Mıknatıslanma akımı

instinct

Üye
Merhabalar,

Bu trafolarda mıknatıslanma akımı, trafonun ilk enerjilenirken çektiği akıma mı denir? Bu nasıl ölçülür. Testlerinde görmüştüm mıknatıslanma akımı testleri yapılıyordu. Oradaki amaç ve yapılan işlem hakkında bilgi sahibi olan arkadaş varmı?

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
bende bu dedğini gerizekalı siemens sürücülerin menüsünde görmüştüm ama ne olduğunu bir türlü bulamadım

trafonun sekonder uçları boştayken çektiği akım olarak ifade edilebilir.trafo eşdeğer devresi veya trafo boşta çalışma deneyleri olarak aratırsanız net bilgilere ulaşabilirsiniz.

Trafolar sekonderi yüksüz iken demir{mıknatıslama}ve bakır kaybı olarak anılan bir akım çeker.Boştaki harcanan enerjidir.Ampermetre AC. konumuna alınarak ölçülebilir.Yaklaşım olarak trafo gücünün % 5 i olarak kabul edilir.Kolay gelsin.

Mıknatıslanma akımları arkadaşlarında söylediği gibi trafonun demir kayıplarına denk gelen ve trafo boşta iken çekilen akımlardır. Bu akımlar çekirdek kalitesi ile doğru orantılı olarak artabilir yada azalabilir. Fuko kayıpları yada edi kayıpları olarak adlandırılan ve ısı olarak ortaya çıkan kayıplarada denktir. Eğer büyük güçlü trafolar için sooruyorsanız doble ada omicron dediğimiz yüksek gerilim test cihazları ile sahadada yapılabilri. Bu akımlar yeni trafolarda ölçüldükten sonra ileride yapılacak rutin kontrollerde bize bir örnek teşkil eder ve nüve ve sipşir kısa devresi gibi arızaların bulunmasında kullanılır.
Saygılarımal.

Çok teşekkür ederim açıklamalarınız için. Herkes bir farklı yorum yapıyor sağda solda insanlarda bilinçsizmiş onu anladım. Araştırmanın güzel yönlerinden biri bu olsa gerek.

Çok teşekkür ederim açıklamalarınız için. Herkes bir farklı yorum yapıyor sağda solda insanlarda bilinçsizmiş onu anladım. Araştırmanın güzel yönlerinden biri bu olsa gerek.

Cok uzun zamandir aramis oldugunuz sorularin cevaplarini asagidaki kitaplarda bulabilirsiniz.
Dunya da transformatorlerin miknatislanma akimi ile ilgili teorik ve pratik bilgilerin hepsine 1940 li yillarin sonunda ulasilmistir.

* Electric power transformer engineering , James H. Harlow
* J & P transformer book , Martin J. Heathcote
* Power transformers principles and applications , John J. Winders

Magnetising current = Exciting current = Ikazlama akimi = Bostaki akim = Miknatislanma akimi

- miknatislanma akiminin ve gucun ne oldugunu bilmeyen trafo dizayn edemez- .....
O nedenle bir trafo dizayn muhendisi ilk olarak miknatislanma akimi ve gucun ne demek oldugunu ogrenir.Ogrendikten sonra dizayn yaptirilir.
  • Paylaş
    • Bu mesajı paylaşın
    • digg.gif
      Digg
    • delicious.gif
      Del.icio.us
    • technorati.gif
      Technorati
    • twitter.png
      Twitter
    • facebook.gif
      Facebook
    • spurl.gif
      Spurl this Post!
    • reddit.gif
      Reddit!
    • mister-wong.gif
      Wong this Post!

progress.gif
Cevapla Alıntı ile Cevapla Teşekkürler

16-05-2010 13:13 #4
mehmet_ist
user-offline.png

Yasaklı Üye
Üyelik Tarihi09-02-10
Yaş29
Mesajlar235
Popülarite38
Teşekkürler3
14 mesajına 25 defa teşekkür aldı.

[h=2]
icon1.png
[/h]
1940 lı yıllar çok uzun bir süre bende bi resim var 1890 yılında doble cihazıyla .ikaz akımı testi yapılıyor .Suan dünyanın en büyük trafo imalatı yapan firmasının 150 sene önce kurulduğunu düşünürsek 1940 hakikatten uzun süre.Benim elimdeki kaynaklar bu teknolojinin cok daha eski olduğunu söylüyor.​

progress.gif
Cevapla Alıntı ile Cevapla Teşekkürler

17-05-2010 07:18 #5
ABIDIN TORTUM
user-online.png

Üye
rating_1.gif

Üyelik Tarihi16-03-10
Yaş36
Mesajlar42
Popülarite16
Teşekkürler5
2 mesajına 8 defa teşekkür aldı.

[h=2]
icon1.png
[/h]
0.23 mm den 0.30 mm ye kadar Cold Grain Oriented silicon steel ( CGO ) dunyada 1940 yilinin ortasinda gelistirtildi. O tarih oncesinde kullanilan nuve ile CGO kullanilarak yapilan nuve arasinda 40 % bostaki kayip , 30 % magnetising current degerlerinde azalma saglandi.
Su anda kaliteli uretim yapan butun trafo fabrikalari CGO steel kullanarak uretim yapiyor.
Bir onceki mesajimda 1940 yillarini kastetmem bu nedenle idi.

1940 dan gunumuze geldigimiz surecte gelistirilmis olan 0.1mm HI-B domain controlled , 0.025 mm Amorphous ribbon ile standad uretime gecilmemistir.

Konuya ikaz akimi olarak bakacak olursak dogrudur 1890 yilinda doble cihaziyla olcum yapilmistir.
Bence ilk trafoyu bulan kisilerde bir voltmetre ve bir ampermetre ile miknatislanma akimini olcmuslerdir.​

Forum istatistikleri

Konular
127,954
Kullanıcılar
449,604
Son üye
baba pero

Yeni konular

Geri