Multimetre Arızası

Bu entegre olduğundan eminsen bu entegrenin 2 tane pull up direnci olacak onları kontrol et soğuk lehim varmı. değerleri birkaç kohm.

Bu entegre olduğundan eminsen bu entegrenin 2 tane pull up direnci olacak onları kontrol et soğuk lehim varmı. değerleri birkaç kohm.

O entegreden olduğundan emin değilim ama işlemci dışındaki parçaların hepsine baktım gibi. Sonra da ona gözüm çarptı. Zaten işlemci döküm olduğundan bir şey yapamam. Eeprom uzantılarındaki dirençlerde gözle görünür bir soğuk lehim yoktu ama uzantılardaki birkaç direnci söküp ölçtüm ve tekrar lehimledim. Yine çalışmaya başladı. Bakalım ne kadar gidecek :)

acaba sıkıntı lcd tarafındamı. belkide cihaz çalışıyor fakat göstermiyor.

acaba sıkıntı lcd tarafındamı. belkide cihaz çalışıyor fakat göstermiyor.

Onda değildir diye düşünüyorum. Çünkü cihaz her kademe degistirmemde dıt sesi veriyor. Ayrica o aklima gelmisti basta buzzerda denedim ses vermemişti.

Tabi sistemin tamami ekranın çalışmasıyla harekete geçiyorsa dediginiz de olabilir. Yani buzzer vs dahil ekranla bağlantılıysa ekrandan da kaynaklanıyor olabilir. Yine kapanırsa bir dahakine ona da bakarım.

Öyle ya da böyle bu cihaz gidici gibi görünüyor hocam. Bir multimetre bakıyorum bir süredir. Unit UT33A+ ve yine UT890C+ dikkatimi çekti. Kapasitör ölçümü de olan modellere baktım. Hatta VC97 de dikkatimi çekti ama kapasitör ölçüm aralığı çok düşük. Ne dersiniz bu cihazlara? Özellikle UT890C+ iyi gibi. Bu aralıkta (100- 120 TL) başka ne alınır bilemedim.

Kullanma klavuzları:

UT89C+
https://www.scribd.com/document/376995676/UT890C-User-Manual-pdf

UT33A+

https://drive.google.com/file/d/0B4Jyby-tjH5oalQzTVI5VmJMdms/view

bende de ut61c var fena değil. c modeli true rms değil. yoksa memnunum cihazdan.

bende de ut61c var fena değil. c modeli true rms değil. yoksa memnunum cihazdan.

Evde kullanıyorum genelde ufak tefek tamir, hobi vs islerde. Ut61c guzel cihazmis ama daha uygun fiyatlarına bakıyorum ben. Ut890c+ true rms ve 130 tl. Auto range değil sadece

Olmazsa basit bir şey alıp yedekte tutayım. Tamamen giderse o zaman düşünürüm artık.

Direncler zamanla deger yukseltir. Deger dusmesini sizden duydum.
Sokup kontrol ettginiz direnc 100 kodlu direnc degil mi? Bu zaten 10 ohm olmasi lazim. Bu direnci sokmussunuz ve takmissiniz belli.

Direncler zamanla deger yukseltir. Deger dusmesini sizden duydum.
Sokup kontrol ettginiz direnc 100 kodlu direnc degil mi? Bu zaten 10 ohm olmasi lazim. Bu direnci sokmussunuz ve takmissiniz belli.

Epey direnç kontrol ettim. Smd lerde sorun yoktu. 9.9 ohm ve 90 ohm olanlarda sorun vardı ama onlarsiz da çalıştı bir süre yine kapandı. O değerlerde direnç de bulamadım zaten. Yakın değerlerde taktım ama yine de olmadı. Öyle yatıyor evde cihaz. Aliexpressten birkaç parca siparis ettim. Ucuz zaten. Gelince değiştirip deneyeceğim. Şansa artık. Dökme entegre olduğundan ona zaten bir sey yapamıyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri