Nükleer Santral Kurulsun Mu?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Mr_YAMYAM

Usta Üye
bakın ben 41 kuruş birim fiyatla gelen elektriğe geçen ay 180 tl fatura ödedim nüklüer santral kurulunca trt payı,iletim bedeli gibi onlarca vergi ile 1,5 tl olacak.

nüklüer santrali kuran ülke bize doğalgaz satmayan Rusya mı?
Teknoloji evet önemli ama teknoloji gelecek diye vatandaşımı ben başka bir devlet e sömürtmem
Teknolojinin gelmesi iyi kalite bir araba gelmesi demek değildir.
Teknolojinin gelmesi demek, o teknolojiyi bizlerin üretip meydana getirmesi demektir.
Tarım alanında ve hayvancılıkta teknoloji olarak üretim yapamıyorsak, teknoloji getirmekten bahsetmenin anlamı olmaz diye düşünüyorum :D
Kaldı ki bu konularda Türkiye dünyada üst seviyelerde iken şimdilerde sığır eti bile bulamıyor :D

arkaplan

Profesyonel Üye
her fikrin olumu ve olumsuz tarafları var .

1 - sağlık
2 - kimin yaptığı ( yerli teknoloji ? , dış ülke bağımlılığı , % 100 yerli değil )
3 - yapılan işin vatandaşa yararları ( enerjisiz kalmamak , kullanmam için yüksek bedel ödemek , para parayı çeker . sonuç hizmet paralı olana .diyebiliriz )
4 - ülkeye yararı ( vergi gibi düşünebiliriz .)
5 - ülkeye zararı , şeffaflık . ( ? ) ( ? )
6 - garanti belğesi var mı ? fişini veriyorlar mı ?
7 - Dimyata Pirince Giderken Evdeki Bulgurdan Olmak. ... Eskiden Mısır'ın meşhur pirinçleri, ince hasırdan örülmüş torbalar içinde buradan Türkiye'ye gelirdi. Dimyad'a pirinç almaya giden bir Türk tüccarının bindiği gemi Akdeniz'de Arap korsanları tarafından soyulmuş ve adamcağızın kemerindeki bütün altınlarını almışlar.
8 - diğer

her fikir kendine haklıdır , atışma ile çözüm olmaz .
konu ve alt konular :
yapılsın veya yapılmasın
sağlık
risk
kaza olursa önemler
kim yapmalı
bakımı
nereye yapılmalı
dış etkenler
ekonomik durum
santral anlaşması nasıl olmalı
vatandaşa yansıması
vs gibi daha fazla bilğiler .

Ar-kur-Tek

Paylaşımcı üye
bakın ben 41 kuruş birim fiyatla gelen elektriğe geçen ay 180 tl fatura ödedim nüklüer santral kurulunca trt payı,iletim bedeli gibi onlarca vergi ile 1,5 tl olacak.

nüklüer santrali kuran ülke bize doğalgaz satmayan Rusya mı?
Teknoloji evet önemli ama teknoloji gelecek diye vatandaşımı ben başka bir devlet e sömürtmem
Aile sahibisiminiz bilmiyorum.Çocuğunuzun okul parasını evineze alacağınız son teknoloji bir cihaz için harcarmısınız?
Geçen ay bu ülkede bir olay oldu:Merkez bankası başkanı bir kararname ile görevden alınarak yerine başkası atandı ve ihtiyat akçesi denilen karagün parasının bir miktarı hazineye aktarıldı bunu duydunuz mu?Bu neden yapıldı?Ülkemizde ekonomi uçuyor hazine para dolu ama hükümet ihtiyat akçesini hazineye aktardı!
Hazine garantili yatırımlar yüzünden elimizdeki parayı yol ve köprülere ödediğimizden hazinede para kalmadı da ondan.Nüklüer santral kurulduğunda bunun parasını kim ödeyecek?
Aynı şeyleri tekrar tekrar yazmaktan sıkıldım açıkçası.

Daha basit mantık hatalarını çözemiyoruz (Gaz ile NES işletme biçimi ve bağımlılık şekli gibi) ama konuyu genel ekonomiye getiriyoruz.Kaldi ki bu konuda fikir beyan ettiğimi bile zan etmiyorum (ekonomi çok iyidir falan diye) ama siz konuyu tartışmak yerine sürekli mecrayı değiştirerek sloganvari popülist konulara kaymak istiyorsunuz.

Bu arada santral YİD ile yapılıyor bilginiz olsun.(bu iş ayrıca tartışılmalı bir çok yararı ve uygulamada zararı olan eğrisi doğrusu çok fazla ekonomik şartlarınızla direkt ilintili bir konudur)

Kısa vade ve uzun vade maliyet ve çıkar nedir, teknoloji edinimi nedir,Enerji stratejisi nedir,Zamanında fazla maliyetli diye fabrikaları kapatmak bize nelere mal olmuştur,yine orta-uzun vade de iklim krizi ve bunun enerjiye yansıması nedir v.s gibi konuları konuşacağız derken iş akçeye kadar geldi.

Yahu daha Santralin yid ile yapılıp yapılmadığını bilmiyoruz sonrada hazineden çıkacak paradan dem vuruyoruz.Bizimki resmen hiç bir şey bilmeden her şeyi özellikle de siyaseti tartışmak oluyor ki buna enerjim ve eğilimim yok benim.

ortam ABD'li ile Rus'un metro fıkrasına döndü resmen...

by lent

Yönetici
Yönetici
Yönetici
Konu siyasetle ilişkili olduğu için kapatılmıştır.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Sponsor Bağlantı

Forum istatistikleri

Konular
105,030
Kullanıcılar
390,474
Son üye
ismailsade36

Yeni konular