Nabız Sayısı Ölçüm Cihazı

maestroeng

Üye
merhaba arkadaşlar
biyomedikal işaret işleme dersi için koşu bandında hareket eden bir hastadan Nabız sayısı ve hareket süresince değişimi bilgilerini elde edebileceğim bir sistem tasarlamam gerekiyor. nasıl yapacağıma dair pek bir fikrim yok. elinde bir blok diyagram, örnek bir sistem ya da link olan var mı? yardımcı olursanız çok sevinirim.

@duygu

EKG si ile birliktemi ölçeceksin yoksa tek nabız ölçümü yetiyormu, sadece nabız ölçmek basit iş. kolay gelsin

sadece nabız olcumu yapılacak. ben bilgisayar mühendisliğinde yüksek lisans yapıyorum. biyomedikalle hic ilgim yok ama almış bulundum bu dersi.
daha önceden yapılan sistemlere baktım ama pek anladıgım soylenemez. sanırım pic programlama ile yapıyorlar bunu.
bana örnek verebileceğiniz bir link falan var mı?

EKG si ile birliktemi ölçeceksin yoksa tek nabız ölçümü yetiyormu, sadece nabız ölçmek basit iş. kolay gelsin

Microcontroller measures heart rate through fingertip

burda pic16f628a ile yapılmış 7 segment display ile gösteriliyor sizin aklınızda nasıl bir fikir var, bilgisayar mühendisliği yüksek lisans yapıyorum diyorsunuz ozaman bu basit programlamayıda yapabilirsiniz pic yerine bir bilgisayar kullanabilirsiniz iş yazılımda biter ben pek anlamıyorum yazılım işinden parmaktan aldığımız işareti yükseltip en kolay giriş alabileceğimiz bilgisayarın mikrofon girişinden alabiliriz.

bir program lazım, basit bir program. bunu sizin zorlanmadan yapmanız gerekir diye düşünüyorum bir pencerede mikrofon girişinden aldığımız bilgileri sayı olarak göstermemiz gerekir mesela 10 saniyede 7 işaret aldık diyelim bunu 10la çarpınca dakikada oluşan ritmi ölçmüş oluruz bunu ekranda nasıl gösterebiliriz bilmiyorum siz daha iyi bilirsiniz elektronik kısımda yardımcı olurum.

verdiğim linkte kalp ritmi parmaktan ölçülüyor, parmağa kalp her kan pompalayışında parmağın ışık geçirgenliği değişiyor parmağın bir tarafında infrared led diğer tarafında ise alğılayıcı var bu alğılayıcı koyuluk derecesi değiştikçe bize sinyaller verir bizde bunu opamplarla yükseltip işaretler okunabilecek seviyeye getirilir

kolay gelsin

Link için teşekkür ederim. inceledim. sanırım işime yarar. bana pm yollar mısınız ben size yollayamıyorum. iletişimde olursak sevinirim. Kolay gelsin tekrar teşekkürler...

Son düzenleme:
''10 saniyede 7 işaret aldık diyelim bunu 10la çarpınca'' demişim yanlış olmuş 6 ile çarparsak dakikada oluşan ritmi buluruz.

çok güzel ve faydalı bır konu olmus elınıze saglık

Microcontroller measures heart rate through fingertip

burda pic16f628a ile yapılmış 7 segment display ile gösteriliyor sizin aklınızda nasıl bir fikir var, bilgisayar mühendisliği yüksek lisans yapıyorum diyorsunuz ozaman bu basit programlamayıda yapabilirsiniz pic yerine bir bilgisayar kullanabilirsiniz iş yazılımda biter ben pek anlamıyorum yazılım işinden parmaktan aldığımız işareti yükseltip en kolay giriş alabileceğimiz bilgisayarın mikrofon girişinden alabiliriz.

bir program lazım, basit bir program. bunu sizin zorlanmadan yapmanız gerekir diye düşünüyorum bir pencerede mikrofon girişinden aldığımız bilgileri sayı olarak göstermemiz gerekir mesela 10 saniyede 7 işaret aldık diyelim bunu 10la çarpınca dakikada oluşan ritmi ölçmüş oluruz bunu ekranda nasıl gösterebiliriz bilmiyorum siz daha iyi bilirsiniz elektronik kısımda yardımcı olurum.

verdiğim linkte kalp ritmi parmaktan ölçülüyor, parmağa kalp her kan pompalayışında parmağın ışık geçirgenliği değişiyor parmağın bir tarafında infrared led diğer tarafında ise alğılayıcı var bu alğılayıcı koyuluk derecesi değiştikçe bize sinyaller verir bizde bunu opamplarla yükseltip işaretler okunabilecek seviyeye getirilir

kolay gelsin

nabız ölçer devresi benim de proje ödevim ve ne yazıkki yapamıyorum bana yardımcı olabilir misiniz?

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri