Nasıl bir rezistans gerekli

Kral34

Üye
Merhaba sayın abiler ustalarım.
150 LT. kadar suyu 20-30 dk sürede 80 dereceye kadar ısıtmak için nasıl bir rezistans kullanılmalı? Ve bu rezistansın düşük volt ile çalışma imkanı olabilir mi?Saygılar..

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Kral34 Merhabalar;
150 Lt sı 150000 gr ve suyun özisısı 1 cal/gr.C olduğundan ve ortam sıcaklığını 20 derece alırsak
Q=150000X1X(80-20)=9000 Kcal
9000 kcal=9000/860=10,5 kw
siz bu enerjiyi yarım saate vermek isterseniz ısıtıcı gücünüz 21kw den büyük olmalı
Uygun güç kaynağı ile düşük volt ile de çalıştırabilirsiniz.

Kullanacağınız rezistansın da 400 dereceyi geçmesi lazım.

merhaba konuyu sadece okuyordum ilgimi çekti acaba formulde kullanılan 860 nedir ve Q --- kW rezistans hesabı için kullanılan formülün aslını merak ediyorum, konu hakkında bilgi alabileceğim bir kaynak veya link verebilir misiniz.

merhaba konuyu sadece okuyordum ilgimi çekti acaba formulde kullanılan 860 nedir ve Q --- kW rezistans hesabı için kullanılan formülün aslını merak ediyorum, konu hakkında bilgi alabileceğim bir kaynak veya link verebilir misiniz.
Akif-b Merhabalar:
1 kw=859,85 kcal-h olduğundan kilokaloriyi kw çevirmek için 860 kullanıldı,yani sabit bir çevrik katsayısı, nette Q=mcdt ilgili arartırsanız çok döküman bulabilirsiniz,oldukça temel bir fizik konusu .

Kolay Gelsin

522EE0097.pdf - 645 KB
https://www.kontrolkalemi.net/drive/s/ymrzu1oGmLaa3uETH6sAjzW632IGfj

Bu dökümanda ısının (Cal) mekanilk eşdeğeri olan elektrik (W) gücünün tam karşılığı olan bu karşılık değeri yapılan bazı örnek hesaplarında ayrıca sayısal olarak geçmektedir. Bu MEGEP Dökümanından (Elektrikli Sobalar) rezistans ısıtma gücünü hesaplama ve bu tür dönüşümlerinde (Cal/W gibi) (Q = 0,24 ·W gibi) (W = I2 · R · t) (W = P · t) bazı formülleriyle birlikte faydalanabilirsiniz. (Kalori hesabı formülü Q= m * c * t2 - t1) Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,917
Son üye
kasva1965

Yeni konular

Geri