Nötr akım hesabı nasıl yapılır

Sn.C.ÇALIK bu kadar yüksek bir akımın geçmesi imkansız harmonik olması durumunda bu akım gecermi araştırmak lazım ama yine tahminimce geçmeyeceği yönünde.
Emodiyator Merhabalar,
Nötürden çok daha yüksek akımlar geçebilir önemli olan faz açıları kaç derece ile uyguladığınız Ç.Çalık bey de belirtmiş faz açılarını hayali olarak girmiş ,bu uygulama özellikle rölelerin 50N-51N testleri yapılır iken faz açılarını saçma bir değer girersiniz nötür üzerinde inanılmaz akımlar görülür ve rölenin ani ve gecikmeli açmalı testleri yapılabilir,,ama pratikte böyle bir faz açısı oluşması mümkün olmadığı için nötür üzerinden öyle bir akım geçmesi pek olası değil.
Kısacası kağıt üstünde ve test cihazınız ile mümkün ancak pratikte böyle açı ve nötr değerleri dediğiniz gibi olmuyor.

Kolay Gelsin.

Son düzenleme:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Verilen değerler faz başlangıç açıları mı yoksa faz farkları mı?

Eğer faz farkları ise formülde neden tekrar açı farkı hesabı yaptık?
Yok eğer faz başlangıç açıları ise derecelerin 80-110-130 sırası ile olması gerekmiyor mu?

Kafam karıştı...

Emodiyator Merhabalar,
Nötürden çok daha yüksek akımlar geçebilir önemli olan faz açıları kaç derece ile uyguladığınız Ç.Çalık bey de belirtmiş faz açılarını hayali olarak girmiş ,bu uygulama özellikle rölelerin 50N-51N testleri yapılır iken faz açılarını saçma bir değer girersiniz nötür üzerinde inanılmaz akımlar görülür ve rölenin ani ve gecikmeli açmalı testleri yapılabilir,,ama pratikte böyle bir faz açısı oluşması mümkün olmadığı için nötür üzerinden öyle bir akım geçmesi pek olası değil.
Kısacası kağıt üstünde ve test cihazınız ile mümkün ancak pratikte böyle açı ve nötr değerleri dediğiniz gibi olmuyor.

Kolay Gelsin.

Tamam o zaman siz açıklayın mantığını 974-900-873 amper akım çekilen sistemde nötrden nasıl 2500 amper civarı akım geçer anlatın bizde anlayalım belki bir şeyleri yanlış biliyoruz. Örneği verilen devrede sistemden geçecek akım 90,5 amper civarı bir akım dır.Pratikte olmuyor dediğiniz akımlar hemen hemen her sistemde çekilen akımlar dengesizlik akımları da çok anormal değil üstelik ve ben bundan çok daha kötü ve dengesiz sistemlerde deki nötr akımlarını ölçtüm yine faz akımın üzerinde akıma şahit olmadım.Aksini iddia eden varsa çeksin videosunu açıklasın hem teorik hem uygulama değerlerini görelim.Ben ölçümünü aldığım sistemlerin değerleri üzerinden konuşuyorum.

Son düzenleme:
Emodiyator Merhaba
Aşağıda iki tane ekran görüntüsü var ,açılar dengeli ise sistemde toplam nötür akımı sizinde ölçeceğiniz gibi makul sınırlardadır. 90 amper civarı
Dengesiz açıda ise örnekte fazlar arası 110-80 ve 130 derece verilmiş böyle bir sistemde nötr üzerinde 2500 amper görüyorsunuz ve formül de bunu doğrular ancak gerçek hayatta böyle bir açı oluşmaz bu sadece test cihazında ve simulasyon sisteminde olur zaten yazan arkadaşda açıları hayali yazdım demiş.Röle performans testlerin de de böyle saçma değerler verilerek yüksek nört akımları varmış gibi testler veyaa simulasyonlar yapılır.
Daha önce dediğim gibi faz açılarını sizin belirlediğiniz bir sistemde nötr üzerinden istediğiniz yüksek akımı geçirirsiniz,ancak sizin de pratikte karşılaştığınız üzere gerçek hayatta faz açıları dengeli oluşur dengesizlik makul sınırın dışına çıkarsa sistem bir yerden devreyi açar, bu nedenle nötr üzerinde böyle büyük değerler görülmez.

Kolay Gelsin
dengeli açı.JPG

Ekli dosyalar

• Dengesiz açı.JPG
    Dengesiz açı.JPG
    12 KB · Görüntüleme: 19
Emodiyator Merhaba
Aşağıda iki tane ekran görüntüsü var ,açılar dengeli ise sistemde toplam nötür akımı sizinde ölçeceğiniz gibi makul sınırlardadır. 90 amper civarı
Dengesiz açıda ise örnekte fazlar arası 110-80 ve 130 derece verilmiş böyle bir sistemde nötr üzerinde 2500 amper görüyorsunuz ve formül de bunu doğrular ancak gerçek hayatta böyle bir açı oluşmaz bu sadece test cihazında ve simulasyon sisteminde olur zaten yazan arkadaşda açıları hayali yazdım demiş.Röle performans testlerin de de böyle saçma değerler verilerek yüksek nört akımları varmış gibi testler veyaa simulasyonlar yapılır.
Daha önce dediğim gibi faz açılarını sizin belirlediğiniz bir sistemde nötr üzerinden istediğiniz yüksek akımı geçirirsiniz,ancak sizin de pratikte karşılaştığınız üzere gerçek hayatta faz açıları dengeli oluşur dengesizlik makul sınırın dışına çıkarsa sistem bir yerden devreyi açar, bu nedenle nötr üzerinde böyle büyük değerler görülmez.

Kolay Gelsin

Olaya öyle bakarsak işler bir çok konuda değişir.Mesela bize omik yük olarak söylenen krom nikel telin çok ufak miktarda endüktif özellik gösterdiğini yada saf kapasitif kabul ettiğimiz kondansatörün aslında çok küçük miktarda aktif güç çektiğini görürüz.Özetle şunu demek istedim en başından beri böyle bir değer görme imkanı yoktur uygulamada. Başka bir örnek vereyim reaktifi hesaplarken cosinüsü sıfır alarak işlem yapılabilir hesap makinesi ile fakat gerçekte hiç bir zaman cosinüs sıfır olmaz.Nötrden geçecek akım hesabını yaparken kağıt üstündeki değerleri biraz gerçeklerle bağdaştırmak gerekir diye düşünüyorum.Mesela verilen açı değerleri çok uç noktada mesela faz açısı

faz açısı 110 derece denilmiş buda cosinüsün -0,34 olması

faz açısı 80 derece denilmiş buda cosinüsün 0,17 olması

faz açısı 130 derece denilmi buda cosinüsün -0,64 olması demektir.Yani uç değerlerdir.Ve bu açılar bu kadar alınırsa zaten resimde verilen akımlar çekilmez çok daha uç akımlar fazlardan çekilmeye çalışır besleyen kaynağın gücü tamamen biter.Sistemin ag.ve og. korumaları açtırır devreyi

Son düzenleme:
Herkes haklı ! Başlangıçta,2500 amp. banada afaki gelmişti.Sn.emodiyatör haklı,gerçekte normal şebekede
böyle bir akım olamaz.Sn.C.Çalık haklı,teorik formül bu.Gerçi,Sn.emodiyatörün formülüde teorik.Ancak,konu,
Sn.mmetkaya1 arkadaşımızın izahındadır.Sn.C.Çalığın çözmüş olduğu problem,similasyonda gerçekleşmiş ol-
makla beraber tatbikatta böyle bir Şebeke çeşidi olamaz.O zaman," nötrden 3 katı akım geçermi,ceçmezmi " sorusunun cevabı nedir?Bu sorunun cevabı tabiki evettir.Bu cevap,özel bir durum olup,3. harmonikten kay-
naklı akımlar için kullanılabilir.Eklediğim dokümanlarda konu ile ilgili bilgiler mevcuttur.

Ekli dosyalar

• 3. harmonik T.Odaaşı.rar
    72.7 KB · Görüntüleme: 15
  • 3.harmonik_problem.rar
    136.1 KB · Görüntüleme: 14
  • Harmonikler_Nedenler_ve_Etkileri.doc
    1.2 MB · Görüntüleme: 14
  • 3. HARMONİK 3 KAT AKIM.docx
    22.9 KB · Görüntüleme: 12
Sn.emodiyator

Konu ile ilgili Entes firmasına yapmış olduğum sorgulama sonucu tarafıma iletilen cevap aşağıda bulunmakta.

Bizi böyle düşündüren bu açılarının toplamının 360° olmamasıydı. Diğer türlü açıların toplamı 320° dir ve 40° derecelik bir eksik/ hatalı bir değer var, bunu kontrol edebilirsiniz.

Tarafıma verilen bu cevap üzerine açı toplamları 360 olan yeni değerleri kendilerine ilettim.

1545053173223.png

1545053201449.png

Entes'in konu ile ilgili yapmış olduğu simulasyon aşağıda bulunmakta.

1545053268914.png

Bizim kültürümüzde şöyle bir atasözü vardır. Yanlış hesap bağdattan döner. Ne güzel söylemiş atalarımız.

Uyarılarınız için teşekkürler.

Ekli dosyalar

• 1545053041459.png
    1545053041459.png
    20.6 KB · Görüntüleme: 40
Ekrandaki In:125.4 A nedir ?

Analizatör tarafından okunan nötür akımı.Biz faz farklarını bilmediğimiz için tahmini değer vererek hesaplamaya çalıştık.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri