motorun eskisinden yavaş dönmesinin sebebi ana sargı uçlarıyla yardımcı sargı uçlarının karışmış olma ihtimali var
2-devreye bağladığınız kondansatörün daimi devre kondansatörü olduğuna dikkat edininz
kolay gelsin

Tşk ederim size de ii bayramlar üstad ...
ya ben ana sargıyı daha az omajlı olan olarak biliyorum yanlış mı  ?
Bide yanlış sarımı kullansam dahi motorun donmesi frekansa bağlı değil mi..her türlü aynı hızda donmesi gerekmiyor mu ?

ben denemelerimin birinde sadece ana sargıya gerilim uygulayarak motorun ilk hareketi için de elimle çevirerek çalıştırdım ,
yani kondansatör devrede hiç olmadı ama dönme gene yavaştı...
Üstad bu 1~ asm larda kullanılar kondansatör çeşitleri ve nitelikleri hakkında bilgin varsa paylaşabilir misin..

Tolaz67 kardeşim ,, motorda ragle yada swiç yok ...

Forum istatistikleri

Konular
128,164
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri