Nötr Hattının Yanması

Binada Elektrik gidip gelmesi sonucunda ilk olarak nötr hattı yanıyor , iç tesisat faz kablolarının izalasyonunda da yırtılmalar mevcut. Bu durumun sebebi nedir öğrenmek istiyorum .
dadasd.jpg

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Nötr hattı üzerine sigorta konmaz ! Nötr
hattının kullanıcılara gitmemesi halinde
Küçük güçlü ! cihazların tamamı yanar.O
sigortayı koyan akıllı kimse,hemen falaka-
ya yatırmak gerekir.:rolleyes:
İzniniz olursa ben bu türden konularda çivili sopa kullanmayı tercih ediyorum. :)
Binada Elektrik gidip gelmesi sonucunda ilk olarak nötr hattı yanıyor , iç tesisat faz kablolarının izalasyonunda da yırtılmalar mevcut. Bu durumun sebebi nedir öğrenmek istiyorum .Ekli dosyayı görüntüle 70952
Sami İnci beyin söylediğine ek (Nötr üzerinde nasıl bir sigorta olduğunu anlayamadım!) nötr hattı çok ince görünüyor.

İzniniz olursa ben bu türden konularda çivili sopa kullanmayı tercih ediyorum. :)

Sami İnci beyin söylediğine ek (Nötr üzerinde nasıl bir sigorta olduğunu anlayamadım!) nötr hattı çok ince görünüyor.
Nötr hattı üzerinde sigorta olduğundan tam emin değilim, nötr kablosunun tamamı kömürleşmiş biraz ince gözüküyor olabilir. Ana kolon hattında nötr faz değmesi sonucunda oluşabilecek bir durum sonucunda nötr kablosu yanabilir mi ?

Nötr hattı üzerinde sigorta olduğundan tam emin değilim, nötr kablosunun tamamı kömürleşmiş biraz ince gözüküyor olabilir. Ana kolon hattında nötr faz değmesi sonucunda oluşabilecek bir durum sonucunda nötr kablosu yanabilir mi ?
Gevşek bağlantıdan yanar nötr.

Ana kolon hattında kısa devre durumunda kablo yanar fakat fazların olduğu kablolarda hasar yok resimde öyle gözüküyor,nötr hattının tamamı değil sadece bu nokta yanmış sanırım burada sigorta yok burası bağlantı noktası ,gevşemiş ,büyük ihtimalle ısındığı için uygun kesitte değil ihtimalen ,kesinti durumlarından sonra ani yük artışında olabilecek bir durum(gevşekti yük ani artınca ısındı, yanmaya başladı), tamir edilip ölçüm yapın olabiliyorsa ilk etapta ,sonra uygun kesiti belirlemek için hattın amperini ölçün ,ölçüme göre uygun kesitte kabloyla değiştirin,bu arada bu devrekesen sıkıntılı artık gevşer felan yangın çıkarır,uygun değerde Termik Manyetik Şalterle değiştirilmesi uygun olur.Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,612
Son üye
esperran

Yeni konular

Geri