Ne Kadar Deterjan Kullanmalıyız? Çamaşır makinesine ne kadar toz deterjan koymalıyız

bu projenin devamını bekliyorum

sayın alfa remeo üstadım yazınızı beğeniyle okudum ama bunu tartışacak ustalıkta ve bilgelikte değilim amma bunu başarabilirseniz insanlığa büyük faydanız dokunur.bazen evlerin lavobalarından akan deterjan miktarını düşünüyorum kafayı yememek mümkün değil.saygılarımla

evet.makinadaki deterjan kalıntıları tamamen erimiyor.mutlaka israf oluyor.saygılar.

Artık firmalar yavaş yavaş otomatik dozajlı makinelere geçiyor sanırım. Makine su bulanıklık sensörü ve miktar otomatiği ile çamaşırın kirini ve miktarını algılıyor, buna uygun deterjan miktarını belirleyip deterjan ünitesinden kendisi çekiyor. Yaygınlaştırılsa büyük tasarruf edilir diye düşünüyorum. Zor bir teknoloji de değil. Firmalar tambur hacimlerini küçültüp 8-9kg kapasiteli makine ürettik yalanlarını uyduracaklarına böyle gerçek çevreci işlerle uğraşsalar keşke.

Yarım çay bardağı deterjan her yıkamada sana verimli sonuçlar verir. Kulancağın deterjanın kalitesi de önemli çamaşırlarn temiz olması içinn

valla hocam süper bir proje bu. projeniz hakkında daha geniş bilgi veriseniz çok seviniriz. gerçi şimdi yeni çıkan çamaşır makinalarında sizin dediğiniz dozaj olayı ayarlanıyor sanırım. makinanın içine konan bir hazne ile her yıkamada makina otomatik olarak deterjanı alıyor. süpperr bir olay

fazla deterjan ullanımı hem alışkanlıktan hemde firmaların ambalaj üstündeki kullanım talimatında miktarları fazla gösteriyorlar...

hımmm anlamadım tablodakının 1 u mu

annemde yıllardır hep yarım cay bardağı deterjan la yıkar camasırları :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Alfa Romeo ustamın önerdiği dozajı biraz önce pakette önerilenle karşılaştırdım. Paketteki miktar ml cinsinden önerilmiş, Alfa Romeo ustam gr cinsinden belirtmiş. Elimdeki 6kg Bingo paketinde normal kirli çamaşırlar için 240ml önerilmiş ve bu miktarda kullanımla 40 yıkama yapılabileceği yazılmış. 6000/40=150gr. Yani 240ml 150 grama denk geliyor.

Ali ustamın önerisine göre kg başına 11gr, yani yaklaşık 18ml deterjan kullanılmalı. Ortalama 6kg cihazlarda 108ml yeterli. Ali ustamın bu görüşüne ben de katılıyorum, çünkü zaten 120ml civarı deterjan kullanmaktayım. Fazlası kullanıldığında makine aşırı köpürme yapıyor ve yıkamanın ardındaki sıkmayı gerçekleştiremeyip durulama eklemek zorunda kalıyor.

Üreticiler önce konsantre yalanıyla 9kg paketlerin fiyatına 6kg paketleri sattılar, bunun yanında yüksek dozaj önerilerinde bulunuyorlar. 90ml nerede, 240ml nerede! Deterjan üreticilerinin önerilerini dinlesek yandık. Bence bu konuda en üst sorumluluk da bu üreticilere düşüyor. Tüketiciyi bilinçlendirecek düşük kapasiteli ölçek vs konması gerekiyor. Bizim insanımız genelde okumayı hiç sevmediğinden ölçeklendirme yoluyla doğru dozaj yapılması sağlanabilir.

Ancak kimse bizim gibi tüketicilerin bütçesini ve doğanın korunmasını düşünmüyor elbette. Kapitalist sistem maalesef acımasız. Olan doğaya oluyor.

kabaca yarım çay bardağı deterjan kullanılması yeterli diyorlar.

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri