Multimetre Bozuldu mu?

Arkadaşa çaktırmadan "ya bu adaptör çalışıyormu bakarmısın" diye bir adaptör verdim 12v geliyor çalışıyor dedi.
Bu multimetrede bir sıkıntı yok anlamına gelirmi?
Ben sadece DC V modunda kullanmıştım.
Voltmetre konumundaki ölçümlerde hiç bir şey olmaz.Çünkü o konumda ölçü aletinde iç direnç yüksektir.
Ohm metre ya da kapasitemetre konumunda ölçmüş isen, multimetre içindeki hassas dirençler yanar. Anlayacağın Cihaz çöp.
Amma mili ampermetre konumunda ölçmüşsen sigorta belki varsa atar ki, O da mümkün değil Çünkü sigorta genellikle ampermetre konumunda bulunur.
Yani yiğen!
Anlayacağın, bu işin Kokusu sonra çıkar.
50 liraya minik mültimetreler var. Ya da 200 lira civarına yarı profesyonel multimetreler var. Al kendine bir tane rahatla. Neticede işini görüyor mu görüyor. Anlayacağın benim gibi, Yakınca yada bozunca hiç üzülmezsin.

Ben bu başlığı boşuna açmadım.
https://www.kontrolkalemi.com/forum/index.php?threads/135962/
İbret olsun.
Özellikle sayfanın en sonunda ki mesajlarımı inceleyin.
Kendim bozdum ama kahrolmadım. Çünkü pahalı cihaz değildiler.

Son düzenleme:
Voltmetre konumundan çıkarmadım ve sadece 12v ölçmeye çalıştım. Yani kafayı rahatlatabilirmiyim?

Voltmetre konumundan çıkarmadım ve sadece 12v ölçmeye çalıştım. Yani kafayı rahatlatabilirmiyim?
ben şahsen fluke ölçü aletim olsa kimseye vermem oduncte olsa..bazen işyerine geliyor firmalar elinde hiç bir şey yok..ya ölçü aleti lazım..gidiyorum 10 liralık ölçü aletini veriyorum..işine geliyosa..sende şimdi ödünç almışsın sonuçta arkadasina da durumu anlatmamissin belliki kurnazlık peşine düşmüşsun..açık açık arkadaşına sor buraya soracagina kontrol etsin baksın..neyin peşindesin anlamadim

Abi nedir bu pahalı cihaz hayranlığı?
Multimetre tavsiyesi istiyene direkt Fluke diyorlar.(Sanki greenwich ölçüm ve ayar enstitüsü cihazı) Ölçeceğin ac~233v yerine ac~234v olsa ne olur? Yada dc 11.911v yerine 11.920 olsa ne olacak? Hadron Çarpıştırıcısı mı inşaa ediyoruz?
Su geçirmez ipv6 (sanki yağmurda tamirat yapıyoruz) Bluetooth lu bilgisayara bağlanabilen (hassas gözlemler yapıyoruz.) Çarpmaya dayanıklı yumuşak silikon kaplamalı(hayatımda hiçbir zaman bir multimetre yere düşürmedim) Ama gençliğimde tokai çakmak kıvılcım voltajını ölçtüm dijital mültimetre anında mefta oldu:)
DİYECEĞİM ŞU;
Pahalı cihaz Satın almayın demiyorum, ihtiyacınızın sadece bir tık üst modelini alın.

Abi nedir bu pahalı cihaz hayranlığı?
Multimetre tavsiyesi istiyene direkt Fluke diyorlar.(Sanki greenwich ölçüm ve ayar enstitüsü cihazı) Ölçeceğin ac~233v yerine ac~234v olsa ne olur? Yada dc 11.911v yerine 11.920 olsa ne olacak? Hadron Çarpıştırıcısı mı inşaa ediyoruz?
Su geçirmez ipv6 (sanki yağmurda tamirat yapıyoruz) Bluetooth lu bilgisayara bağlanabilen (hassas gözlemler yapıyoruz.) Çarpmaya dayanıklı yumuşak silikon kaplamalı(hayatımda hiçbir zaman bir multimetre yere düşürmedim) Ama gençliğimde tokai çakmak kıvılcım voltajını ölçtüm dijital mültimetre anında mefta oldu:)
DİYECEĞİM ŞU;
Pahalı cihaz Satın almayın demiyorum, ihtiyacınızın sadece bir tık üst modelini alın.

Masa başı multimetre kullanımıyla sahadaki kullanimı kıyas kabul etmez. Sahanın kendine özgü şartları var; toz, toprak, kum, çakıl, su, nem, gaz, sıcaklık, kimyasallar, yanıcı ve patlayıcı maddeler gibi daha bir çok parametre işin içine giriyor. Yeri geliyor vinç, kule ve silo gibi yüksek yerlerde ölçüm almanız gerekiyor. Bi başka sıkıntı da arıza Bakım ekiplerinde ölçü aletleri genellikle ortak kullanılıyor ve bi kişinin gösterdiği özen maalesef yetmiyor. Size muhalefet olsun diye yazdığımı düşünmeyin lütfen ama bir tık, iki tık diye bahsettiğiniz bi çok marka sahada ne yazık ki sınıfta kalıyor. Bu tür kalitesiz multimetrelerde çok sık karşılaştığım bi kaç sıkıntıyı hemen paylaşayım; kasa plastiğinin dayanıklı olmaması ve zaman içinde kuruyup kırılgan hale gelmesi, kademe şekil ve yazılarının çok kısa sürede silinmesi, komitatorün kolay bozulması ve ölçmede hatalar. İsmi geçen marka sahadaki başarısıyla gaddar, uyguladıkları fiyat stratejisiyle de bi o kadar zalim. Umarım multimetrelerin fiyat performans değerlendirmesinde bu bakış açısı da dikkate alınır. Herkese güzel ve mutlu hafta sonu diliyorum.

Aynen hak veriyorum, fakat bahsedilen acemilerin ilk aleti bir kere alırım ömür boyu kullanırım mantığı takdir edersiniz ki en büyük hata budur.

Bana kalırsa amper ölçüm kademesinde ölçüm yapmışsınız. Prob bağlantısını yanlış yapmış olmalısınız. Bence prob bağlantısını kontrol edin.

Bana kalırsa amper ölçüm kademesinde ölçüm yapmışsınız. Prob bağlantısını yanlış yapmış olmalısınız. Bence prob bağlantısını kontrol edin.
Ampermetre modunda olduğunu nasıl anladınız?
Çünkü volt metre modunda olduğundan eminim ve problar kalıcı bir şekilde bağlı.

Ampermetre modunda olduğunu nasıl anladınız?
Çünkü volt metre modunda olduğundan eminim ve problar kalıcı bir şekilde bağlı.
Kısa devre olmuş ve cihaz kendini koruyamaya almış. Voltaj kademesinde olabilir cihaz ama eğer problar Amper kademesinde takılı ise ancak böyle bir hata olabilir. Onun için söyledim probları kontrol edin diye. voltaj ölçümü yaparken ölçü aleti asla kısa devreye neden olmaz.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri