Nükleer Santral Kurulsun Mu?

bakın ben 41 kuruş birim fiyatla gelen elektriğe geçen ay 180 tl fatura ödedim nüklüer santral kurulunca trt payı,iletim bedeli gibi onlarca vergi ile 1,5 tl olacak.

nüklüer santrali kuran ülke bize doğalgaz satmayan Rusya mı?
Teknoloji evet önemli ama teknoloji gelecek diye vatandaşımı ben başka bir devlet e sömürtmem
Teknolojinin gelmesi iyi kalite bir araba gelmesi demek değildir.
Teknolojinin gelmesi demek, o teknolojiyi bizlerin üretip meydana getirmesi demektir.
Tarım alanında ve hayvancılıkta teknoloji olarak üretim yapamıyorsak, teknoloji getirmekten bahsetmenin anlamı olmaz diye düşünüyorum :D
Kaldı ki bu konularda Türkiye dünyada üst seviyelerde iken şimdilerde sığır eti bile bulamıyor :D

her fikrin olumu ve olumsuz tarafları var .

1 - sağlık
2 - kimin yaptığı ( yerli teknoloji ? , dış ülke bağımlılığı , % 100 yerli değil )
3 - yapılan işin vatandaşa yararları ( enerjisiz kalmamak , kullanmam için yüksek bedel ödemek , para parayı çeker . sonuç hizmet paralı olana .diyebiliriz )
4 - ülkeye yararı ( vergi gibi düşünebiliriz .)
5 - ülkeye zararı , şeffaflık . ( ? ) ( ? )
6 - garanti belğesi var mı ? fişini veriyorlar mı ?
7 - Dimyata Pirince Giderken Evdeki Bulgurdan Olmak. ... Eskiden Mısır'ın meşhur pirinçleri, ince hasırdan örülmüş torbalar içinde buradan Türkiye'ye gelirdi. Dimyad'a pirinç almaya giden bir Türk tüccarının bindiği gemi Akdeniz'de Arap korsanları tarafından soyulmuş ve adamcağızın kemerindeki bütün altınlarını almışlar.
8 - diğer

her fikir kendine haklıdır , atışma ile çözüm olmaz .
konu ve alt konular :
yapılsın veya yapılmasın
sağlık
risk
kaza olursa önemler
kim yapmalı
bakımı
nereye yapılmalı
dış etkenler
ekonomik durum
santral anlaşması nasıl olmalı
vatandaşa yansıması
vs gibi daha fazla bilğiler .

bakın ben 41 kuruş birim fiyatla gelen elektriğe geçen ay 180 tl fatura ödedim nüklüer santral kurulunca trt payı,iletim bedeli gibi onlarca vergi ile 1,5 tl olacak.

nüklüer santrali kuran ülke bize doğalgaz satmayan Rusya mı?
Teknoloji evet önemli ama teknoloji gelecek diye vatandaşımı ben başka bir devlet e sömürtmem
Aile sahibisiminiz bilmiyorum.Çocuğunuzun okul parasını evineze alacağınız son teknoloji bir cihaz için harcarmısınız?
Geçen ay bu ülkede bir olay oldu:Merkez bankası başkanı bir kararname ile görevden alınarak yerine başkası atandı ve ihtiyat akçesi denilen karagün parasının bir miktarı hazineye aktarıldı bunu duydunuz mu?Bu neden yapıldı?Ülkemizde ekonomi uçuyor hazine para dolu ama hükümet ihtiyat akçesini hazineye aktardı!
Hazine garantili yatırımlar yüzünden elimizdeki parayı yol ve köprülere ödediğimizden hazinede para kalmadı da ondan.Nüklüer santral kurulduğunda bunun parasını kim ödeyecek?

Aynı şeyleri tekrar tekrar yazmaktan sıkıldım açıkçası.

Daha basit mantık hatalarını çözemiyoruz (Gaz ile NES işletme biçimi ve bağımlılık şekli gibi) ama konuyu genel ekonomiye getiriyoruz.Kaldi ki bu konuda fikir beyan ettiğimi bile zan etmiyorum (ekonomi çok iyidir falan diye) ama siz konuyu tartışmak yerine sürekli mecrayı değiştirerek sloganvari popülist konulara kaymak istiyorsunuz.

Bu arada santral YİD ile yapılıyor bilginiz olsun.(bu iş ayrıca tartışılmalı bir çok yararı ve uygulamada zararı olan eğrisi doğrusu çok fazla ekonomik şartlarınızla direkt ilintili bir konudur)

Kısa vade ve uzun vade maliyet ve çıkar nedir, teknoloji edinimi nedir,Enerji stratejisi nedir,Zamanında fazla maliyetli diye fabrikaları kapatmak bize nelere mal olmuştur,yine orta-uzun vade de iklim krizi ve bunun enerjiye yansıması nedir v.s gibi konuları konuşacağız derken iş akçeye kadar geldi.

Yahu daha Santralin yid ile yapılıp yapılmadığını bilmiyoruz sonrada hazineden çıkacak paradan dem vuruyoruz.Bizimki resmen hiç bir şey bilmeden her şeyi özellikle de siyaseti tartışmak oluyor ki buna enerjim ve eğilimim yok benim.

ortam ABD'li ile Rus'un metro fıkrasına döndü resmen...

bence bu olayda bir kasıt var. hiç bir şey bilmiyorsan yakındaki ağaçları kes veya kontrollu yangın çıkar.
sabotaj ihtimalide mutlaka değerlendirimeli. Elektrik kesintileri yakın.

Son düzenleme:
yeniköy termik santralı orman içinde harika bir yer(di) yıllar öncesinde burada halk oyunları öğretmenliği yapmıştım. artık yanıyor, bir de görmediğiniz yanan yerler var ne tv gösteriyor nede başka bir haber ajansı. sadece sosyal medyada o da filtreden geçiyor engelleniyor haberiniz olsun.

Son düzenleme:
Aynı şeyleri tekrar tekrar yazmaktan sıkıldım açıkçası.

Daha basit mantık hatalarını çözemiyoruz (Gaz ile NES işletme biçimi ve bağımlılık şekli gibi) ama konuyu genel ekonomiye getiriyoruz.Kaldi ki bu konuda fikir beyan ettiğimi bile zan etmiyorum (ekonomi çok iyidir falan diye) ama siz konuyu tartışmak yerine sürekli mecrayı değiştirerek sloganvari popülist konulara kaymak istiyorsunuz.

Bu arada santral YİD ile yapılıyor bilginiz olsun.(bu iş ayrıca tartışılmalı bir çok yararı ve uygulamada zararı olan eğrisi doğrusu çok fazla ekonomik şartlarınızla direkt ilintili bir konudur)

Kısa vade ve uzun vade maliyet ve çıkar nedir, teknoloji edinimi nedir,Enerji stratejisi nedir,Zamanında fazla maliyetli diye fabrikaları kapatmak bize nelere mal olmuştur,yine orta-uzun vade de iklim krizi ve bunun enerjiye yansıması nedir v.s gibi konuları konuşacağız derken iş akçeye kadar geldi.

Yahu daha Santralin yid ile yapılıp yapılmadığını bilmiyoruz sonrada hazineden çıkacak paradan dem vuruyoruz.Bizimki resmen hiç bir şey bilmeden her şeyi özellikle de siyaseti tartışmak oluyor ki buna enerjim ve eğilimim yok benim.

ortam ABD'li ile Rus'un metro fıkrasına döndü resmen...
Mesajınızı kaçırmışım bakın burada ne yazıyor resmi gazete yayınlanan karar da var:
Ortaklık Yapısı ve Kaç Yıl İşletileceği
Akkuyu Nükleer Santrali'nin çoğunluk hissesi olan %51'i her zaman Rusya Federasyonu'na ait olacaktır. Federasyon, diğer %49 hisseyi dilerse Türkiye'deki yatırımcılara satabilecektir. Santralin 60 yıl işletilmesi planlanmaktadır.

