Ne Olduğunu Bilmediğim Bir Malzeme Hakkında Yardım

Arkadaşlar internette aradım bulamadım.Sizden yardım almak istedim.Aşşağıdaki resimde bir devre var.Devredeki siyah nokta elektronik piyasasında ne diye geçiyor bilmiyorum.Bir entegre üzerine atılmış boya mıdır.Muhtemelen programlanabilir bir entegre.Bu siyah şeye nasıl müdahele edebilirim.Falçatayla falan kazısam olur mu ?

tükürük entegre diye isimlendirilen kopyalanmasını engellemek amacıyla yapılmış bir çeşit gizleme yöntemi. üzerindeki madde pvc türevi birşey ama çıkarılıyormu bende bilmiyorum ama bildiğim kadarıyla imkansız çıkarsan dahi entegre üzerindeki kodu markasıını öğrenme ihtimalin çok düşük...

bende üzerindeki maddeyi biraz biraz eritmeye çalıştım ama tabi sıcaklık devreyi götürcekti farkındaydım. daha sonra pvc yumuşayınca söküyüm dedim devre gitti.

Dökme tabir edilen bu tip entegrelerin temel amacı maliyeti düşürmektir. Bu şekilde üretilen bir ürün tahminim en az 100K olarak üretilmiş olmalı ki entegre kılıf maliyetinden kaçınılmıştır. Kılıfı kaldırmaktaki amacınız nedir? www.entegreci.com

üzerindeki malzemeyi kazımaya kalkışmayın kıldan ince atlamalar ile pcb ye bağlıdır. kazısanız bile bunlar kopacaktır ve sadece çipin çekirdeğini göreceksiniz hiç bir müdahelede bulunamazsınız. entegreci arkadaşın dediği gibi maliyet düşürme amaçlıdır.

üzerindeki malzemeyi kazımaya kalkışmayın kıldan ince atlamalar ile pcb ye bağlıdır. kazısanız bile bunlar kopacaktır ve sadece çipin çekirdeğini göreceksiniz hiç bir müdahelede bulunamazsınız. entegreci arkadaşın dediği gibi maliyet düşürme amaçlıdır.

Üstat, Chip'in içindeki die denilen çekirdeğin hasar vermeden açılması mümkündür ama çok yüksek teknoloji, maliyet ve zaman gerektirir. Ancak yukarıda anlatıldığı gibi kazınarak die hasbelkader ortaya çıkarılırsa, 100x mikroskopla entegrenin orjinal ismi görülebilir.

saygılarımla www.entegreci.com

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri