Multimetre Ölçüm Hızı Hakkında

karadvt

Katılımcı Üye
Merhabalar.
(Alta meramımı gösteren 2 kısa video ekledim)

Hobi olarak elektronikle ilgileniyorum. Aliexpressten alınma 2 adet multimetrem var.
Holdpeak HP-890CN ve Habotest HT-118A

GeçenlerdeTP4056 lityum pil şarj modullerinin saglamligini kontrol etmek için çıkışlarını ölçüyordum ki Habotest'in her ne kadar daha doğru sonuç gösterse de yavas oldugunu fark ettim. Dogru dedigim de 0.02 volt fark.

Holdpeak ekraninda modul çıkışı 4.18 volt ile 4.40 volt arasinda hizli bir sekilde dalgalanırken Habotest 'in ekraninda yavas yavas artıp yavas yavas azalıyordu. Bu da bakip hemen gecmek durumunda ciddi yanıltıcı oluyor.

Benim gibi birisi için çok onemli olmasa da yüzlerce modül testi yaparken onemli bir detay oldugunu anladim.

Videoları da ekledim. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?
Teşekkürler.

18489865801867624710.jpg587256954368346190.jpg

Son düzenleme:
Bu benim sanayiden aldığım başlangıç seviyesi multimetrede de var mıdır? :D

DT 860D
1614608677859.png

Iste bu gelinen nokta amator kullanimin bir ust noktasi.

Amator kullanim icin idare eden bu olcum hassasligi artik daha hassas cihaz gerekliligini söylüyor gibi.

Cihazda ariza durumu yoksa tabiki.

Bu benim sanayiden aldığım başlangıç seviyesi multimetrede de var mıdır? :D

DT 860D
Ekli dosyayı görüntüle 72229

Karşılaştırmak lazim hocam . Belli mi olur belki de iyi cikar:)
Iste bu gelinen nokta amator kullanimin bir ust noktasi.

Amator kullanim icin idare eden bu olcum hassasligi artik daha hassas cihaz gerekliligini söylüyor gibi.

Cihazda ariza durumu yoksa tabiki.

Galiba yavas yavas ihtiyac hasıl oluyor hocam. Holdpeak gayet iyi hiz olarak ama o da bazen kesmiyor sanki. Hassas ölçüm yaptığım da yok ama işte uğraştıkça insan fazlasını istiyor.

Ariza durumunu bilmiyorum. Cihaz yeni daha ama belli de olmaz. Karşılaştıracak birilerini bulsam iyi olacak da zor nerden bulacağım ki

İlk mesajı güncelledim ve 2 kısa video ekledim. Durum onlarla daha iyi anlaşılıyor. Şimdi bunlardan hangisi doğru desem, diyemiyorum, elimde fluke veya o emsalde bir mültimetre yok. İçlerinde yine de en güveniliri sağdaki Unit UT210D pensampermetre olsa gerek.

2 farklı modülle denedim. Birisinde sadece Holdpeak'te hareket varken diğerinde hepsinde bir hareketlilik oluyor. Ya holdpeak çok hızlı ve diğerlerinin sabit gördüğü voltaj sapmalarını bile yakalıyor ya da onda bir sorun var.

Bunu bir takıntı olarak gördüğümü düşünüyor olabilirsiniz ama bir 18650 pilin şarjında 4.20 volt ile 4.30 volt arasında çok ciddi bir fark var.

Siz ne dersiniz @serkan_48 hocam?

İlk mesajı güncelledim ve 2 kısa video ekledim. Durum onlarla daha iyi anlaşılıyor. Şimdi bunlardan hangisi doğru desem, diyemiyorum, elimde fluke veya o emsalde bir mültimetre yok. İçlerinde yine de en güveniliri sağdaki Unit UT210D pensampermetre olsa gerek.

2 farklı modülle denedim. Birisinde sadece Holdpeak'te hareket varken diğerinde hepsinde bir hareketlilik oluyor. Ya holdpeak çok hızlı ve diğerlerinin sabit gördüğü voltaj sapmalarını bile yakalıyor ya da onda bir sorun var.

Bunu bir takıntı olarak gördüğümü düşünüyor olabilirsiniz ama bir 18650 pilin şarjında 4.20 volt ile 4.30 volt arasında çok ciddi bir fark var.

Siz ne dersiniz @serkan_48 hocam?
eğer takıntılı biri isen ölçü aletinin kılavuzunda 'measurement speed' şeklindeki ifadeye dikkat etmelisin. mesela bendeki unit ut201 pensampermetrenin kılavuzunda bu 'measurement speed: updates 3 times/second' şeklinde geçiyor. burdan benim anladığım doğru ölçüm sonucunu bulmak için problar 3sn boyunca temas etmeli.
bir de measurement deviation şeklinde bir ifade var . bunun okuma sonucunu nasıl etkilediğinden pek emin değilim.

Son düzenleme:
eğer takıntılı biri isen ölçü aletinin kılavuzunda 'measurement speed' şeklindeki ifadeye dikkat etmelisin. mesela bendeki unit ut201 pensampermetrenin kılavuzunda bu 'measurement speed: updates 3 times/second' şeklinde geçiyor. burdan benim anladığım doğru ölçüm sonucunu bulmak için problar 3sn boyunca temas etmeli.
bir de measurement deviation şeklinde bir ifade var . bunun okuma sonucunu nasıl etkilediğinden pek emin değilim.

Aslinda öyle bir takıntım yok da hocam, 500 adet tp4056 modülü test ederken bu fark önem arz etti. Hizla bakip bakip geciyordum. Sonra hatami fark ettim. Az kalsin saglam deyip gececektim.
Bilgi icin Tesekkurler. Bunlara bir bakayim o zaman.

Ölçüm cihazları belli sürelerde ölçtükleri nesnelerden örneklem alırlar.
Siz probu dokundurduğunuzda, örnek alma süresinin ortasına denk geldiyse başlangıçta yanlış, ama sonraki örnek alma sürelerinde doğru sonuç gösterir. Özetle yavaş örneklem alan cihaz, daha doğru sonuç verir.
Ölçüm cihazının kaliteli olması, doğruluk ve hız önemliyse, HP yada R&S gibi markaların yeni modellerine bakmanızı önermeden önce, sağlam bir banka kredisi çekmenizi tavsiye ederim.

Ölçüm cihazları belli sürelerde ölçtükleri nesnelerden örneklem alırlar.
Siz probu dokundurduğunuzda, örnek alma süresinin ortasına denk geldiyse başlangıçta yanlış, ama sonraki örnek alma sürelerinde doğru sonuç gösterir. Özetle yavaş örneklem alan cihaz, daha doğru sonuç verir.
Ölçüm cihazının kaliteli olması, doğruluk ve hız önemliyse, HP yada R&S gibi markaların yeni modellerine bakmanızı önermeden önce, sağlam bir banka kredisi çekmenizi tavsiye ederim.

Yok hocam. O kadar da profesyonel değilim. Beklerim ölçmesini. Benim gibi hızlıca geçip gidenler de konuyu görünce dikkat ederler. Gerçi genelde o kadar hassas işi olan da azdır ve onlar da bu detayı biliyordur zaten. Burada bir konuya dikkat çekmek istemiştim sadece. Konunun bu kadar derin olduğunu bilmiyordum ama iyi ki açmışım. Yeni şeyler öğreniyorum. Teşekkürler.
Mesela sayın @el_emek 'in dediği gibi Unit UT210D'nin klavuzunda saniyede 2-3, Habotest'inkinde 3 yazarken Holdpeak'in klavuzunda bununla bilgili bir bilgi yok.

Ne kadar yavaş, o kadar doğru
Ne kadar para, o kadar hız ve doğru
Maalesef

Haklısınız. Bunlarda yazan bilgilerin doğruluğu da şüpheli zaten. Kalitesi ve fiyatı da ortada.
Bu arada galiba bu tip voltaj hareketliliği için de bir yerlerde analog multimetrenin daha iyi olduğunu okumuştum. Hiç kullanmadım. Bir tane de analog alabilirim. Öğrenmenin sınırı yok nede olsa.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri