Mutfak robotunun üniversal motoru el ile kalkınıyor

Arkadaşlar bir problemim var. Mutfak robotumun motorundaki fırça/kömür ünden biri yerinden çıkmış endüvi sargılarını sıkıştırmış, rotor saçlarında biraz tahribat yapmış ama bobinler sağlam durumda. Ben kömürü yerine taktım yay gerginliğini de ayarlardım, saçları da dönüşe engel teşkil etmeyecek şekilde düzelttim. şimdi motoru çalıştırıyorum ama motor enerjiyi alınca kalkınmıyor, el ile yol verince kalkınabiliyor. Kalkındıktan sonra çalışmasında sorun yok. Yardımcı olabilecek ustalarımız varsa sevinirim.
şimdi fark ettim rotor milini elimle bi hizaya getirdiğimde motor kendisi kalkınabiliyor. yani saat kadranını düşünün, milde bir yer işaretliyorum kalemle, orası misal saat 12 yönüne getirip enerjiyi verince kendisi kalkınabiliyor. Diğer yerlerde kalkınamıyor. var mı bişey anlayan?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Endüvi yani döner kısımdaki bazı sarım guruplarında kısa devre veya açık devre oluşmuş olabilir.Avometre ile ohm kademesinde ölçerek tespit edebilirsiniz.

endüviyi ölçtüm sağlam.
kollektörü bakır belli olacak kadar ince zımparayla biraz temizledim düzeldi sorun. ama şimdi çok fazla ark yapıyor

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri