MYO (2 yıllık) Teknik bölüm tavsiyesi. Aylardır Karar veremiyorum.

Alla allaaa bu ulkede sistem, gelenek, istikrar namina hic birsey yok mu? Bu kadar bolum hangi ara turedi.

Alla allaaa bu ulkede sistem, gelenek, istikrar namina hic birsey yok mu? Bu kadar bolum hangi ara turedi.
Bilmiyorum hocam. Her sene yeni bölümler açılıyor , her sene mevcut kontenjanların sayısı dahada arttırılıyor. Ben bile bu genç yaşıma rağmen içinde bulunduğum bu sistemi takip edemez oldum.

Ben otomasyon mezunu olduğum için birçok bölüme geçiş hakkım var. Elektrik ve makine mezunlarının geçiş yapabildikleri bölüm sayısı biz otomasyon mezunlarının geçiş yapabildiği bölüm sayısından daha az. Makine bölümü mezunları elektrik mezunlarının geçiş hakkı olan bölümlere gidemez. Aynı şekilde elektrik mezunları makine bölümü mezunlarının geçiş hakkı olan bölümlere gidemez. Ama biz otomasyon mezunlarının hepsine geçiş hakkımız var. Makine ve elektrik mezunlarının geçiş bölümleri benden 5-6 bölüm daha az. Yani aşağı yukarı geçiş yapabildiğimiz bölümler aynı. Zaten listeden de anlaşılacağı üzere bölümlerin büyük çoğunluğu pek işe yaramayan balon bölüm.

Son düzenleme:
Sen lisedeki bolumunde basarili misin. Seviyor musun

Sen lisedeki bolumunde basarili misin. Seviyor musun
NOT: Çok uzun bir yazı oldu ama lütfen tamamını okuyun. Bir kısmını okuyup bırakmayın.

Ne yazık ki bölümümde başarılı değilim. Ayrıca hiçbir sevgi,merak,istek beslemiyorum. Aksine nefret ve kin besliyorum desem yeridir. 4 yıl boyunca bu okulda,kültür derslerinde, 3 yıl boyunca bölüm derslerinde neler yaşadım bir ben bilirim. Bölüme yatkınlığım yok. Sevmiyorum,istemiyorum.

2 yıllık bir bölümü başarılı olduğum için veya sevdiğim için değil, mecbur olduğum için istiyorum. Başka bir seçim şansım olmadığı için istiyorum. Meslek lisesine de kendi isteğimle gelmedim. Benim için iki yol var.

- Ya meslek lisesi mezunu olarak hayatıma devam edeceğim.
Ya da
- iki yıllık bir bölüme gidip göstermelik olarak elime tekniker diploması alacağım.

Günümüzde 4 yıllık mezunları bile adam yerine konmazken bu adamlar bile iş bulamazken, bulsalar bile ölü fiyata çalışırlarken, lise mezunu adama nasıl davranırlar düşünmek bile istemiyorum. Dediğim gibi elimde fazladan bir diplama daha olsun diye, fazladan iki yıl daha okumuş olmak için gitmeye mecburum.

Ben üniversitede gitmek istediğim bölümü bundan 2 sene önce belirledim(11 in başında) ve bu yönde kendi başıma elimden geldiğince çalışmaya gayret gösterdim. AML grubu olduğum için lisede son senem 3 gün staj 2 gün okul şeklinde geçti. Lise1 hariç diğer 3 sene boyunca üniversite sınavına yönelik derslerin büyük çoğunluğu ders programımızda yoktu. Olanlar ise nasıl geçiyordu anlatmak bile istemiyorum.

Kültür derslerinde(yani üniversite sınavına yönelik derslerde) aylarca rapor alıp derse gelmeyen öğretmen mi istersiniz, geldiği halde ders işlemesi gerekirken sadece sınıf defterini doldurup ders işlemiyorum serbestsiniz takılın kafanıza göre diyeni mi istersiniz, ders işlemesi gerekirken ders işlemeyip öğrencilerle cinsel konu muhabbetleri yapan hoca mı istersiniz, ders işlemesi gerekirken yanında monopoly getirip öğrencilerle birlikte monopoly oynayan hoca mı istersiniz, ne istersiniz hangi birini anlatayım? Anlatmaya nereden başlayayım?

Lise1 de ise usülden,lafla,göstermelik olsun diye deftere 2 satır yazı yazdırırlardı, tahtaya 1-2 bir şey çizerlerdi ve evet gençler bugünkü dersimiz bitti.

Ben 4 sene boyunca bu okulda en ufak tek bir şey dahi öğrenmedim. Bölüm derslerinin de aman aman verimli geçtiğini söyleyemem. Bölüm derslerinin bile büyük çoğunluğu boş geçiyordu. Bölümde geri kalan zamanlarda ise iyi,kötü ders işlemekle ve şef sağolsun tuvalete paspas atmakla geçerdi. Bir şey öğrenmedim diyemem haklarını yemeyeyim temizlik yapmayı bölümdeki herkese çok iyi öğrettiler.

Ailemin maddi durumları iç açıcı olmadığı için hayatım boyunca bir kere bile dershaneye gidemedim,göndermediler. E zaten okulda eğitimin e sini bile almamışım üstüne birde dershaneyede gitmemişim ben nasıl bir yerleri kazanayım siz söyleyin? Sınıfımda 11. ve 12. sınıfta yani 2 sene boyunca dershaneye gidipte barajı geçemeyen adamlar var(baraj 500 üzerinden 180). Geçenler ise kılpayı geçip 180-220 arası yapan adamlar. 30 kişilik sınıfımda 21 kişi barajı geçemedi.

Bizler barajı geçtik ama mesele barajı geçmek değil çok daha yüksek puanlar yapmak. Çok yüksek puanlar yapacaksın ki bir yere gidebilesin. Bizler barajı geçtik ama yinede ortada kalacağız,hiçbir yere yerleşemeyeceğiz. Bu LYS sınavlarında bende dahil olmak üzere barajı geçen bütün arkadaşlarım çatır çatır döküleceğiz. Çünkü YGS daha ziyade yoruma,mantığa dayalı. Lys ler ise tamamen bilgi.

Kusuruma bakmayın çok uzattım farkındayım. Muhtemelen bir kişi bile zahmet edip bu uzun mesajımı okumayacaktır. Uzun lafın kısası benim için 2 senelikten başka seçenek yok. Yoksa bende meraklısı değilim 2 seneliğin.

Son düzenleme:
Sewmedigin bir iste hic bir zaman basarili olamazsin. Gec kalmis degilsin daha onunde 2 yil ve alinacak bir diploma var. Hangi iste kac para kazanirim hanginin maasi daha yuksek bunlar senin kriterin olmasin. Hangi isi yapiyorsan yap ama hakkini vererek yapmaya calis. Yaptigin ise saygin olsun. Gonul bagi olsun.

Sayın Synthesis Forum Kuralları Madde 3.2 ) Bir konu açmadan önce mutlaka forum içi arama özelliğini kullanarak açacağınız konunun aynısının forumda olup olmadığını kontrol ediniz. Aynı konuyu birden fazla bölüme ya da birden fazla sayıda açmayınız.

uzun da olsa ben okudum,
Elektrik teknik lise mezunu,sonrasında biyomedikal teknikeri olarak biraz kendimden de birşeyler buldum.MYO.dan sonra bir süre medikal sektöründe çalıştım fakat iş hacminin dar olması sebebiyle elektrik sektörüne geçtim, ve devam ediyorum.Şuan medikal okuduğuma,elektrik okumadığıma pişmanım, benim için boşa giden 2 yıl oldu.Şimdi en azından elektrik teknikeriyim diyebilirdim.Madem şartlar seni bu bölümlerden birini seçmeni zorluyor, ben elektrik derdim, faaliyet alanı daha fazla,iş imkanın daha geniş olur diye düşünüyorum.

uzun da olsa ben okudum,
Elektrik teknik lise mezunu,sonrasında biyomedikal teknikeri olarak biraz kendimden de birşeyler buldum.MYO.dan sonra bir süre medikal sektöründe çalıştım fakat iş hacminin dar olması sebebiyle elektrik sektörüne geçtim, ve devam ediyorum.Şuan medikal okuduğuma,elektrik okumadığıma pişmanım, benim için boşa giden 2 yıl oldu.Şimdi en azından elektrik teknikeriyim diyebilirdim.Madem şartlar seni bu bölümlerden birini seçmeni zorluyor, ben elektrik derdim, faaliyet alanı daha fazla,iş imkanın daha geniş olur diye düşünüyorum.
Vaktinizi ayırıp okuduğunuz ve yanıt verdiğiniz için teşekkür ederim.
Konuyla ilgili son durumum; Açıkçası şuan sadece üç bölüm arasında kaldım. Bu üç bölümün dışındaki bütün bölümleri eledim.

Kararsız kaldığım bu üç bölüm:

- Elektrik
- Mekatronik
- Kontrol ve otomasyon

Burada bu konu altında bilgili ve tecrübeli büyüklerimin zaman içerisinde konuya dahil olmalarıyla birlikte bu üç bölümden birini kararlaştıracağımı umuyorum. Ama ne yalan söyleyeyim umduğumdan çok daha az cevap geliyor. Meğer konunun görüntülenme sayısı epey fazla.
Uzun olduğu için okumaya mı üşeniyorlar,cevap yazmaya değmez diye mi düşünüyorlar veya yaşım ufak olduğu için ve forumda yeni olduğum için adam yerine mi konulmuyorum anlayamadım.

Güncel.

Gelebildiğim en son nokta olarak, Elektriği eleyerek;

- Kontrol ve otomasyon
- Mekatronik

Bu iki bölüm arasında kalmış bulunmaktayım. Yorumlarınızı bu iki bölüm üzerinden yaparsanız daha iyi olur.

Forum istatistikleri

Konular
128,177
Kullanıcılar
449,938
Son üye
Dragonov

Yeni konular

Geri