Devlet'in Elektrik Alım Garantisi
Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Akkuyu Nükleer Santrali'nin 1. ve 2. ünitelerinde üretilecek elektriğin %70'ine, 3. ve 4. ünitelerinde üretilecek elektriğin %30'una satın alma garantisi vermiştir. Bu satın alma garantisi her bir ünite için ayrı ayrı ticari faaliyete başlamasından itibaren 15 yıldır. Bu oranlar ve ortalama elektrik üretim kapasitesi dikkate alındığında Devlet'in TETAŞ aracılığıyla alım garantisi verdiği üretim miktarı 17 milyar 500 milyon kilovatsaat'tir. Geriye kalan üretim miktarı Akkuyu NGS tarafından serbest piyasada satışa sunulacaktır. (Resmi Gazete, 6 Ekim 2010)

Devlet Elektriği Hangi Fiyata Alacak?
Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt A.Ş. (TETAŞ) aracılığıyla satın alma garantisi verilen miktardaki elektriğin her bir kilovatsaatini 12,35 dolar sent fiyatla alacaktır. Ayrıca TETAŞ ile Proje Şirketi arasında mutabaka edilen tarife kademelerinde, elektrik fiyatlarındaki artış, Akkuyu projesinin geri ödemesinin sağlanması amacıyla fiyat 15,33 dolar sent kWh tavan fiyatına kadar proje şirketi tarafından belirlenir. (Resmi Gazete, 6 Ekim 2010)

Diğer taraftan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından Yenilenebilir Enerji Destek Mekanizması (YEKDEM) kapsamında rüzgar santrallarine 7,3 dolar sent fiyatlı alım garantisi veriliyor!

Elektrik Fiyatları Ucuzlar mı?
Akkuyu Nükleer Santrali'nin kurulumunun asıl amacının artan enerji talebinin karşılanması, ülkenin elektrik arz güvenliğinin ya da yakın bir ifade ile enterkonnekte sistem baz yükünün sağlanması olduğu birçok yetkili tarafından dile getirilmiştir. Bunun yanı sıra NGS'nin devreye girmesi ile elektrik fiyatlarının düşeceği gibi bir algı oluşmuş ya da oluşturulmuştur. Akkuyu NGS'de üretilen elektriğin yarısı 15 yıl boyunca 15,33 dolar-sent/kWh fiyata kadar devletimiz tarafından satın alınacaktır. Bu fiyat Mayıs 2021 ortalama döviz kuru ile (8,50 TL) yaklaşık 130 kuruşa (1,30 TL) denk gelmektedir. Oysaki serbest piyasada ortalama piyasa takas fiyatı 35 kuruş/kWh dır. Bu rakamlarla devletin alım garantisi verdiği miktarın piyasa fiyatları üzerinde seyredeceği, dolayısıyla son kullanıcıya sunulan elektrik birim fiyatlarında bir indirim olamayacağı görülmektedir.
Devamı da aşağıda
https://www.enerjiatlasi.com/nuklee... üretilen elektriğin,,30 TL) denk gelmektedir.

Mesajınızı kaçırmışım bakın burada ne yazıyor resmi gazete yayınlanan karar da var:
Ortaklık Yapısı ve Kaç Yıl İşletileceği
Akkuyu Nükleer Santrali'nin çoğunluk hissesi olan %51'i her zaman Rusya Federasyonu'na ait olacaktır. Federasyon, diğer %49 hisseyi dilerse Türkiye'deki yatırımcılara satabilecektir. Santralin 60 yıl işletilmesi planlanmaktadır.

Devlet'in Elektrik Alım Garantisi
Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Akkuyu Nükleer Santrali'nin 1. ve 2. ünitelerinde üretilecek elektriğin %70'ine, 3. ve 4. ünitelerinde üretilecek elektriğin %30'una satın alma garantisi vermiştir. Bu satın alma garantisi her bir ünite için ayrı ayrı ticari faaliyete başlamasından itibaren 15 yıldır. Bu oranlar ve ortalama elektrik üretim kapasitesi dikkate alındığında Devlet'in TETAŞ aracılığıyla alım garantisi verdiği üretim miktarı 17 milyar 500 milyon kilovatsaat'tir. Geriye kalan üretim miktarı Akkuyu NGS tarafından serbest piyasada satışa sunulacaktır. (Resmi Gazete, 6 Ekim 2010)

Devlet Elektriği Hangi Fiyata Alacak?
Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt A.Ş. (TETAŞ) aracılığıyla satın alma garantisi verilen miktardaki elektriğin her bir kilovatsaatini 12,35 dolar sent fiyatla alacaktır. Ayrıca TETAŞ ile Proje Şirketi arasında mutabaka edilen tarife kademelerinde, elektrik fiyatlarındaki artış, Akkuyu projesinin geri ödemesinin sağlanması amacıyla fiyat 15,33 dolar sent kWh tavan fiyatına kadar proje şirketi tarafından belirlenir. (Resmi Gazete, 6 Ekim 2010)

Diğer taraftan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından Yenilenebilir Enerji Destek Mekanizması (YEKDEM) kapsamında rüzgar santrallarine 7,3 dolar sent fiyatlı alım garantisi veriliyor!

Elektrik Fiyatları Ucuzlar mı?
Akkuyu Nükleer Santrali'nin kurulumunun asıl amacının artan enerji talebinin karşılanması, ülkenin elektrik arz güvenliğinin ya da yakın bir ifade ile enterkonnekte sistem baz yükünün sağlanması olduğu birçok yetkili tarafından dile getirilmiştir. Bunun yanı sıra NGS'nin devreye girmesi ile elektrik fiyatlarının düşeceği gibi bir algı oluşmuş ya da oluşturulmuştur. Akkuyu NGS'de üretilen elektriğin yarısı 15 yıl boyunca 15,33 dolar-sent/kWh fiyata kadar devletimiz tarafından satın alınacaktır. Bu fiyat Mayıs 2021 ortalama döviz kuru ile (8,50 TL) yaklaşık 130 kuruşa (1,30 TL) denk gelmektedir. Oysaki serbest piyasada ortalama piyasa takas fiyatı 35 kuruş/kWh dır. Bu rakamlarla devletin alım garantisi verdiği miktarın piyasa fiyatları üzerinde seyredeceği, dolayısıyla son kullanıcıya sunulan elektrik birim fiyatlarında bir indirim olamayacağı görülmektedir.
Devamı da aşağıda
https://www.enerjiatlasi.com/nukleer/akkuyu-nukleer-santrali.html#:~:text=Akkuyu NGS'de üretilen elektriğin,,30 TL) denk gelmektedir.
Evet YİD değilmiş.O kısım komple "tarafımdan verilen yanlış bilgi" olmuş. Resmi gazeteden anladığım yap işlet sistemi ile yürüyor proje?

Nükleer santral kurulsun ona karşı değilim. Fakat yenilenebilir enerji kaynakları dururken öncelik nükleere verilmemeli. Ülkemizdeki rüzgar potansiyelinin %1'ini kullanamıyorken üstelik; bir rüzgar türbininin 3-4 ay gibi kısa bir sürede kurulum ve ömrünü tamamladığındaki söküm masrafını amorti ettiğini ve hammaddesinin rüzgar (yani bedava) olduğunu düşünürsek neden hala beklendiğini anlayabilmiş değilim.
Bakım masrafı olarak yılda sadece 1-2 teneke gres yağınından başka birşey gerekmediği ve ömrünün 25-30 yıl olduğu , doğaya hiçbir şekilde zarar vermediği düşünülürse bana hak vereceğinizi umuyorum.
👍👍👍

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri