Nötr akım hesabı nasıl yapılır

CEVDET ÇALIK

Profesyonel Üye
Merhaba,

Aşağıda bulunan analizatör ekran görüntüsündeki akım değerlerine uygun olarak nötür akım hesabı nasıl yapılır?
1542790987600.png

Aşağıda bulunan förmül ile hesaplanacaktır.(Kaynak:Schneider Elektrik) Aşağıdaki formülde cos faz açıları bilinmediğinden bu açıları 120 dereceymiş gibi kabul ederek hesaplayacağız.
1542791021564.png

Not:Açılar bir birlerini 180 derecede tamamladıklarından 120 derecenin açısı -0,5 olarak alınmakta.(aşağıda)
1542791082691.png

Ekli dosyalar

• 1542790948507.png
    1542790948507.png
    204.5 KB · Görüntüleme: 72
Son düzenleme:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Sami Bey,

Schneider yanlızca förmülün ekran alıntısını göndermiş. Başka bilgi bulunmuyor.

1544514893681.png

1544515044028.png

Konu ile ilgili Entes firmasının yapmış olduğu simulasyon aşağıda bulunmakta.

1544515099023.png

Ekli dosyalar

• 1544514952238.png
    1544514952238.png
    42.2 KB · Görüntüleme: 39
  • 1544515007748.png
    1544515007748.png
    48.7 KB · Görüntüleme: 36
Resmini verdiğiniz durumda dengesizlik miktarı sonucu 2577 amper aktığını mı söylüyorsunuz.Pek anlayamadım biraz açarmısınız konuyu Faz açıları nasıl bir etkide bu kadar akım akıyormuş.

Sn.emodiyator

Vermiş olduğum örnekteki faz açıları hayali olarak verdim. Bir uygulamadan alınmış olan değerler değildir.

İlgili formülün doğruluğunun testi için yapılmış olan 2 örnek problemi de sizlerle paylaştım. Çıkan sonuçların doğruluğunun teyidi içinde Entes firmasından yardım talep ettim. Onlar verilen değerlere uygun olarak kendi sistemlerinde simulasyon yaptılar. Çıkan sonuçlar bir biri ile örtüşmekte.

Bu sonuçlara göre ilgili formülle nötür akımınını doğruya çok yakın olarak hesaplayabilmekteyiz. İleride nötür akımını hesaplamak isteyen arkadaşlarımız bu formülü kullanabilirler.

Bildiğiniz gibi analizatörler genel de nötür akımını göstermiyor. Gösterenlerde fiyatları biraz yukarıda kalmakta.

Vermiş olduğum örnekteki faz açıları hayali olarak verdim. Bir uygulamadan alınmış olan değerler değildir.

İlgili formülün doğruluğunun testi için yapılmış olan 2 örnek problemi de sizlerle paylaştım. Çıkan sonuçların doğruluğunun teyidi içinde Entes firmasından yardım talep ettim. Onlar verilen değerlere uygun olarak kendi sistemlerinde simulasyon yaptılar. Çıkan sonuçlar bir biri ile örtüşmekte.

Bu sonuçlara göre ilgili formülle nötür akımınını doğruya çok yakın olarak hesaplayabilmekteyiz. İleride nötür akımını hesaplamak isteyen arkadaşlarımız bu formülü kullanabilirler.

Bildiğiniz gibi analizatörler genel de nötür akımını göstermiyor. Gösterenlerde fiyatları biraz yukarıda kalmakta

Sn.C.ÇALIK bu kadar yüksek bir akımın geçmesi imkansız harmonik olması durumunda bu akım gecermi araştırmak lazım ama yine tahminimce geçmeyeceği yönünde.Dagitim şirketinde çalıştığım yıllarda dengesiz yüklü trafolarda yaptığım uygulamali deneylerde yük akımını ve noturden geçen akimi hem hesap yoluyla hem ölçüm alarak gözlemledim her defasında.Yukaridaki mesajimda belirttiğim formülle hesap edip ölçüm aldım ve değerler çok yaklaşık olarak doğru çıktı.Bence 2500 civarı akım çıkan hesabınızda ciddi problemler var bunu olcumlede gözlemleyebilirsiniz.Gerek teorik gerekse de uygulamada hiçbir zaman nötr dengesiz lik akımları faz akımlarından büyük olamaz.Bu nedenle kablo üreticileri nötr kesitini faz iletkeninin yarisi kadar üretirler.Özellikle 3. Harmonik oluşması durumu varsa nötr iletkeni faz iletkeninin ile aynı seçilir.Yine çözüm olmazsa filitre uygulanır.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,916
Son üye
adil.degirmenci

Yeni konular

Geri