nais retentive memory nasıl yapılır

aks_fazli

Üye
nais retentive memory nasıl yapılır

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Birkaç resim dosyası eklemek istiyordum ama bir türlü yerini hatırlayamadım. Bu bakımdan anlattıklarımın anlaşılması biraz zor olabilir.
Öncelikle kalıcı hafıza olayının CPU'nun modeline bağlı olduğunu belirteyim. FP0' ın C10, C14, C16, C32 modelleri sabit kalıcı hafıza bölümüne sahip. Bu adresleri manuellerden öğrenebilirsin. Diğer modeller ise değişken kalıcı hafıza bölümüne sahip. Bu alanı editörde "PLC Configuration" penceresindeki "Hold/Non-hold" sekmesinden ayarlayabilirsin.

selam ceyhan II

mesela sayaçlardan biri dt53 adresine sayıyor.PLC Configuration" penceresindeki "Hold/Non-hold" sekmesinde ise 100 yazıyor (0-144)
ne yapmalıyım kusura bakma ama hiç bilmediğim bir plc oldugu için sana cok kolay gelen seyler benim için cok karmasık.
ilgin için teşekkürler

Bu pencerede değiştirebileceğin bikaç değer var ise CPU' un özellikli bir model. Bu durumda
"No.8 Hold type area starting address for data registers." sekmesi başlangıç adresin. Sayaç adresin 53 olduğuna göre burası 53 ve altı olmalı. CPU pilinin de iyi durumda olması elzem. Yoksa bu anlattıklarımın faydası olmaz.

Bahsettiğin yerde sadece bir değer var ise CPU' yu FP0' ın C10, C14, C16, C32 modellerinden birisi. Bu durumda DT53 adresini CPU modeline göre değiştirmelisin.

C10, C14, C16 için DT53 yerine DT1652 ve DT1659 arası değerlerden birini,
C32 ve SL1 için DT53 yerine DT6112 ve DT6143 arası değerlerden birini yazmalısın.

Kal sağlıcakla.

merhaba ceyhun,

yazdıklarını proğamda deüitirdim paneldeki adresi de değiştirdim
proğramda dt53 yazan bölümlerre dt1653 yazdım panelde de aynı değişikliği yaptım umarım pazartesi dowloan yapınca plc ve panele . istemiş oldugum işlem gercekleşir.
ilgin için teşekkürle..

Nais PLC lerde iki tür hafıza bulunur birincisi kalıcı hafıza C 16 için Data 1652 den başlar Data 1659 da biter hafızaya almak istediğiniz sayısal değer diyelimki data 53 de bulunsun bunu saklamak için yazılacak satır şöyledir (Word için 16 bit)
yazılımın ilk satırı şöyle başlayacak
R9013 F0 MV DT 1652 DT53
yazılımın son satırına
R9010 F0 MV DT 53 DT 1652 olacak
(DoubleWord için 32 bit)
yazılımın ilk satırı şöyle başlayacak
R9013 F1 DMV DT 1652 DT53
yazılımın son satırına
R9010 F1 DMV DT 53 DT 1652 olacak bu durumda data 54 ve data 1653 kullanılmayacak
Dt 53 adresini hem ekrandan hemde yazılımdan DT1652 ile değiştirmekte bir çözümdür fakat yazılımdaki DT 53 birden fazla kullanılıyor olabilir ve bunların bazıları HSC gibi yüksek hızlı sayıcı ile bir servo kontrolü yapıyorsa sıkıntı olabilir
ikincisi ise eeproma yazarak yanlız unutmamak gerekirki eeproma yazmanın bir sınırı vardır buda 1000000 kez yazılabilir ama okumada bir sınır yoktur diyelimki data 53 ü eeproma yazdırmak istiyoruz bunun için yazılacak satır
R0 Kontağı yazılım işlemini gerçekleştirecek tetik olarak kullanılmıştır
R9013 F12 ICRD K0 K1 DT53
R0 DF P13 ICWT DT53 K1 K0
Bu yazılımı bilinçli kullanmak gerekir R 0 yerine R9010 yazılırsa PLC nin scan time ına göre kısa bir sürede PLC bozulacaktır R9010 un manası her taramada bu değeri eeproma yaz demektir ki kısa bir sürede yazılım limitini aşacaktır
Naisle ilgili tüm sıkıntılarınız için yardımcı olabilirim
[email protected]

selam ceyhan II

mesela sayaçlardan biri dt53 adresine sayıyor.PLC Configuration" penceresindeki "Hold/Non-hold" sekmesinde ise 100 yazıyor (0-144)
ne yapmalıyım kusura bakma ama hiç bilmediğim bir plc oldugu için sana cok kolay gelen seyler benim için cok karmasık.
ilgin için teşekkürler

toplam 144 adet dt kullanabilirsin 100-144 arası kalıcı, 0-99 arası kalıcı değil.
anlamına gelir. 100 değerini senin değiştirmene izin veriyor istersen hepsini kalıcı yapabilirsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri