Nötr hattı koptuğunda cihazlarımızın zarar görmemesi için ne yapabiliriz?

bu bilgilere aynen katılıyorum başka bir güvenli yolu yok

Hocam sonuçta kontaktörde faz-nötr arasında bağlı olacak nötr koptuğunda kontaktöründe bozulması söz konusu olacaktır.

Evine gelen nötr hattını KAKR dan önce topraklarsan ve bu topraklamayı bina topraklamasından ayrı yaparsan, binaya girişten önceki kısımlarda meydana gelen nötr kopmalarında cihazlarını korursun. Bina içinde herhangi bir yerde meydana gelirse? Hiç başıma gelmedi ve hiç karşılaşmadım. Bunun için (aklıma geleni yazıyorum) nötr iletkeni üzerine, yani nötr ile toprak arasındaki gerilim farkından doğan akımı ölçebilecek ve bu akım kesildiğinde devreyi açacak bir sistem lazım. Ama nasıl olur bilmiyorum. Bir araştırma yada deneme yapmak gerekiyor.
Sayın sizirli, tüm yorumları okudum bence soruna en efektif yaklaşımı siz yapmışsınız. Toprakla nötr arasındaki voltaj değeri belli bir sınırı aştığında kısa devre olacak bir devre elemanını nötr-toprak arasına bağlayarak kısa devre durumunda K.A.K. rölesini açtırarak devre koruması sağlanabilir. Bahsi geçen devre elemanı bir varistör yada zener diyot olabilir. Örneğin 12 V kırılma gerilimine sahip bir zener diyot normalde nötr-toprak gerilimi 3- 5 volt aralığında açık devre olacaktır, lakin nötr kopması meydana geldiğinde nötr ile toprak arası gerilim değeri 40-90 volt mertebesine ulaşacağından 12 V tan sonra kısa devre olacak ve nötr- toprak kısa devresi kaçak akım rölesini açtıracaktır. Benzer durum 10 yada 12 voltluk varistör içinde geçerlidir.

Sayın sizirli, tüm yorumları okudum bence soruna en efektif yaklaşımı siz yapmışsınız. Toprakla nötr arasındaki voltaj değeri belli bir sınırı aştığında kısa devre olacak bir devre elemanını nötr-toprak arasına bağlayarak kısa devre durumunda K.A.K. rölesini açtırarak devre koruması sağlanabilir. Bahsi geçen devre elemanı bir varistör yada zener diyot olabilir. Örneğin 12 V kırılma gerilimine sahip bir zener diyot normalde nötr-toprak gerilimi 3- 5 volt aralığında açık devre olacaktır, lakin nötr kopması meydana geldiğinde nötr ile toprak arası gerilim değeri 40-90 volt mertebesine ulaşacağından 12 V tan sonra kısa devre olacak ve nötr- toprak kısa devresi kaçak akım rölesini açtıracaktır. Benzer durum 10 yada 12 voltluk varistör içinde geçerlidir.
varistor kullanılabilir

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,836
Son üye
oguzhankonak

Yeni konular

Geri