nötr ve toprak iletkenini ayırma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

kral23

Üye
merhaba arkadaşlar bir tesisatta nötr ve torak iletkeni aynı renkte çekilmiş bunun hangisinin toprak hangisinin nötr olduğunu nasıl anlayabilirim yardımlarınız için teşekkürler

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
bunun için sayaçtan nötr ü çıkaracaksın , ölçüm yaptığın uçlarda belli değerlerde gerilim var ise o uç topraklamadır .

ilginiz için öncelikle çok teşekkür ederim ama prizde bu durumu nasıl ayırabilirim toprak faz arasında küçük bir voltaj faz nötr arasında 220 v gördüğümde düşük voltaj topraktır diye bir yorum yapsam doğru olurmu saygılar

iyi bir topraklamada 220 volt görülebilir ,değilse dediğiniz gibi, bu sizi tespit yaparken yanıltabilir,
ancak ölçümü yükteyken ,yani ütü, saç kurutma makinası v.s gibi cihazlar bağlıyken ölçüm yapılırsa , bu durum tespiti daha net bir şekilde belli olur.

Bunun en sağlıklı şekilde belirlenmesi meğerle olur arkadaşım,girişten enerjini kesip kendini emniyete aldıktan sonra aynı renkte dediğin uçlara ayrı ayrı meğer testi yaparak karar verebilirsin.

ArkadaŞlar Yardimlariniz Ve İlgİnİz İÇİn Çok TeŞekkÜr Ederİm Ancak Prİze Buzdolabi BaĞlayacaĞim Ve NÖtr İle TopraĞi Ayiramadim Elİmde Sadece ÖlÇÜ Aletİm Var MeĞer Bulma Şansin Yok Bu Durmuda Ben Toprak Ve NÖtrÜ Ayiramayacakmiyim Saygilar

en son çare fiziksel olarak kabloyu izlemek.veya panoda girişteki kabloları ayırıp buraya 24 volt vererek
izleme yapılabilir belki.

Mesut PÜRMÜSLÜ katılıyorum ;)

arkadaşım istersen şöyle yap.220 V bir ampül al ve bir ucunu faza diğer ucunu nötr veya toprak olduğundan emin olamadığın diğer iki uçtan birine bağla.Ampül yanarsa o bağladığın uç Nötrdür.Yanmazsa Topraktır.Ama dikkat et çarpılma

kkaracan ' Alıntı:
arkadaşım istersen şöyle yap.220 V bir ampül al ve bir ucunu faza diğer ucunu nötr veya toprak olduğundan emin olamadığın diğer iki uçtan birine bağla.Ampül yanarsa o bağladığın uç Nötrdür.Yanmazsa Topraktır.Ama dikkat et çarpılma

arkadaşlar yanlış bilinçlendirme , bazen olumsuzluklara bazende kafada gereksiz soru işaretlerine neden olur , lamba faz- nötr arası yanarken, faz- toprak arasında yanmayacak diye bir kaide yok ,bu bir teşhis yöntemi olarak belirlenemez.gerekli açıklamalar gerek tarafımca gerekse diğer arkadaşlar tarafından yapıldı , eğer soruyu soran arkadaşımız ,bu açıklamalarla halen bir sonuca ulaşamışssa , kendisine son olarak verebilecek tavsiye , çevresinde yakın bir elektrikçiden bu sorunu çözmesi için ricada bulunsun ...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,120
Kullanıcılar
449,824
Son üye
Lecterer

Yeni konular

Geri