Multimetre ile arac DLC ( data link connector ) ariza tespiti

BootPin

Üye
Merhaba arkadaslar,
multimetre ile DLC ariza tespit hakkinda bilgi ve tecrubelerineze ihtiyacim var,, multimetre gunluk hayatta cok kullandigim bir cihaz degil bilgilerimde bu yuzden yuzeysel bilgiler.
multimetre ile kisa devre testi yaparken OHM ve continuity kadranlarini kullaniyorum... mesela arabada toprak elektrik hattina kisa devre yapiyormu diye kontrol ederken toprak ile elektrik hatti arasinda temas varsa continuity ayarinda multimetre Bippppp diye otuyor,,,yada bir OHM degeri veriyor... aracimda ariza tespit cihazina OBD soketinden baglanti yapamiyorum,,,
toprak ve elektrik kablolari normal,, K-Line denilen ariza tespit cihazinin arac beyni ile baglanti kurdugu kabloyu OBD soketinde olctugumde 10.5 volt deger goruyorum ( toprak ile K-line kablosu arasinda ).. K-line ile elektrik hattini olctugumde 2 volt deger okuyorum... yani K-line kablosu hem Toprak hemde Elektrik kablosu ozelligini gosteriyor,,, K-Line kablosu aslinda Dijital sinyal iletiyor,,acaba dijital sinyal tasiyan bir kablonun bu ozelligi gostermesi normalmidir ? en dogru olcumun oskiloskoop ile yapildigini duydum ama o cihaz bende yok,,nasil kullanildiginida bilmiyorum,,,

Son düzenleme:
yukardaki soruma cevap alamadim , bu soruma bir yanit almayi umarak bir sorum daha olacak,,
AVOmetre kisadevre testi yaparken sureklilik ve Ohm ayarlarini kullaniyoruz mesela 2 nokta arasini olctugumde bir Ohm degeri okuyorum,,buda bu iki nokta arasinda ki baglantinin saglam oldugunu gosteriyor...ama ayni 2 uc arasinda Ohm degeri olmasina ragmen AVOmetreyi sureklilik ( zil sesi ayari ) getirdigim zaman ötmuyor !!! normalde baglantinin oldugu yerde sureklilik ayarinda Biiiiipppp sesi gelmesi lazim degil mi ? yoksa Ohm degerinin yuksekligine gore degisiyormu ?? tesekkurler
Minder weergeven

BEANTWOORDEN

Ölçü aletine göre değişir genelde 100 ohm un altında bir değer ölçtüğünde buzzer sesi gelir üstüne çıktığında ses gelmez klavuzuna bakıp görebilirsin yukarıdaki soruna gelince arabada şase ile artı da kısa devre varmı diye akü takılı iken ölçüm yapılmaz ölçü aleti zarar görebilir ohm kısmına voltaj vermiş oluyorsunuz akü takılıyken araç üstündeki sigortalar falan yanmışmı diye buzzer ohm kısmında ölçüm olmaz obd soketi haberleşmesi nasıl bilemem dijital bir haberleşme olduğu için voltaj farklılıkları olur normaldir yani başka cihaz yada sanayide bağlanıyormu dene ölçü aleti ile obd arıza bulamazsın

nasilda dalginligima geldi,,,direnc olcerken devrede elektrik olmamasi lazim.. sukur multimetrede bir anormallik yok..bozulmadi.. uyarin icin tesekkur ederim,,,

Forum istatistikleri

Konular
128,118
Kullanıcılar
449,822
Son üye
hamidettin

Yeni konular

Geri