Multimetre Önerisi Hobi İçin

Ölçü değerleri neden bu kadar çok ve az? Yani farklı. Evde ve amatör kullanım için bir kez almak istiyorum da.Ekli dosyayı görüntüle 63766Ekli dosyayı görüntüle 63767
İkiside aynı özellikte olduğu için ben olsaydım, otomatik kademeliyi şiddetle tercih ederdim.

Bana acil bir multimetre lazım bütçem sınırlı maalesef 150TL yi geçmesin aslında aklımda birkaç tane var ama kararsız kaldım
MAS-830L 49TL
Class MY-62 100TL
çok kararsız kaldım sizinde önerdiğiniz başka bir multimetre varmı bütçeme uygun olan?

Bana acil bir multimetre lazım bütçem sınırlı maalesef 150TL yi geçmesin aslında aklımda birkaç tane var ama kararsız kaldım
MAS-830L 49TL
Class MY-62 100TL
çok kararsız kaldım sizinde önerdiğiniz başka bir multimetre varmı bütçeme uygun olan?
Yeni konu açmayip ilk mesajdan itibaren okumanızı tavsiye ederim.

Ben 3 gün önce uni-t 33C+ modelini aldım. Isı önemliydi benim için, ısı ayarlı fan devresi falan da yapacaktım. Sonrasında da kullanırım dedim. Fakat aleti kullanırken 10 liraya aldığım ölçü aletinin eksikliğini hissettim 33C+ 'de.

Eksiklikler şunlar, 2AAA pille çalışıyor. İç gerilimi haliyle 3V olduğu için led ölçümü yapamıyorsunuz. Yani mavi ve beyaz ledlerimi ölçüp çalışmıyor bunlar diye çöpe attım. Sonra şüphelenip, "bir de kırmızı led ölçeyim ya" deyince led çalıştı ve şunu ben bir araştırayım deyince böyle bir şey olduğunu gördüm. Eski cihaz 3.5 volt civarı diyot testi için çıkış verirken. 2AAA pil kullanan cihazlar 2.1 volt veriyor. Led sağlamlık kontrolü için çok kullanırdım avometreyi , o konuda sınıfta kaldı benim için. Dükkan geri alırsa yarın geri vereceğim ve yine ısı ölçen ama 9 volt ya da 4AAA pille çalışan bir model arayacağım.

Diğer eksikliği ohm ölçümü. En fazla 20M destekliymiş. Eski 10 liralık cihazda 200m vardı. Minik seramik kondansatörlerin sağlamlık kontrolünü bununla yapardım. Yine kıytırık avometreme muhtaç kaldım :)

Bunun dışında ısı ölçümü çok hassas hızlı ve doğru. Direçlerin çoğunu tam değerinde ölçüyor dalgalanmıyor ya da az fazla göstermiyor eski makinede tam direnç değeri hiç çıkmamıştı şimdiye kadar :)

Propları çok hoşuma gitti. 10Ampere kadar dayanıyor test ettim. 9.99 Amperi geçince hemen uyarı verip enerjiyi kesiyor sanırım. Kıytırık ölçü aletimde 2 3 amperde yanmıştı aletin devresindeki bakır yol, araya kablo çekmiştim :)

Sonra araştırınca, NCV özelliğinin zırt pırt icat yapıp duvar delen ben için iyi olduğunu anladım keşke öyle bir makine alsaydım dedim. 18650 ile çok uğraştığım için akımını ölçmek istiyorum ve anlık akım 10'dan yüksek olduğu için 20A olsaydı daha iyi olurdu falan derken ve şu direnç ohm değeri ile diyot volt değeri de canımı sıkınca tekrar yeni makine arayışına girdim. İnşallah geri verebilirim ya da hafif can sıkıntısı ile kullanmaya devam edeceğim. :)

Arkadaşlar elektronige yeni başladım multimetre almayı düşünüyorum ortalama 200 tl bütçe için hangisini önerirsiniz
SmartSelectImage_2020-07-03-22-13-57.jpg

Merhaba, elektronik teknolojisi bölümü okuyorum. Çok hevesliyim devamlı videolar izleyip, devre elemanlarını öğreniyorum. Proteus da simule ediyorum ancak gerçekte de bir şeyler yapmak istiyorum. Bread board devreleri için ve evdeki çalışmayan cihazların arızalarını tespit edebilmek için önereceğiniz multimetre ne olurdu?

Merhaba, elektronik teknolojisi bölümü okuyorum. Çok hevesliyim devamlı videolar izleyip, devre elemanlarını öğreniyorum. Proteus da simule ediyorum ancak gerçekte de bir şeyler yapmak istiyorum. Bread board devreleri için ve evdeki çalışmayan cihazların arızalarını tespit edebilmek için önereceğiniz multimetre ne olurdu?
bak genç arkadaş, bütçen ne bilmiyorum ama kesinlikle yüksek kalitede pahalı bir ürün alma, çünkü mutlaka benim gibi hata yapıp yakacaksın-bozacaksın lütfen en ucuzundan başla, bütçen uygunsa yanına da orta kalite al bir tane. önce kötü olanla test edersin sonra kaliteliyle. hiç değilse elektrik varken ölçüm yaparsan hatadayken ucuz olanı gitsin

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri