Nötrsüz sistemler mi nötrlü sistemler mi

Katılım
23 May 2009
Mesajlar
10
Puanları
1
Merhaba arkadaşlar, Sizlere danışmak istediğim bir konu var ki hemen konuya gireyim. Bazı makinelere 3 faz nötr toprak kullanılıyorken bazısında 3 faz toprak bağlanıyor ve makinede trafo bulundurularak 220 V enerjiyi ve sistemde gerekli olan Nötr hattını buradan kullananlar var. Sizce hangisi daha uygundur. Bu durumlar makinenin Şebeke den çektiği güce ne gibi bir etkisi olur. Yada en çok merak ettiğim kısım makine içerisinde bir trafonun bulunması oluşabilecek parazitlenmeyi arttırır mı. sistemlerde kullanılan encoder gibi hassas cıhazların daha stabil çalışabilmesi için şebekeden 3 faz nötr toprak şeklinde kullanmak mı daha uygudur yoksa her iki durumda aynı mıdır ?
 
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.

sami inci

Profesyonel Üye
Katılım
24 Şub 2016
Mesajlar
5,610
Puanları
2,956
Konum
İstanbul
Makinada,güç kullanımı için nötre ihtiyaç yoksa,nötr çekmeye lüzum yoktur.Kumanda ve diğer ihtiyaçlar için 380 / vs.izolasyon trafosu kullanılır ve bu gerilim nötrden yararlanılan gerilimden daha emniyetlidir.
Bu trafo doğru seçilmiş ise,hiçbirşekilde sakınca yaratmaz.Güç sarfiyatı yönünden ( trafo kaybını hesaba katmazsak ! ) ,değişen birşey olmaz.Çok doğru bir uygulamadır.Kaçak akımın çalışması yönündende mahzurlu bir uygulama değildir.
 
Son düzenleme:

canerland

Üye
Katılım
24 Eyl 2006
Mesajlar
507
Puanları
6
Monofaz motor sürücüleri ve nötr ün bir yerden faz gelmesi sorunlarını çok çektim. Bence en iyisi 3 faz nötrü pek panoya sokmayacaksın. Lazımsa da trafo...
 

Forum istatistikleri

Konular
118,088
Mesajlar
832,049
Kullanıcılar
429,457
Son üye
tsunamii

Yeni konular

Üst