Nasıl bir pako şalter

redskymuscular

Katılımcı Üye
Merhaba,

Ünitemize bağlı motorlardan biri sürekli çalışmıyor. Çok sesten rahatsız oldukları içinde kapatma fonksiyonu istemekteler. Bende pano ile motor arasındaki kabloyu kesip araya bir adet pako şalter koymak istedim
http://famaelektrik.com/Lang1/Produ...C42-A20263AMPER0-1PAKOSALTERTRiFAZEKRAUS.html
lİNKTE göreceğiniz üzere kraus naimer 202 modelini aldım.
Ancak motor yıldız üçgen imiş. kablo içerisinde 6 damar var. yani bana lazım olan pako şalter 6 giriş 6 çıkış olmalı ya da iki adet pako şalter kullanmam gerekecek.
Yıldız üçgeni duyan tüm tedarikçiler dediğim gibi bir şalterin olmadığını ya kademeli ya da yıldızdan üçgene geçiren şalterler olduğunu söylediler.
Konu ile ilgili şalter önerebilir misiniz?

Kumanda panon ile uzaktan kesmek istediğin nokta arası mesafe ne? Ya kumanda devrendeki stop'a seri bir stop butonu taşırsın. Yada uzaktan kumanda RF ile kumanda devresinin enerjisini kesersin.
Güç devresini kesmeye kalkarsan kumanda çalışmaya devam eder kestiğin yerden tekrar enerji vermeye kalktığında motoru üçgen kaldırmış olursun ! aman ha !

Son düzenleme:
pano ile motor arası 5 metre.
Kompakt makinenin 5 adet panosu var ve sahadaki yaklaşık 20 motor bu panoya soketle bağlanıyor. resimde gördüğünüz üzere.
plc bu motoru devreye alıyor ya da çıkartıyor. bu soketten gördüğünüz bağlantı direk motora gidiyor.
ben şimdilik bu motoru şuan istemiyoruz dendiğinde gelip soketi söküyorum.
Bunun yerine panonun dışında bir yerde kabloyu kesip, araya pako koymak geldi aklıma operatör istemediğinde devreden çıkartsın.
nasıl bir şey yapmalı?

Ekli dosyalar

• 20150730_161839.jpg
    20150730_161839.jpg
    438.8 KB · Görüntüleme: 20
PLC'de de aynı sistem neticede bir otomasyon ve ladder diyagram var. Yıldız ve üçgen çıkışlarını zaman gecikmesi ile enerjiler. Konnektörü çıkartıp taktığında motor direk üçgen çalışır!
Bağımsız bir çalışma var ise PLC giriş elemanı stop butonuna seri 5m ileri bir buton taşınabilirdi (Böyle olsaydı PLC'ye dahil edilmez sadece kumandayla yapılmış olurdu.)
PLC ladder devresine çalışma mantığına bakmak lazım. Birbirini etkileyen bir akış varsa (Filanca motor çalışmadan falanca motor çalışmasın gibi) çıkış konnektörünü(Güç devresini) ayırmak doğru değil.

Son düzenleme:
Yalnız şu an adresini hatırlayamadığım bir iş güvenliği yönetmeliğindeki maddeye göre bir makinanın bir noktadan startı , bir kaç noktadan stop u olabilir , sen öyle keyfe keder startları çoğaltamazsın , yarın ilgili yonetmelik ve maddeyi yazarım....

Yalnız şu an adresini hatırlayamadığım bir iş güvenliği yönetmeliğindeki maddeye göre bir makinanın bir noktadan startı , bir kaç noktadan stopu olabilir , sen öyle keyfe keder startları çoğaltamazsın , yarın ilgili yonetmelik ve maddeyi yazarım....

Stop çoğaltacak zaten. Emergency stop mantığıyla rahatlıkla taşıyabilir.

O zaman ne diye yıldız üçgen şalter arıyor ki ?
ben yıldız üçgen pako aramıyorum ki!
elimdeki 3 giriş 3 çıkış yani trifaze on/off sadece
ben 6 adet 3 ü yıldıza 3 üde üçgene aitkabloyu bu pakoya girersem şöntlemiş olmaz mıyım?
6 girişi 6 çıkışı olursa off durumunda motorda enerji olmaz.
ya da iki adet pako kullanacam
ilki 3 kablo giriş çıkışı için
ikincisi diğer 3 kablo için
benim dediğim bu.
@YaşlıUzman abimiz de olmaz direk üçgen başla ırsın dedi.
şuan resimdeki soketi takıp çıkartmak suretiye operatörün istediğini yapıyorum.
ddemekki sistem devrede iken bununa yapmamak lazım önce durdurmak lazım

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,843
Son üye
hvncrblt

Yeni konular

Geri