Multimetre Arızası

karadvt

Katılımcı Üye
Merhaba arkadaslar, ustalar.

Birkac aydır kullanmakta olduğum Peakmeter PM18C model multimetrem açık vaziyette direnç, diyot, kondansatör ölçerken arada bıraktığımda beklemedeyken kapandı ve açılmadı. Pilleri değiştirdim ama nafile.

Şöyle ki, multimetreye yeni pilleri taktım bir süre çalıştı, sonra kapandı yine açılmadı. Bazen bir süre bekleyip açınca ekran geliyor ama ekran gelmesinjn ardindan yavas yavas sönerek yine kapanıyor. Arkasından defalarca ac kapat yapsam da pil değiştirsem de çalışmıyor.

Sigortalara baktım, saglam.

Sizce sorunun kaynağı nedir?

Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

Screenshot_20180923-232243.png

Piller bayat olabilir başka bir pille veya güç kaynağıyla dene.

Piller bayat olabilir başka bir pille veya güç kaynağıyla dene.

4 adet kalem pille çalışıyor. 4 set pille denedim. Hatta 2 set şarjlı pildi ama yine aynı. Kapatıp bir süre bekledikten sonra açınca ekran geliyor. Normal çalışıyor. Birkac saniye sonra ekran yavasca kapanıyor. Hemen arkasindan açsanız da açılmıyor.

devrede tantalyum kondansatör varsa kontrol et kısa devre olmuşmu. eğer yeniyse garantiye gönder.

devrede tantalyum kondansatör varsa kontrol et kısa devre olmuşmu. eğer yeniyse garantiye gönder.

Kondansatörleri kontrol ettim. Sorun yok gibi. Ama bir kondansatörde kisa devre var. Söktüm baktim kondansatör saglam ama o yolda kisa devre var. Bulamadim bir türlü sebebini bakalım uğraşıyorum

7530-1 adli bir devre elemani var.galiba voltaj regülatörü diye geçiyor. Cihaz kapalıyken orta ve sol bacak, Cihaz acikken de orta ve sag bacak kisa devre durumuna geçiyor. Diger taraf normale dönüyor.

Bu durum normal mi acaba?

Pille aynı voltaja sahip bir güç kaynağıyla dene. Eğer aşırı akım varsa arızalı eleman ısınacaktır.

Pille aynı voltaja sahip bir güç kaynağıyla dene. Eğer aşırı akım varsa arızalı eleman ısınacaktır.

Onu da denedim ama malesef ısınan bir parça bulamadım.

Kondansatörleri de değiştirdim az önce. Geçici olarak lehimledim tabi ama yine çalışmadı. Açıyorum ekran geliyor 1 saniye sonra geri gidiyor. İç görüntüler de su şekilde. Güzelim makine çöp oldu. Bir sey yaparken bozulsa benim hatam diyeceğim ama durduk yere gitti nolduysa.

IMAG2779.jpg
IMAG2776.jpg
IMAG2775.jpg
IMAG2778.jpg

Ekli dosyalar

• IMAG2777.jpg
    IMAG2777.jpg
    350.1 KB · Görüntüleme: 23
regulatör entegresini sök sonra regulatörün çıkış voltajı ürettiği 3 ve 1 uçları (yanlış hatırlamıyorsam) arasına 3 ten başlayarak 5 volta kadar ver . Ayarlı güç kaynağı kullan ve seri 10 ohm direnç tak.

regulatör entegresini sök sonra regulatörün çıkış voltajı ürettiği 3 ve 1 uçları (yanlış hatırlamıyorsam) arasına 3 ten başlayarak 5 volta kadar ver . Ayarlı güç kaynağı kullan ve seri 10 ohm direnç tak.

Maalesef hocam olmadi yine. Yeni bir multimetre yolu göründü galiba.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri