Nötr hatta 110v + lamba yanmıyor

morpheux

Üye
arkadaşlar, mutfakta iki anahtar var birisi iç diğeri balkon lambasını yakıyor. ancak balkon lambası yanmıyor. anahtarları söktüğümde yanmayan lambanın anahtarındaki nötr kablosunda dijital kontrol kalemi ile 110v ölçüyorum. yanan lambanın nötr kablosunda v değeri yok. hem anahtardan hem de duydan kabloyu ayırdım ama hala 110v görünüyor.

bu arada herşey bağlıyken ve anahtar off konumdayden lambanın ara sıra flaş patlaması hızında ama çok zayıf yanıp söndüğünü farkettim, kapalı konumda bunu yapması çok tuhaf geldi.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
arkadaşlar, mutfakta iki anahtar var birisi iç diğeri balkon lambasını yakıyor. ancak balkon lambası yanmıyor. anahtarları söktüğümde yanmayan lambanın anahtarındaki nötr kablosunda dijital kontrol kalemi ile 110v ölçüyorum. yanan lambanın nötr kablosunda v değeri yok. hem anahtardan hem de duydan kabloyu ayırdım ama hala 110v görünüyor.

bu arada herşey bağlıyken ve anahtar off konumdayden lambanın ara sıra flaş patlaması hızında ama çok zayıf yanıp söndüğünü farkettim, kapalı konumda bunu yapması çok tuhaf geldi.
Balkona giden lambanın nötr hattını kontrol et.Sanırım nötr kablosu kopuk veya nötr yerine faza bağlı!

SN @morpheux @c.berkan arkadaşimizin dediği gibi nötr hattini kontrol. Notr üzeri 110V göstermesi kablonun kopuk olduğunu veya bağlanmamiş olduğunu gösterir. bu gösterilen voltaj indükleme ( ölü elektirik ) ' tir.
Lambaninda flash yapmasida bazi ustalarimiz lambaya faz anahtara nötr veriyorlar. Belki becerikli bir ustamiz öyle yapmiştir.

teşekkürler. sorunu çözünce bilgi veririm.

Büyük olasılıkla balkona giden kablo nört hattı yerine faza bağlanmış olabilir..

Forum istatistikleri

Konular
128,171
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri