nötr ve toprak iletkenini ayırma

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Gerçek faz potansiyelin 220v nötr geriliminde 5v  prizden yaptığın faz-nötr gerilimi ölçüm sonucun 215v olacaktır.
Aynı devrede topraklama toplam direncin çok düşükse faz-toprak arasını rahatlıkla 218-219 hatta 220v görebilirsin. Yorum yapan arkadaşlarım önce yaptığım paylaşımları iyice anlayarak okuduktan sonra yorum yaparsa hem bilgilenmiş olacaklar, hemde soracak ve söylecek daha mantıklı soruları olacaktır.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
kemal80 ' Alıntı:
arkadaşım önce faz ile tellerden birinin gerilimini ölç sonrada faz ile diğer telin gerilimini ölç büyük çıkan tel nötrdür.Faz ile nötr arası 220 voltsa faz toprak arası biraz daha küçük çıkıyor.

yalnış biliyorsunuz ve bu şekilde yapıyorsanız yalnış uyguluyorsunuz

Bu konuda yazdıklarım için zeum adlı arkadaşımız bana - puan vermiş ve sadece "yetersiz" diye bir açılama yapmış. Öncelikle yetersiz olanın ne olduğunu soruyorum. Teknikadam_41 ile yanlış anlaşmadan mı yetersiz yoksa gerçekten teknik olarak mı yetersiz. Eğer teknik olarak ise neresi yanlış söyleyin. :mad:
Bu formda ilk defa burada şu 20 sene önce (bekraund) konusunda ben de küçük bir açıklama yapma ihtiyacı hissettim. 20 sene önce (yüksek okulda okurken) İzmir Büyük Şehir Belediyesinin o zamanki büyük yatırımlarından İntes A.Ş taahütündeki Çankaya 10 nolu otopark inşatında (8000m2x11 kat +105 dükkan) Taşaron olan Grup elektrik şirketinin şantiye şefi idim.
Kimse bana şantiye şefi arıyoruz diye çiçekli davetiye göndermedi gazetede gördüğüm iş ilanı ile oraya başladım. 10 ay boyunca tava döşedim, hat çektim... Teknik olarak yeterli bilgim olduğu için o yere geldim. Birlikte çalıştığımız mühendis arkadaşlarımız da vardı hiç biri itiraz edemediler. İtiraz eden olsaydı bilyordu ki parton buyur piyano panoları bağla, yangın santralini çalıştır......diyecekti.

Bu konuda herkesin ben dahil üslup hatası oldu o yüzden artık bu hatalara reset atma zamanı çoktan geldide geçti hepimiz kardeşçe bildiklerimizi saygı ve sevgi çerçevesinde paylaşacağız böylesine güzel bir ortamda konunun buralara gelmesine üzülüyorum o yüzden reset attık anlaştıkmı arkadaşlar  ;) Fazla reset atmayada fırsat bırakmayalım cihazı bozarız sonra :)

edremit ' Alıntı:
Bu konuda yazdıklarım için zeum adlı arkadaşımız bana - puan vermiş ve sadece "yetersiz" diye bir açılama yapmış. Öncelikle yetersiz olanın ne olduğunu soruyorum. Teknikadam_41 ile yanlış anlaşmadan mı yetersiz yoksa gerçekten teknik olarak mı yetersiz. Eğer teknik olarak ise neresi yanlış söyleyin. :mad:
Bu formda ilk defa burada şu 20 sene önce (bekraund) konusunda ben de küçük bir açıklama yapma ihtiyacı hissettim. 20 sene önce (yüksek okulda okurken) İzmir Büyük Şehir Belediyesinin o zamanki büyük yatırımlarından İntes A.Ş taahütündeki Çankaya 10 nolu otopark inşatında (8000m2x11 kat +105 dükkan) Taşaron olan Grup elektrik şirketinin şantiye şefi idim.
Kimse bana şantiye şefi arıyoruz diye çiçekli davetiye göndermedi gazetede gördüğüm iş ilanı ile oraya başladım. 10 ay boyunca tava döşedim, hat çektim... Teknik olarak yeterli bilgim olduğu için o yere geldim. Birlikte çalıştığımız mühendis arkadaşlarımız da vardı hiç biri itiraz edemediler. İtiraz eden olsaydı bilyordu ki parton buyur piyano panoları bağla, yangın santralini çalıştır......diyecekti.

Mesleki bilgi birikiminize saygı duyarım.Kesinlikle Teknik anlamda "yetersiz" değil. İfade anlamında. Çok dolaylı anlatım,kısa ve net olmaması açısından. O şekilde anladıysanız özür dilerim.

siz neden bahsediyorsunuz sayaçtan nötür sökmek için mühürü kırmak gerekir ve bu bir suçtur bunu anlamanın yolu tevzii panosuna bir kaçak akım koruma rolesi takmak ve ardından nötürmü toprakmı belli olmayan iletkeni prizin bir kutbuna takmak ardından buzdolabını fişini taktığımızda koruma rolesi atıyorsa toprağı nötür yerine bağlamışızdır eğer atmıyorsa bağlantı doğrudur. (can ve mal güvenliği için koruma rolesi kullanılmasını öneririm)

aslında faz-nötr faz-toprak arası gerilimleri ölçüp kıyaslamakta matıklı bir çözüm ama ben bir çok yerde denedim görülen değerler yanıltıcı oluyor malesef ülkemizde birçok yerde faz nötr arasında 220 değerinin çok altında okunuyor 170 e kadar gördüm

panodan toprak ucunu sök, çalışmayan prizdeki uç topraktır.

İzninizle ben de bu konuda açıklama yapayım.Eğer nötr veya toprak kablosunu sökme gibi bir lüksünüz yoksa aşağıdaki maddelerle toprağı ayırabilirsiniz.Tabii bulunduğunuz yer önemli.(şalt sahası ve elektrik santrali gibi çok iyi topraklama yapılan yerler hariç)

1-Priz enerjiliyken nötr, faz ve toprak arası direnç ölçülür.(bu özellik sadece birkaç Ölçü aletinde var.Bahsettiğim özellik gerilim altında direnç ölçmek).Nötr ve toprak direnci az ,toprak ve faz arası direnç yüksek olur.Tabii ki bağlantı noktalarında gevşeklik yoksa.

2-Sayın teknik adamın dediği gibi faz-nötr arası ölçümdeki gerilim , faz-toprak arası gerilimden yüksek çıkar.(.Tabii bulunduğunuz yer önemli.(şalt sahası ve elektrik santrali gibi çok iyi topraklama yapılan yerler hariç).Çünkü nötr trafonun yıldız noktasından kablo ile geliyor, topraklama ise trafonun yıldız noktasından toprağın iletkenliği sayesinde geliyor.Dolayısıyla toprak direnci yüksek olan yerlerde çok fark oluşur. Eğer nötr toprak arası çıkan gerilim şebeken gerilim değerinden(220 v) %3 veya daha fazla ise o toprak iş yapmaz.Yeni topraklama çekmeniz gerekiyordur. Elektronik cihazlarınızı korumayı seviyorsanız.

3-Megerle test yapabilirsiniz ama ne derece sağlıklı olur bilemem.Toprak yapısına bağlı söyleyeceğim.Topraklama kazığı çakığ topraklama iletkeni ile bina topraklaması arası direnci ölçmek.Bu meger veya ölçü aleti ile olabilir.

Eğer besleme trafonuz yakındaysa durumunuz vahim demektir. Direkten gelen nötr hattını kesmeniz en uygun çözüm olur. :) (Bu biraz zor ama başka çözüm aklıma gelmedi.)
Eksiklerim ve yanlışlarım varsa ; affoluna.

en basit yöntem priz'in bağlı olduğu buat'a bakmaktır. toprak hattı sadece prizlere bağlanır. nötr ise hem prize, hemde lambaya bağlıdır. buatta ekteki kablo sayısı çok olan nötr, az olansa toprak hattıdır.

biz öğretmenler hakkında bir söz vardır,"yapamayanlar öğretir". öğretmeninde tıpkı elektrikçi gibi kolay yoldan çözmeye çalışmış, ama bu çok normaldir. çünkü bizim işimizde sadece bilgi yeterli değildir. bilgiyi doğru kullanabilmek için deneyim kazanmakta şarttır. öğretmeninin iş deneyimi az olduğu için böyle bir yola girmiştir. ama elektrik tesisatı için şunu söyleyebilirmki her şey buatlarda biter. tüm ekler burada yapıldığı için arızalarıda buralardan bulabilirsiniz.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,153
Kullanıcılar
449,897
Son üye
alcaponee

Yeni konular

Geri