Nötr direnci gerilim rölesi

king_boy

Üye
Değerli arkadaşlar nötr direnci gerilim rölesi üzerinde AB BC CA fazları (röle başlatma aldığı zaman) gösteriyor. Bunlar neyi ifade ediyor. Yardımınız için teşekkür ederim.Forumda bu konu ile bir yazı okudum ama devamı gelmemiş oyüzden bende açma gereği duydum.(Röle micom P127)

Röle menüsünde (Gerilim TRF 34,5/100)
[59] Faz aşırı Gerilim
U> ? VE
U> 8,3V
tU> 2,50s
Bu menünün açılımı nedir ?

Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
King_boy Merhabalar;
Normalde nötür direnci gerilim rölesi nötr direncine paralel bağlı gerilim trafosundan gerilim bilgisi alır normalde direnç sağlam iken bu değer sıfıra yakındır,(faz toprak kısa devre anı hariç),ancak dirençte kopma meydana gelirse trafonun yıldız noktası izole kalır ve faz toprak arızasında kısa devre akımları inanılmaz yükselir bunu önlemek için direnç gerilimi gerilim koruma rölesi üzerinden takip edilir gerilim set değerine ulaştığında ihbar verir veya açtırır.
Sizin rölede nötür direnci üzerinde 2,9 kv değer gördüğünde 2,5 sn sonra röle devreyi açar.
2.9 kv nerden geldi derseniz tek faz olduğu için 19 kv/57 gerilim trafosu oranı röle sekonderinden 8,3 görürseniz primerden 2,9 kv görürsünüz.

Kolay Gelsin

Son düzenleme:
King_boy Merhabalar;
Normalde nötür direnci gerilim rölesi nötr direncine paralel bağlı gerilim trafosundan gerilim bilgisi alır normalde direnç sağlam iken bu değer sıfıra yakındır,(faz toprak kısa devre anı hariç),ancak dirençte kopma meydana gelirse trafonun yıldız noktası izole kalır ve faz toprak arızasında kısa devre akımları inanılmaz yükselir bunu önlemek için direnç gerilimi gerilim koruma rölesi üzerinden takip edilir gerilim set değerine ulaştığında ihbar verir veya açtırır.
Sizin rölede nötür direnci üzerinde 2,9 kv değer gördüğünde 2,5 sn sonra röle devreyi açar.
2.9 kv nerden geldi derseniz tek faz olduğu için 19 kv/57 gerilim trafosu oranı röle sekonderinden 8,3 görürseniz primerden 2,9 kv görürsünüz.

Kolay Gelsin
Sayın mmtkaya1 açıklamanız için çok teşekkür ederim.
Röle başlatma aldığı zaman başlatma alması normal röle üzerinde AB BC CA fazları ekranda gözüküyor. Şayet arıza olduğunda burada hangi fazdan arıza geldiğini nasıl bile bilirim. ?
Ben şöyle bir mantık kurdum gerilim trafosunun sekonder tarafı üçgen bağlı röle üzerinde de lojik (ve) kapası kullanılmış. Arıza olduğu anda gerilim trafosunun sekonderi üçgen bağlı uçlarında gerilim dolaşacak. Röle açma sinyali gönderecek. Giriş 1+1 olunca çıkışı 1 yapacak. Bilmiyorum bu şekilde düşündüm doğrumu

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri