NE555 ile backlight aydınlatma tetikleme sistemi yardım

MCK11

Üye
Herkese merhaba,
bahsedeceğim devre Model Helikopter kumandasına yaptığım ekran aydınlatması için tetikleme sistemi ile alakalı

Öncelikle bir abimin hazırlamış olduğu bu devrede iş görüyor fakat asıl istediğim sistem için biraz düzenleme yapılmasını istiyorum bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

Sistem hakkında biraz bilgi vereyim.

ilk olarak benim yaptığım direk ON/OFF switch ine bağlı LE Panel sistemi

el14d.jpg

Sistem de kullanılan malzemeler:

• EL Lamp yada bir diğer adıyla Electroluminescent panel
  • DC to AC inverter for EL Lamp Foil wire electroluminescent
Sistemin çalışma prensibi:
LE aydınlatma paneli bir adet 12V DC/AC inverter a bağlı kumandanın ON/OFF switchinden aktif hale gelen bir aydınlatma sistemi

LE Panel montajı yapıldıktan sonraki video

Bu sisteme ek olarak bir elektronikçi abimden destek alarak otomatik olarak kapanması için bir devre hazırlamasını rica ettim sağolsun beni kırmadı ve hazırladı aşağıda devre hakkında bilgileri paylaşmak istiyorum.

Bu devre Kumandanın ayar tuşlarına basıldığında kumanda üzerinde bulunan buzzer dan gelen "bip" sesi ile tetikleniyor (yani buzzer ın + kutbuna bağlı her ses geldiğinde devreye giriyor)

bu devrenin şeması aşağıda hazırlandığı gibi

futabax.jpg

Devreyi hazırlayan abimin konu hakkındaki yazıları

Buzzerin + ucundan tetikleme alınmıştır. Aynı zamanda CD4011 li bu devre dokunmatik devresi olarakta bilinir. CD4011 in 14. pini + besleme 7. pini - ye bağlıdır.
CD4011 in 3. ucundan NE555 in 2. Ucuna tettik sinyali alınmıştır.
NE 555 in devresinde bulunan 33uf kondansatörü değeri azaltılıp veya arttırarak bekleme zamanını arttırmak veya azalatmak mümkündür.
Çıkış olarak NE555 in 3 nolu pinine en az 150 ohm veya daha yüksek direnç bağlanarak BD911 tranzistörü sürülmüştür. Buraya 47ohm veya 100 ohm takıldığında canlı devrede ısınma vaya yanma olmuştur 150 ohm ile yapıldığında sorun yaşanmadı ama biraz daha arttırmak daha iyi olur.

ftbax.jpg

(Daha ufak baskı devre de yapılabilir. Bu resimdeki amaç bağlantıları görmek. Cihazın içinde nekadar boşlık olacağı belli olmadığı için delikli pertinaxa yaplması daha iyi olur. )

10M ohm : 1 adet -1 Brown 2 Black 3 Blue
10K ohm :2 adet - 1 Brown 2 Black 3 Orange
820K ohm :1 adet -1 Gray 2 Red 3 Yellow
330 ohm :1 adet 1 Orange 2 Orange 3 Brown
veya elimizde
47 ohm :1 adet
100 ohm :1 adet var ise bunları seri bağlayarak 147ohm luk bir direnç işimizi görecektir.

Kondansatörler :

100nF.jpg

100 nf : 1 Adet 104 yazacak
10 nf : 1 Adet 103 yazacak

470-35.jpg

33mf : 1 Adet

Entegreler:

CD4011 : 1 Adet

CD4011 in 14. pini + besleme 7. pini - ye bağlıdır.

NE555 : 1 Adet

UTC-NE555-pinout.jpg

Transistörler :

BD911 : 1 Adet

BD911 transistörü 15A e dayanabilen bir güç transistörü. Bunun yerine ihtiyaca göre daha düşük BD serisi NPN bir transistör de kullanılabilir.

BD910-pinout.jpg

1: uç Base kontrol direncine bağlanır.
2: uç Collectör invertörün ( - ) ucuna bağlanır
3: uç Emiter sistemin (-) gnd bağlanır

ngftbax.jpg

Çalışma mantığı : Kumandanın on /off anahtarından direk invertöre giren voltaj. Yapılan devre ile Buzzer dan aktif olur 30 sn +/- zamanda invertörün - çıkışını bataryanın - ucuna iletime geiçirir ve invertörün çalışması sağlanır. Zaman sonunda ise Negatif ucu ayırarak invertörün durması sağlanır. Negatif kontrolünün amacı düşük malzemelerle kontrolün sağlanmasıdır.
Not: Reel olarak devreyi bread boarda kurdum sorunsuz çalışıyor dokununca yada ölçü aletinin buzzeri ile de denendi sorunsuz çalışmaktadır .

devamı bir sonraki mesajda (aynı mesajda tek video koyulabildiği için yeni mesaj yazdım)

Kumandaya takılan devrenin şu anki çalışan hali

[video=youtube;gZqDEhxHPV0]http://www.youtube.com/watch?v=gZqDEhxHPV0&feature=player_embedded#![/video]

İstediğim şey :

Videoda kumandadan çıkan ses malesef duyulmamaktadır, her bir harekette "bip" sesi gelmekte ve bunun üzerinden tetik almaktadır.
videoda da farkedeceğiniz üzere tetikleme ilk dokunmayı referans almakta ve ayar süresince ilk dokunmadan yaklaşık 30 sn sonra aydınlatma kapanarak bir sonraki tetiklemede devreye girmekte benim istediğim şey kumanda tuşlarına bastığım sürece yansın yani her bip sesi geldiğinde timer ı resetleyerek son bip sesine göre geri sayım yapmasını istiyorum,

ne gibi bir ekleme yada yeni bir devre yapmak gerekir yardımlarınızı bekliyorum.

(elektronik konusunda bilgi sahibi değilim az çok modelcilikten dolayı lehimlemeyi bilirim)

Saygılarımla,
Mustafa Coşku KURT

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri