Mutlak veya artımsal enkoder seçme hakkında

rotsis

Üye
arkadaşlar encoder seçiminde artımsal ya da mutlak diye sadece mesafeye göre mi seçim yapıyoruz.
Açıklamalarınızı bekliyorum

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Encoderler temelde çalışma şekli olarak 2 ye ayrılır

Absolute (kaç pals ise 1 tam turu bu kadar parçaya böler) ve hangi konumda olduğunu çıkışlarından verdiği binary ya da gray tipinde kodları değerlendirerek anlayabilirsin. en önemli özelliği enerji kesilse ya da enerji kesik iken konumu değişse bile değişimi görebilirsin.

Incremental bu tipler de dairesel hareket belirtilen pals kadar eşit parçaya bölünmüştür. ve konum bilgisini tutmak sana bağlıdır. enerji kesikken yapılan konum değişikliğinden haberdar olmassın. en yaygın kullanılan ve piyasada bulunan tiptir.

diğer ayırt edici özellikleri de pals sayısı, çıkış tipi, bağlantı şekli, max çalışma devri buna bağlı olarak frekansı, yalıtım sınıfı, çalışma gerilimi, çıkış akımı, vb başlıklar altında değerlendirilir.

enerji kesilmesi durumunda plc'de OB201 ZAMAN KESMEsi ve OB100 start OBsi ile hallediyorum.(move vb. komutlar yardımıyla).O konuda bi sıkıntı yaşamadığımdan Absolute encoderlerin bu özelliğini es geçebilirim mi?
Bir de her iki encoderin de A,B,Z uçları mevcut mudur?İkisinden de Z ucundan bir turda pulse alabilir miyim?

s7-1200 plclerde :
A-I0.0
B-I0.1
Z-I0.2
tekabul ediyor.
lakin donanım ayarlarında "active reset" diye bir hadise var.Bu seçili olduğu zaman I0.2 aktif oluyor ve harici bir reset isterseniz "active reset" seçiniz deniliyor.
Hangi zamanlarda resete ihtiyaç duyuyoruz?
Resetin internal ya da external olması neyi değiştiriyor?

Absolute encoder de A B Z pals çıkışları bulunmaz bu encoderler çözünürlüğe bağlı olarak binary çıkış verecek şekilde çok çıkışa sahiptirler.

Siemens ten anlamam, fakat reset konusu sizin nasıl bir uygulama yapacağınıza bağlı olarak değişir. buna karar verecek olan sizsiniz uygulamadan bahsederseniz bu konuda farklı görüş ya da öneriler gelebilir.

Absolute encoderler daha çok 1 tur gerektirecek daha hassas ölçme için kullanılır. Z çıkışı olduğunu sanmıyorum fakat günümüzde üretici ve ürün yelpazesinin çokluğu düşünülürse olanlar belki vardır.

donanımsal hızlı sayıcı özelliği içeriyor ise sanırım kalıcı hafıza tipindedir ek bir işlem gerektireceğini sanmıyorum

Absolute encoder de A B Z pals çıkışları bulunmaz bu encoderler çözünürlüğe bağlı olarak binary çıkış verecek şekilde çok çıkışa sahiptirler.

Siemens ten anlamam, fakat reset konusu sizin nasıl bir uygulama yapacağınıza bağlı olarak değişir. buna karar verecek olan sizsiniz uygulamadan bahsederseniz bu konuda farklı görüş ya da öneriler gelebilir.

Absolute encoderler daha çok 1 tur gerektirecek daha hassas ölçme için kullanılır. Z çıkışı olduğunu sanmıyorum fakat günümüzde üretici ve ürün yelpazesinin çokluğu düşünülürse olanlar belki vardır.

donanımsal hızlı sayıcı özelliği içeriyor ise sanırım kalıcı hafıza tipindedir ek bir işlem gerektireceğini sanmıyorum

ustadım referans değeri,sıfırlama,resetleme bunlar aynı durumlar mı?

Referans değeri farklı anlam içerir, bazen sıfır da olabilir farklı bir değer de olabilir, fakat sıfırlama, resetleme sayıcı register değerini "0" yapmak anlamındadır.

teşekkür ederim değerli bilgileriniz için.Peki referans değerini hangi amaçla kullanıyoruz???
Birşey daha var:
diyelim ki sürücüyle motor sürülüyor ve belli bir frekansla bu işlem yapılıyor ve sürücü displayiyle oynanarak hızı değiştirilebiliyor.Bu olayı ben plc.den kontrol etmek istiyorum.Sürücünün 0-10V ve ya 0-20mA uçlarından plc'ye çeksem yapabilir miyim bu işlemi yoksa sürücü olmadan da halledebilir miyim PID kullanarak?

PID kullanmak için öncelikle motorun hızını ayarlayabilmen gerek buda zaten sürücü gereksinimi demek, hızı ayarlamanın ise genel 3 yolu var (daha farklı yöntemler de olabilir)

1. sürücü ile haberleşme yaparak direk hızını değiştirebilirsin sürücü ve plc ortak haberleşme ve protokolleri desteklemeli ya da uygun sinyal ya da kod dönüşümü yapılmalı.

2. plc ye analog çıkış modülü ilavesi ile yapılır. analog çıkıştan alacağın 0-10v, 4-20ma, 0-20ma gibi sinyallerden uygun olanı sürücü hız referans girişine uygularsın

3. günümüzde bir çok sürücüde var. ilave çok fonksiyon lu giriş terminallerinden 2 tanesini Hız Artırma ve Hız azaltma işlemi yapacak şekilde ayarlar bu girişleri PLC çıkışı ile kontrol edersin.

referans değerine şöyle bir örnek verebiliriz

bir asansörümüz var bu asansör -2, -1, 0 (zemin), +1, +2, +3, +4 şeklinde isimlendirilmiş katlar arasında çalışıyor.
ve yaptığınız uygulama da diyelim ki +1 inci kata ek bir siviç koydunuz ve bu siviç bastığı anda kat düzeltme işlemi yapmak istiyorsunuz, (olası sayma hatalarını düzeltmek için) ve bu siviç basınca da değeri ne olursa olsun sayıcıya +1 değeri yükleniyor.

aynı şeyi -1 inci katta yapmış olsaydık -1 yüklememiz gerekirdi buna referans değeri diyebiliriz.

fakat bu işlemi 0 ıncı katta yaparsak referans olarak 0 yükleyebilmenin yanında sayıcıyı resetleyerek içeriğini gene 0 yapmış oluruz.
yani referans değeri referans alınan noktaya göre değişiklik gösterebilir. ama reset işlemi ancak 0 olması anlamına gelir.

teşekkür ederim referans olayına vermiş olduğunuz bilgi ve örnek için.
O zaman diğer olay için: sürücümün "Bipolar set value input" adında 0-10V/0-20mA ucunu PLC'nin analog çıkışına bağlayıp PID kullanarak yapabilirim öyle mi?
Peki sizce atıyorum profibus ile birbirlerini haberleştirmek mi yoksa bu şekilde mi daha sağlıklı olur?

Forum istatistikleri

Konular
128,122
Kullanıcılar
449,826
Son üye
SK.

Yeni konular

Geri