Multimetrede ki arızalı parça yerine başka bir parça kullanabilir miyim?

TaranKedi

Üye
Merhaba,
Elimde TT T-ECHNI-C VC68C Multimetre var, biraz garip davranıyor, her şeyi yanlış ölçüyor. Bu işlerden çok anlamasam da içini açıp baktığımda FUSE (Sanırım sigorta) yazan yerdeki parça (c250 - r400) resimlerde de göreceğiniz gibi pek iyi durumda olmadığını anlayabildim :)) Bu parçanın isminin ne olduğunu bilmiyorum. Google sordum ama pek bulunan bir parça değil sanırım. Başka bir multimetre ile kısa devre ölçümü yaptığımda multimetre ötüyor (Sanırım aslında ötmemesi gerekiyor) . Ohm'sini de ölçtüm 1,2 çıktı onunda fotoğrafını gönderdim.
Bu kadar az bilgi ile bu parçanın yerine ne kullanabileceğim konusunda yardımcı olabilir misiniz? Başka multimetrelerde normal cam sigorta olduğunu gördüm.
Sigorta bozuk değil ise multimetre üzerindeki potanslar ile oynayarak doğru değerleri okumasını sağlayabilir miyim acaba?
Teşekkürler ve iyi bayramlar.

Ekli dosyalar

• multi 01b.jpg
    multi 01b.jpg
    180.3 KB · Görüntüleme: 67
  • multi 02b.jpg
    multi 02b.jpg
    129.9 KB · Görüntüleme: 62
  • multi 03a.jpg
    multi 03a.jpg
    541.1 KB · Görüntüleme: 55
  • 038de6155154fefa688e15e9cf0ac464.jpg
    038de6155154fefa688e15e9cf0ac464.jpg
    107.6 KB · Görüntüleme: 39
kondansatör o 250nf 400v...
resmi işler yapıyorsan TSE onaylı ölçü aleti kullanman gerek ihale işin yoksa gerek yok.

Sigorta yerine geçen eleman ölçü aletinin buzzer kademesindeki kontrolünde tabii ki ötecektir.

Parçanın sigorta olduğunu varsayarak ve görünüşüne bakıp arızalı olacağını düşündüğümden buzzer konumunda ötmemesi gerektiğini düşünmüştüm. Sigota ötüyorsa sağlam olduğu anlamına gelmez mi?

kondansatör o 250nf 400v...
resmi işler yapıyorsan TSE onaylı ölçü aleti kullanman gerek ihale işin yoksa gerek yok.

Ne resmiyeti :) kendi çapımda öğrenmeye çalışıyorum ve sorduğum sorulardan cahilliğim belli oluyor zaten :))
Bunu buldum sizce iş görür mü?
https://www.nurayelektronik.com/Pro...LokBxhhblKwT5DtDKMOnKqZzVaH6ByfQaAlQ5EALw_wcB

ilgilendiğiniz için teşekkürler.

hem sigorta olduğunu biliyorum diyorusun hemde yerine kondansatör takmaya çalışıyorsun.

cihazının problarını prize değdirip direnç mi ölçtün ne yaptın da bu hale geldi onu yaz.

bu işlere devam edeceksen 20-50 tl ye ucuz ölçüaleti var onlardan yeni alıp öğren yeter şimdilik.

hem sigorta olduğunu biliyorum diyorusun hemde yerine kondansatör takmaya çalışıyorsun.

cihazının problarını prize değdirip direnç mi ölçtün ne yaptın da bu hale geldi onu yaz.

bu işlere devam edeceksen 20-50 tl ye ucuz ölçüaleti var onlardan yeni alıp öğren yeter şimdilik.
hearthief verdiğim kondansatör linki konusunda haklısın.
multimetre bana o şekilde geldi, ayrıca ukalalık yaptığımı düşündün sanırım öyleyse yanlış anlaşılmışım, bunları öğrenmek istediğim için konu açtım, kimseyi rahatsız etmemek için konu açmadan araştırma yaptım fakat sigorta arızalarının tamamı cam sigorta çıktı (Belkide bana denk gelenler böyle).
Parçanın zarar gördüğünü görünce başka multimetre ile ölçüm yaptım (1.2 ohm) kendimce, arızalı gibi görünen parça sağlammış gibi değer verdi (hepsinin fotoğrafını çekip paylaştım).

kral kobra ve confickerbelasi parça konusunda yardımcı oldular. Kral kobranın verdiği linklerden yola çıkarak "Kondansatör Tip Sıfırlanabilir Sigorta" olabileceğini buldum (Fotoğrafını ve linkini aşağıya ekliyorum). ingilizcem olmadığı için parçanın çalışma mantığını tam olarak bilemiyorum. Cam sigorta mantığında çalışıyorsa aynı değerde cam sigorta takılamaz mı mesela? Cahilliğimi bağışla lütfen.

https://tr.rsdelivers.com/product/b...dansatör-tip-sigorta-sfrlanabilir-4a/6478601P

https://tr.rsdelivers.com/product/l...6Ld8ujvZAkXK_9fdbrIWQDWHPi1-rq7BoCLwoQAvD_BwE

Ekli dosyalar

• F6478601-01.jpg
    F6478601-01.jpg
    11.4 KB · Görüntüleme: 13
bu sigortalar yüksek direnç gösterip akımı kesiyor, yani bozulduysa ve ölçtüğün gibi 1.2ohm dan düşük göstermesi gerekiyorsa belki ölçtüğün şeylerin yanlış olmasını açıklayabilir yada sana veren adam bu başka şeylerinide bozmuş olabilir..
kısaca değiştir ama cihaz düzelirmi bilemeyiz..

cam sigortayı oraya takamazsın yerine uymaz belki, direnç tip küçük sigortalar var onlardan alırsın ama önce bu cihaz hangi değerlerde kabul ediyor onu bulmak lazım , yani c250 - r400 acaba 250volt ve 4 amper mi yoksa 400 volt 2,5 amper yoksa ne demek ..

c-tip-sigorta-diren-tipi-sigorta-reomax-38573-14-B.jpg

https://www.direnc.net/3a-250v-direnc-tip-sigorta

Son düzenleme:
10 tl bile etmeyecek cihaz için çinden kargo dahil 10tl lik parça getirtecek değilsin. Koy bir sigorta bas geç. Bir dahada adı sanı belli olmayan uyduruk ürünlere para verme.

Son düzenleme:
Herkese selam,
Konuyu hortlatmak için değil, çözüm bulup nasıl çözdüğünü yazmayanlardan olmamak için yazıyorum. (Ayrıca belki benim gibi acemi birinin işine yarar)
Elektronik elemanlar hakkında biraz daha bilgilendikten sonra multimetreyi tekrar incelediğimde 2 adet delik direnç buldum ve yenisi ile değiştirdim. Multimetre çalıştı fakat daha önce ayarlı dirençler ile oynadığım için değerlerde sapma var. Zaman bulduğumda ayarlı dirençler ile oynayarak kalibrasyon gibi bir şey yaparak düzeltmeye çalışıcam. Yardımlarınız için teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
127,947
Kullanıcılar
449,593
Son üye
purplelake

Yeni konular

Geri