Ne555 entegresi ile basit projeler

eistein7

Üye
Herkese merhaba, elektroniğe yeni giriş yapıyorum. ne555 entegresi ile basit led yakma projeleri yapmak istiyorum. butonlara bastıkça led parlaklığını artırmak için nasıl bir devre çizmeliyim? yardımcı olursanız sevinirim

Merhabalar.
555 entegresi çok sevdiğim bir entegre.
En çok sevdiğim devreyi ise sizinle paylaşayım.
Tek butonla on off devresi.

Ekli dosyalar

• SAVE_20210503_244017.jpg
    SAVE_20210503_244017.jpg
    35.3 KB · Görüntüleme: 16
Merhabalar.
555 entegresi çok sevdiğim bir entegre.
En çok sevdiğim devreyi ise sizinle paylaşayım.
Tek butonla on off devresi.
teşekkür ederim hocam
sanırım 555 in böyle bir yeteneği yok, ama 555 kullanarak pwm ile parlaklık ayarı yapabiliyorsun. örnek
https://blog.turkiyeelektronik.com/tag/led-parlaklik-ayari/
peki 1 devre üzerinde 2 3 adet buton olsa ve bu butonlara bastıkça ledin yanma sıklığını değiştirebilir miyim? mesela 1. butona basınca 3 saniye yansın led.
2. butona basınca 5 saniye gibi

teşekkür ederim hocam

peki 1 devre üzerinde 2 3 adet buton olsa ve bu butonlara bastıkça ledin yanma sıklığını değiştirebilir miyim? mesela 1. butona basınca 3 saniye yansın led.
2. butona basınca 5 saniye gibi
aynştay sen beni ayştaynla karıştırma, karşında emekli olduktan sonra elektronik kart tamirini öğrenen adam var. o dediklerini yapabilsem. zaten şimdi zengin olmuştum. dene ve gör ben ne bileyim. ben ve arkadaşlarım bildiklerini paylaştı zaten. bundan sonrası senin deneyimlerin ve yeteneğin. bakarsın bir tesla da sen olursun...

ha bu arada bir daha bana sakın "hocam" deme, seni yok sayarım. imzamı oku. bu arada sayın @Mustafa KABADAYI gerçek bir hocadır ve ona saygım sonsuzdur. insan olmak başka şey, inanç başka şey.

aynştay sen beni ayştaynla karıştırma, karşında emekli olduktan sonra elektronik kart tamirini öğrenen adam var. o dediklerini yapabilsem. zaten şimdi zengin olmuştum. dene ve gör ben ne bileyim. ben ve arkadaşlarım bildiklerini paylaştı zaten. bundan sonrası senin deneyimlerin ve yeteneğin. bakarsın bir tesla da sen olursun...
😂😂 ustam zaten araştırıyorum anlayamadığım yerleri yazdım bende. İnternette bulamadığım şeyleri yazmaya çalışıyorum elimden geldikçe

😂😂 ustam zaten araştırıyorum anlayamadığım yerleri yazdım bende. İnternette bulamadığım şeyleri yazmaya çalışıyorum elimden geldikçe
bozmadan, patlatmadan, hata yapmadan hiç bir şey öğrenemezsin.(fiyat araştırmasını sen yap) kaç tane redresör, invertör, kaynak makinesi vb.) patlattın. işte ben bunları patlatarak öğrendim. insan hataların ders alarak öğrenir. oku araştır ve dene. kendimi övmek değil yaptığım hatalardan ders çıkararak hata yapmamayı öğrendim. okuyarak, takip ederek, inceleyerek bir yerlere vardım. bazen olmazı deneyerek olmaz olduğunu gördüm. bazen de oluru beceremedim. unutma "yaratan kullanmasını istediği yetenekleri insanlara vermez" ve senin yaptığını ben yapamam, benim yaptığımı da sen.

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri