Multimetre tavsiyesi

Bugün cihazım geldi. Baya güzelmiş hoşuma gitti. Fakat bu orta seviye cihazlarda kalibre seçeneği yok herhalde. Çünkü bir çok orta segment cihaz teardown videosu inceledim an8009 da dahil olmak üzere anakartında bir trimpot bulunmamakta. Acaba özel bir bağlantı şekli falan varda cihaza takılıp dijital olarak mı değer belirleniyor bu konuda bilgim yok.

Amatör kullanıcılar için tavsiye edebileceğim bir cihaz. SEL butonunda REL özelliği de varmış o hoşuma gitti. Değerin darasını alıyorsunuz. Düşünce ve artınca ne kadar dalgalandığını - ya da + olarak gösteriyor.

Aslında Fahrenheit yerine sadece Santigrat olup REL özelliği burada da çalışsaydı o da güzel olurdu. Referans değerden ne kadar düştü ne kadar arttı görürdük.

İade ettiğim 33c+ modelinde aydınlatma zamana dayalı mıydı bilmiyorum ama bunda belli bir süre sonra Aydınlatma otomatik sönüyor Ayarı falan var mı acaba bilemedim. Aydınlatmanın HOLD butonu ile bir olmayıp, ayrı olmasını isterdim açıkçası. Aydınlatma için uzun basmak gerkiyor o tuşa. Kısa basarsanız HOLD fonksiyonu devreye giriyor.

HZ ölçümünü pek anlamadım. Ne ölçüyor bu alet, devredeki frkansı mı ? yoksa AC frekansı mı ? Bu konuda bir makale bulamadım. Multimetrelerdeki HZ bölümü ile neler yapılabilir. bilen biri varsa anlatırsa sevinirim. Benim işime yarar mı ?

Fakat dikkatimi çeken şu oldu, kablosuz olarak da algılıyor Hz'i. O kısımdayken prizlere tutunca 50hz gösteriyordu.

Teşekkürler bakıyorum hemen, kimi cihazlarda AC voltaj ölçerken bir tuşla Hz moduna geçilebiliyor ya da vDC modundayken aynısı oluyor. Ben de acaba AC modunda denersem zarar verir miyim dedim, Bir de bazı cihazlarda Hz yanında % işareti de oluyor hiç bulaşmadım bu yüzden bendeki başka bir şeydir dedim:)

Bir bakayım yazıya. Çünkü hz için paralel mi bağlanıyor seri mi bu konuda bilgim yok. Amper ölçümü ile voltaj ölçümü farkı gibi olup cihazı yakmayalım :)

Teşekkürler bakıyorum hemen, kimi cihazlarda AC voltaj ölçerken bir tuşla Hz moduna geçilebiliyor ya da vDC modundayken aynısı oluyor. Ben de acaba AC modunda denersem zarar verir miyim dedim, Bir de bazı cihazlarda Hz yanında % işareti de oluyor hiç bulaşmadım bu yüzden bendeki başka bir şeydir dedim:)

Bir bakayım yazıya. Çünkü hz için paralel mi bağlanıyor seri mi bu konuda bilgim yok. Amper ölçümü ile voltaj ölçümü farkı gibi olup cihazı yakmayalım :)

Aneng AN8009, Unit UT89X ve UT89XD geldi. Güzel cihazlar. Özellikle UT89X'leri çok güzel yapmışlar.

Otomatik aydınlatma,
2 kademeli NCV (hassas kademe duvardaki kabloları buluyor.) ,
12 volta kadar led testi (UT89XD)

Merak edenler olursa elimden geldiği kadarıyla bu üçüyle ilgili soruları cevaplayabilirim. Ayrıca Holdpeak HP-890CN de var. Yoldakiler de gelince yazarım :D

Alışkanlık yaptı bu bende bakalım hayırlısı

Hayırlı
Aneng AN8009, Unit UT89X ve UT89XD geldi. Güzel cihazlar. Özellikle UT89X'leri çok güzel yapmışlar.

Otomatik aydınlatma,
2 kademeli NCV (hassas kademe duvardaki kabloları buluyor.) ,
12 volta kadar led testi (UT89XD)

Merak edenler olursa elimden geldiği kadarıyla bu üçüyle ilgili soruları cevaplayabilirim. Ayrıca Holdpeak HP-890CN de var. Yoldakiler de gelince yazarım :D

Alışkanlık yaptı bu bende bakalım hayırlısı
Hayırlı olsun hocam. Haberin vardır ben de 39c+ modeli ile değişim yaptım. Baya memnunum ama tabi heves bitmiyor. Hala denk geldikçe incelemelere bakıp elimdekini karşılaştırıyorum. Şimdi de bazı pro'skit modellerinde 2000uf yazmasına rağmen 100milifarad ölçebilmesine takıldım. Unit tam değerleri sunuyor bendeki 10mf tam 10mf de sınır üstünde direkt OL yazıyor :D

89x 'i 39c+'i sipariş ettikten sonra gördüm. Hatta şu linkteki fiyatı görünce hadi yaa deyip çok üzüldüm,
https://www.perpaotomasyon.com/unit-ut89x-cok-fonksiyonlu-true-rms-dijital-multimetre-voltmetre

Ama sonra sonra baktım ki stok yokmuş, eski fiyat sanırım bu 200 liraya satmazlar bu cihazı :D NCV nin iki ayarı olması iyiymiş, bende duvardaki kabloları bulur belki diyordum ama çok hassas değilmiş. 139c biraz daha hassas sanırım. Ama yine de emsallerine göre ncv vericisi büyük, duvardaki kabloyu buluyor fakat hat şeklinde bulamıyorum yanlara tutunca da gösteriyor sapması fazla biraz :)

Diğer cihazlara heves ediyorum. Sonra diyorum arkadaş mesleğin sanki ya ne yapacaksın onları alıp :D

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hayırlı

Hayırlı olsun hocam. Haberin vardır ben de 39c+ modeli ile değişim yaptım. Baya memnunum ama tabi heves bitmiyor. Hala denk geldikçe incelemelere bakıp elimdekini karşılaştırıyorum. Şimdi de bazı pro'skit modellerinde 2000uf yazmasına rağmen 100milifarad ölçebilmesine takıldım. Unit tam değerleri sunuyor bendeki 10mf tam 10mf de sınır üstünde direkt OL yazıyor :D

89x 'i 39c+'i sipariş ettikten sonra gördüm. Hatta şu linkteki fiyatı görünce hadi yaa deyip çok üzüldüm,
https://www.perpaotomasyon.com/unit-ut89x-cok-fonksiyonlu-true-rms-dijital-multimetre-voltmetre

Ama sonra sonra baktım ki stok yokmuş, eski fiyat sanırım bu 200 liraya satmazlar bu cihazı :D NCV nin iki ayarı olması iyiymiş, bende duvardaki kabloları bulur belki diyordum ama çok hassas değilmiş. 139c biraz daha hassas sanırım. Ama yine de emsallerine göre ncv vericisi büyük, duvardaki kabloyu buluyor fakat hat şeklinde bulamıyorum yanlara tutunca da gösteriyor sapması fazla biraz :)

Diğer cihazlara heves ediyorum. Sonra diyorum arkadaş mesleğin sanki ya ne yapacaksın onları alıp :D

Hayırlı olsun iyi gunlerde kullanin. Işte takildikca takiliyor insan. Unit kaliteli ürünler yapıyor. Onu al bunu al derken uzayip gidiyor liste. En guzeli bir yandan fazlaliklari satmak. Yanlis görmediysem Unit in akilli ncv dedigi sadece ut89x ve ut89xd de var.
Ut89x 300 tl civarinda Türkiye'de. Ut89xd yok galiba.

Benim de daha gelecekler var bakalim :D
Bu arada ncv ayda yilda bir lazim oluyor. O degil cogu elektrik isi yapanda bile multimetre yok. Bize ne oluyorsa. Bir de ncv olacak diyoruz.

Onca zamandır kere bugün lazim oldu. Bugun susta ile dahil bir türlü prizden buata gidemedim. Nerde bu kablo hattı diyerek gezdirdim temassiz kontrol kalemini. Evet aneng in o urununden de var bende. Aneng vd806.

Son düzenleme:
Yazın tatil falan derken uzun süre cihazı kullanamamıştım. Bugün tamirat için kullanmak istediğimde uni-t39c+ modeli 10A kısmında amper ölçmüyordu. Seri bağladım devreye ama ampül yanmadı hiç. Sigortalarını kontrol ettim ikisinde de problem yok çalışıyor.

Durduk yere niye amper kısmı bozulsun anlamadım.

Komütatörde sorun olabilir.

Komütatörde sorun olabilir.

Hocam öyle bir salaklık yapmışım ki dün fark ettim. Bir de garantiye yollacaktım cihazı. Altta yan yana 3 prob var, solda 10A ortada COM sağda Normal ölçüm yeri. Ben gidip dalgınlıkla comdan siyahı söküp 10A'ya takıyormuşum :D

Dün eski avometreyi çıkarttım. Onda prob dizilişi yatay değil dikeydi. Onu takarken fark ettim, anaa dedim probları yanlış takmış olmayayım. :D

Neyse bir bakıma güvenli aslında. Dalgınlıkla yanlış ölçüm yapılmaz :D Hayır sürekli kullandığım aletti, güç kaynağı tamir ederken habire amper ölçtüm durdum birde.

Merhaba Arkadaşlar,

Proskit MT-1217

Unit Ut139c
Bu iki üründen hangisini önerirsiniz?

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular